Uludağ Köyü'nde Orman İkinci Kez Alevlere Teslim Oldu

Uludağ Köyü'nde Orman İkinci Kez Alevlere Teslim Oldu

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi Uludağ köyü Uludağ mahallesinde başlayan Orman yangını bugün öğle saatlerinde yeniden başladı.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi Uludağ köyü Uludağ mahallesinde başlayan Orman yangını bugün öğle saatlerinde yeniden başladı. Ormanlık alanda yol olmaması nedeniyle müdahalenin zorlaştığı yangın devam ederken, köylülerin kazma ve küreklerle ekiplere yardım ettiği belirtildi.

Uludağ Köyü Uludağ mahallesinde dün saat 14.00 başlayan orman yangını yaklaşık 10 saat sonra kontrol altına alınmıştı. Karabük' te konuşlandırılan itfaye helikopterin de müdahale ettiği alanda bugün sabah saatlerinde ekipler soğutma çalışmasına devam etti. Ancak saat 11.00 de başlayan kuvvetli rüzgar sonrasında ormanlık alanda yeniden alevler yükselmeye başladı. Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 4 arazözle birlikte çevre belediyelerden gelen ekipler de yangına müdahale etmeye çalıştı. Dağlık alanda başlayan ve yol bulunmayan yangına müdahale etmek isteyen ekipler, hazırlanan 800 metrelik hortumu alana çıkarmaya çalıştı. Ancak hortumun yanması nedeniyle yangına müdahalede gecikildiği belirtildi.

Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı itfaiye helikopteri saat 16.00 sularında ormanlık alanda ki yangına müdahale için bölgeye geldi. Yaklaşık 8 sorti yapan helikopterin müdahalesi de yangını söndürmede yeterli olmadı. Köy halkı ekiplere kazma ve küreklerle yardım etti.

Orman işletme müdürlüğü yetkilileri iki gündür devam eden yangında yaklaşık 20 dönüm ormanlık alanın yandığını ifade ettiler. Yangın yerine itfaiye araçlarının yaklaşamaması, yangın söndürme hortumlarının ise yetersiz kalması nedeniyle soğutma çalışmalarını güçlükle yapabildiklerini ifade eden yetkililer, yangın söndürme çalışmalarına devam edeceklerini ifade ettiler.

Köy sakinlerinde Orhan Arlat, Ramazan Bayramı'nın ikinci günü köylerinde bayram programı olduğunu, öğlen saatlerinde gelen yangın haberi ile yangını önce kendileri söndürmeye çalıştıklarını, başarılı olamayınca da itfaiyeye haber verdiklerini ifade etti. Cuma günü geç saatlerde kısmen söndürülen yangının ertesi gün yeniden başladığını belirten Arlat, hem köylülerin hem de orman işletme müdürlüğü çalışanlarının tüm çabalarına rağmen yangını söndürmede yetersiz kaldıklarını dile getirdi. Rüzgarın ters yönden esmesi nedeniyle yangının köydeki evlerin bulunduğu yöne doğru ilerlemediğini belirten Arlat, “Yangının bir an önce söndürülmesini bekliyoruz.” dedi.

Yangın söndürme çalışmalarına katılan köylülerden Bilal Turhan ise Cuma günü geç saatlerde kontrol altına aldıkları yangının Cumartesi günü öğlen saatlerinde rüzgarın etkisi ile yeniden başladığını söyledi. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiğini belirten Turhan, “Yangının olduğu yere aşağıdan 800 metre hortum uzatıldı. Bazı kesimlerde hortumlar yandığı için patladı. Bölge dik olduğu için itfaiye yangın bölgesine su basamadı." Turhan, köylüler olarak kendilerinin kazma ve küreklerle yangını söndürmeye çalıştıklarını anlattı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.