Üniversite sanayi işbirliği gelişiyor

Üniversite sanayi işbirliği gelişiyor

Konya Teknik Üniversitesi’nde (KTÜN) Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler, Enerji Teknolojileri ve Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Konya sanayisinin önde gelen firmaların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantı, Üniversite-Sanayi iş birliğine katkı sağlayarak ülke ve Konya için katma değere dönüşecek projelerin ortaya çıkması hedefleniyor.

Üniversite ve sanayi iş birliği geliştirmek amacıyla Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik öncülüğünde gerçekleşen toplantı, Enerji Teknolojileri Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (ETAM) ve Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Geliştirilmesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (NANOMER) ve Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve araştırma Merkezi (TTO) organizasyonunda düzenlendi.

Üniversitenin ve sanayi sektörünün problem ve beklentilerinin dile getirildiği toplantının üniversite-sanayi işbirliğine önemli katkı sağlayacağı ifade eden Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, “Üniversitemiz, bulunduğu bölgeye karşı olan sorumluluğunun bir gereği olarak üniversite-sanayi işbirliğine oldukça önem vermektedir. Çünkü teknik üniversiteler üniversite-sanayi işbirliğini yoğun bir şekilde geliştirmek için vardır. Göreve geldiğimiz günden beri ikili diyaloglarımız geliştirmek için önemli adımlar atıyoruz. Konya sanayisinde son yıllarda görülen büyüme ve gelişmeyle beraber geliştirilen diyaloglarla üniversite sanayi iş bilirliğinin geliştirilerek hem ülkemiz hem de Konyamız için katma değere dönüşeceğine inanıyorum. Şunu da ifade etmek gerekir ki Üniversitede öğrenilen ve üretilen bilginin sanayide karşılığını bularak faydalı ürünlere dönüşmesi hepimiz için birer başarı demek. Bu amaçla bugün burada toplandık ümit ediyorum ki ileriki dönemlerde bu ve buna benzer toplantılarla daha fazla somut adımlar atacağız.” dedi.

Prof. Dr. Özçelik; “ Üniversite olarak ülkemizin stratejik kuruluşlarıyla işbirliği protokolleri imzalıyoruz. Üniversite olarak “Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programına (SAYP) üniversitemiz dahil olduk. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), ASELSAN, ROKETSAN, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.(TEI), HAVELSAN arasında imzalanan protokolle hayata geçirilecek bu projeyle, önde gelen savunma sanayii şirketlerinde çalışanların Konya Teknik Üniversitesinde lisansüstü programlara katılarak savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı olarak yetiştirilmesini hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Bölge ve ülke için stratejik öneme sahip araştırma ve uygulama merkezlerini hayata geçirdik. Enerji Teknolojileri Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi, Obruk Uygulama Araştırma Merkezi, Savunma Uzay ve Havacılık Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Geliştirilmesi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Kentsel Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (KETAM), Yapay Zeka Araştırma Uygulama Merkezi kurduğumuz merkezler arasında yer almaktadır. Kurduğumuz her bir merkezin ülkemiz ve bölgemiz için önemli çalışmalara imza atacağına inanıyoruz. Amacımız gelişmeye ve üretmeye devam etmek üniversitemizi ve ülkemizi daha iyi yerlere taşıyacak her görevin arkasında olmaya devam edeceğiz ve sizlerle beraber daha birçok başarılı işe imza atacağız” dedi. Toplantı da konuşan Helvacızade Gıda İlaç Kimya san. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise Konya sanayisi olarak üniversite sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerini ifade ederek Konya ve ülkenin gelişiminde üniversitelerle yürütülen çalışmaların daha da ileri gitmesi gerektiğine vurgu yaptı. Toplantıda Enerji Teknolojileri, Nanateknoloji ve İleri Malzemeler tematik alanında faaliyet gösteren 3 merkez bünyesinde yürütülen projeler ve faaliyetlere yönelik Enerji Teknolojileri Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Mahmut Kuş, Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Geliştirilmesi Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa Karaman, Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Türköz tarafından sunum gerçekleştirildi. Toplantı, sunumların ardından üniversitenin ve sanayi sektörünün problem ve beklentilerinin dile getirildiği soru-cevap bölümüyle sona erdi. Toplantıya katılan firmalar, Solimpeks Enerji San. ve Tic. A.Ş., Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Helvacızade Gıda İlaç Kimya San. ve Tic. A.Ş., Bürotime Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş., Şekeroğlu Kimya ve Plastik San. Tic. A.Ş., Girişimci İş Adamları Vakfı, Endüstriyel Elektrik Elektronik San. ve Tic. LTD ŞTİ., Konya Sanayi Odası, Yıldız Pul, Otomotiv Motor Parçaları Sanayi A. Ş.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.