Ünlü tarihçiden Menderes'e şok suçlama

Ünlü tarihçiden Menderes'e şok suçlama

Bakırköy Belediyesi'nin 10 Kasım etkinliğinde konuşan tarihçi Sinan Meydan'dan Menders hükümetine şok suçlama: ABD ile ihanet anlaşması!

Bakırköy Belediyesi Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen, ”74.Yılında Atamızı unutmadan ve unutturmadan saygı ile anıyoruz” etkinliği Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinliğe tarihçi Sinan Meydan'ın sözleri damgasını vurdu.

Bakırköy Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen’in ev sahipliğinde yapılan etkinlikte konuşan tarihçi Sinan Meydan, "ilk kez bu etkinlikte açıklıyorum" diyerek Menderes Hükümeti döneminde imzalanan iki önemli belgeye ulaştığını ve bunların ihanet anlaşması olduğunu dile getirdi.

MENDERES'İN ABD İLE İMZALADIĞI İKİ ANLAŞMA İÇİN ŞOK İDDİA!

Bu anlaşmaları imzalayanların şimdilerde cilalandığını söyleyen Sinan Meydan çarpıcı açıklamalarda bulunarak, ”İlk kez bu etkinlikte açıklıyorum. Amerika’nın Atatürk döneminden gelen iyi tarım politikasını bitirme politikası gereği olarak Menderes Hükümeti döneminde çok önemli iki anlaşma imzalanmış. İlki 12 Kasım 1956’da eki de 25 Ocak 1957’de. Bu anlaşmaya göre Amerika kendi ihtiyaç fazlası olan buğday, mısır, arpa, dondurulmuş sığır eti, soya yağı, don yağı gibi ürünleri taşıma gideri karşılığında Türkiye’ye verecek. Türkiye de karşılığında taşıma gideri olarak 65.7 milyon dolar ödeyecek. Fakat anlaşmanın çok çarpıcı olan tarafı bu belirtilen ürünleri Türkiye yetiştiremeyecek. Benzerlerini de üretirken, pazarlarken Amerika’ya soracaksın diyor. Ayrıca don yağı , dondurulmuş et derken o zaman Türk milletine domuz eti yedirilmediği de ne malum.

"BU ANLAŞMALAR İHANET ANLAŞMASI DEĞİL DE NEDİR?"

Diğer bir önemli tarih de 20 Ocak 1958 . Amerika 1755 sayılı nota ile Türkiye’ye 1 Ağustos 1958’e kadar sert ve yumuşak buğday satmayacaksın diyor. Ayrıca ekliyor: Satarsan Amerika’nın dünya pazarındaki zararını karşılayacaksın. Dönemin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu da cevabi nota da iki şartınıza da peki ekselansları diyor. Şimdi sizlere soruyorum bu anlaşmalar ihanet anlaşması değildir de nedir? Bu anlaşmaları imzalayanların şimdi cilalanmasına aklım ermiyor. Bu cilalamaları yapanlar 1923-1938 arası ülkemize altın çağını yaşatan Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatacaklarına O’na en azından 10 Kasım’larda Fatiha okumalılar. Ayrıca buradan Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Araştırma Merkezi başta olmak üzere tüm tarihe ışık tutabilecek kurumları göreve çağırıyorum az önce açıkladığım iki önemli belge gibi diğer belgeleri de gün ışığına çıkarsınlar.”

ATATÜRK 9.05 DEĞİL DE 7.15'TE Mİ VEFAT ETTİ?

Etkinlikte bir konuşma yapan Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de, ”Ben sanmıyorum ki dünyada ölümünün ardından 74 yıl geçmesine rağmen hala ağlanan bir lider olsun. Geçen akşam televizyonda dehşete düşerek izledim. Atatürk’ün kurduğu laik, sosyal ve demokrat cumhuriyet sayesinde TV’ye çıkan bir kilo makyajlı türbanlı bir yazar Atatürk’ün aslında saat 09.05’te ölmediğini 07.15’te öldüğünü söylüyor. Bunun gerekçesi olarak mesai saati içerisinde ve okulların açık olduğu saat olan 09.05’te saygı duruşunun daha kalabalık yapılacağından böyle bize söylendi diyor. Şimdi ben yazara sesleniyorum: Keşke Atatürk saat 03.00’te 04.00’te ölseydi de o zaman Türk milletinin Ata’sına bağlılığını görseydi. Bir de Atatürk’e dinsiz şeklinde acımasızca saldıranlara bir örnek vermek istiyorum… Atatürk 1930-1931’lerde Hz. Muhammet’in mezarını taşımak isteyen Suudi Arabistan Kralı’na çok sert bir uyarıda bulunur ve eğer o mezarın bir tek taşını yerinden oynatırsan ordularımla aşağıya gelirim der. Ülkemizdeki bezirgan tarihçiler bunu bile çarpıtıyor. Atatürk, Suudi Kralı’na bu uyarıyı 1919-1920’de yaptığı söylüyorlar. Oysa bilmiyorlar ki Suudi Arabistan Krallığı 1926’da kuruldu. Bunu ortaya çıkaran da AK Parti’nin kuruluşunda görev almış milletvekilliği yapmış Prof. Nevzat Yalçıntaş’tır. Bu belge de Dışişleri Bakanlığı’nın arşivinde ama açıklanmıyor.”dedi.

Etkinliğin devamında “Miniklerin Gözünden Atatürk” resim sergisinin ödül töreni ve Osman Hamdi Süzen zeybek gösterisi ile Kültür Üniversitesi tarafından sahnelenen Atatürk Oratoryosu yapıldı. Miniklerin Gözüyle Atatürk konulu 7-10 yaş arası çocuklar resim yarışmasında 1. Irmak Arpak, 2. Kaan Salihoğlu ve 3. de Ahmet Anıl Bozoklu’ya ödüllerini Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.