Uluslararası ‘Sağlık Bilimleri Kongresi’ başladı

Uluslararası ‘Sağlık Bilimleri Kongresi’ başladı

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “2. Uluslararası Selçuk Sağlık Bilimleri Kongresi” başladı.

2 gün sürecek ve 100’ü aşkın bildirinin sunulacağı kongrede sağlık alanındaki güncel tartışmalara katkı sunulması hedefleniyor.

Kongre Başkanı, Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Arslan, Sultan Alparslan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongrenin açılışında fakülte olarak öğrencilere bilimsel projeler, sosyal sorumluluk projeleri, insanlık yararına model tasarlama, topluma hizmet projeleri ve Fakülteye bağlı Selçuk Ecza Simülasyon Ünitesi gibi yenilikçi uygulamalarıyla keyifli ve kaliteli bir çalışma ortamı oluşturduklarını söyledi. Sağlığın biyo-psiko-sosyal bir bütünlük hali olduğunu ve bu bütünlükte tedavi çalışmaları kadar koruyucu önleyici çalışmaların da önemli yer tuttuğunu kaydeden Arslan, hizmet ve tedavilerin çok boyutlu olması gerektiğini, sağlığın sürdürülebilirliği ilkelerine değer verdiklerini aktardı.

Arslan; günümüzde iklim ve enerji krizi, savaşlar, yoksulluk, pandemi ve doğal afetler başta olmak üzere sosyal sorunlar ve etkilerinin artarak hissedildiğini belirterek “Fakülte olarak hem akademide hem sahada cevap vermek üzere üstümüze düşen görevi yapmaya gayret ediyoruz. Bu doğrultuda sağlık politikaları, sağlık eğitimi, sağlık hizmetleri ve sağlık araştırmaları başta olmak üzere sağlık alanına katkıda bulunmak, güncel tartışmalara cevap oluşturmak, alanında uzman araştırmacıları bir araya getirmek amacıyla kongremizi düzenledik. Kongremize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD, İtalya, Litvanya, Endonezya, Tayvan ve Türkiye’nin 16 ilinden yaklaşık 200 katılımcı katkı sundu. Öğrenciler, sağlık çalışanları, sağlık hizmetleri, hastalar, hastalıklar ve olgu sunumlarının yanı sıra kadın ve çocuklar gibi dezavantajlı gruplara yönelik araştırmaları içeren 100’ü aşkın bildiri sunulacak” diye konuştu.

MUSTAFA ÜNÜVAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.