Üstgeçit hayal edileni yansıtmadı

Üstgeçit hayal edileni yansıtmadı

Mimarlar Odası Konya Şubesinin üç ayda bir yayınladığı Mimaran Dergisinin 6. sayısında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yaya üst geçitleri ele alındı.

İstanbul Yolu üzerinde bulunan, bir üniversite öğrencisinin yaşamını yitirmesine ve çok sayıda insanın yaralanmasına neden olan kazaların meydana geldiği üniversite çıkışına bir yaya üst geçidi yapılmıştı. Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü ile Bosna Hersek Mahallesi’ni birbirine bağlayan yaya üst geçidi yanlış yere yapıldığı ve dar olduğu gibi nedenlerle ergonomik olmadığı belirtilerek eleştirilmişti. Mimarlar Odası Konya Şubesi tarafından yayınlanan Mimaran Dergisi’nin son sayısında da Bosna Hersek Mahallesi’nde bulunan yaya üst geçidi özelinde yapılan yaya üst geçitleri ele alındı. Dergide üstgeçidi değerlendiren uzmanlar, üstgeçidin projesinin orijinal proje olmadığını, verilen ilk projenin ardından birçok değişiklik yapıldığını ve üstgeçidin hayal edileni yansıtmadığını ifade etti.
Derginin bu sayısında Bosna Hersek Mahallesi’nde yapılan yaya üst geçidinin ilk projesinin kim tarafından hazırlandığı, yerinin nasıl belirlendiği, daha sonra projede nasıl değişiklik yapıldığı anlatılarak, yapılan yaya üst geçidine halkın bakış açısı yansıtılmaya çalışılmış. Mimaran Dergisi’nin haberine göre ilk öneriyi Ankara’dan mimar Taner Demirdağ hazırlamış. Mimar Taner Demirdağ dergide, “Hazırladığım proje Konya Büyükşehir belediyesi tarafından beğenilmiş. Yerel yönetimin acil olarak bir üst geçit projesine ihtiyacı olduğunu ve bugüne kadar getirilen önerilerin yerel yönetimin kent adına kazandırmak istediği kimliğe uymadığı için kabul edilmediği ifade edildi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nden aranınca işin ciddi olduğunu kavradık. Hemen bir doğrudan temin sözleşmesi, günlerle sayılan bir süre ile de işe başlandı. Bizim hazırladığımız projede Konya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan meslektaşlarımız tarafından değişiklik yapıldığını gördük. Kulenin içine aldığımız merdiveni, asansörü ve kapalı üst geçit kısmını açmışlar, merdiveni hep yapıldığı gibi dışarıdan çıkartmışlar” diyerek projedeki değişikliği anlattı.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum