Türkiye'nin Çin'i Konya

Türkiye'nin Çin'i Konya

Bisiklet ve motosiklet kullanımı açısından Türkiye'nin Çin'i olarak kabul edilen, 800 bine yakın bisikletin bulunduğu Konya'da, gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde bisiklet kullanımı her geçen gün daha da artıyor.

Çoğu kişinin ulaşım için bisikleti tercih etmesi nedeniyle Konya'da bisiklet kullanımı Türkiye'de rekor denebilecek düzeyde.
Bisiklete olan ilgiye bağlı olarak Konya'da gelişen bisiklet sporunun geçmişi de 1920'li yıllara kadar uzanıyor.
Türkiye'de bisiklet sporu Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte yaygınlaşmaya başladı. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Büyük Önder Atatürk'ün Türk sporunun gelişmesine verdiği önem nedeniyle bu spor dalında da İstanbul, Ankara ile Konya'da bisikletçi sayısı hızla arttı.
Topoğrafik yapısı nedeni ile düzlük bir arazide bulunan Konya'da, bisiklet yarışları 1923 yılında İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kuruluşu ile başladı.
1922 yılında kurulan Gençlerbirliği ile 1923'te kurulan İdmanyurdu kulüplerinin futbol, atletizm ve güreş dallarındaki rekabetine daha sonra bisiklet de eklendi.
Konya'da bisiklet sporunu ilk yapanlar arasında, bisiklet tamircisi Ahmet Çelikdöğen ve memur Tayyar Bey bulunuyor.
BİSİKLET SPORCULARININ YARISI KONYA'DAN
Konya Bisiklet İl Temsilcisi Tevfik Erdoğdu yaptığı açıklamada, Konya'da uzun bir aradan sonra bisiklet sporunun tekrar canlanmaya başladığını söyledi.
Daha önce 5 kulübün faaliyet gösterdiği, 30 sporcunun da mücadele ettiği Konya'da bugün 10 kulüpte 100'e yakın sporcunun mücadele ettiğini dile getiren Erdoğdu, ''Türkiye genelinde toplam 200'e yakın bisiklet sporcusu var. Bunların yarısı Konya'da'' dedi.
Konya'nın bisiklet sporunda 2 yıldır büyük bir atılım içinde olduğunu anlatan Erdoğdu, ulusal ve uluslararası yarışmalarda Konya'nın önemli dereceler elde ettiğini, bu yıl da bu başarılarını sürdürmek istediklerini bildirdi.
Konya Bisikleti Kalkındırma Derneği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Fatih Yılmaz da dünyanın birçok ülkesinde her kesimden insanın kullandığı bisikletin Konya'da kullanımının oldukça yaygın olduğunu bildirdi.
KONYA'DA YAŞLILAR DA BİSİKLET KULLANIYOR-
Türkiye'de bisikletin ulaşım aracı olarak görülmediğini ifade eden Yılmaz, ''Dünyanın en zengin Avrupa ülkelerinde dahi bisiklet kullanım oranı yüzde 33 civarlarında. Bu rakam Türkiye'de maalesef yüzde 1-2'ler civarında. Bu oranın daha da artırılması gerekir'' dedi.
Yılmaz, dernek olarak bisiklet kullanımının yaygınlaşması için çalıştıklarını, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda büyük yatırımlar yaptığını belirterek, şunları kaydetti: ''Konya Büyükşehir Belediyesi kent merkezinde bugüne kadar 70 kilometre bisiklet yolu yaptı. Bu yatırımlar bisiklet kullanımını önemli ölçüde artırdı. Şu anda Konya'da 800 bine yakın bisiklet bulunduğunu tahmin ediyoruz. Bisikleti daha çok sanayide ve fabrikalarda çalışan işçiler kullanıyor. Bunun dışında yaşlılar da bisiklete ilgi göstermeye başladı. Bugün birçok yaşlı vatandaşımız, güvenli gördüğü bisiklet yollarında bisiklet sürüyor.''
AKARYAKITA GELEN ZAMLAR DA BİSİKLETE İLGİYİ ARTIRDI
Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamların da hiçbir yakıt ve benzeri bir gideri olmayan bisiklete olan ilgiyi artırdığını dile getiren Yılmaz, akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle tasarruf tedbirlerine yönelen birçok vatandaşın, otomobil yerine bisiklet kullanmaya başladığını bildirdi.
''Bisiklet kullanan insan yaşlanmaz'' diyen Yılmaz, ''Petrol fiyatlarının yükselmesi, işsizliğin artması belki ülkemiz için olumlu şeyler değil ama bisiklet kullanımının artması noktasında önemli etkisi oldu. İnsanlar artık çevreyi kirletmeden, sağlıklarını koruyarak, evlerine, işlerine veya ulaşması gereken yerlere bisikletle gidiyor. Bu bizi sevindiriyor'' diye konuştu.
Yaşadığı çevreyi seven, ekmeğini kazandığı kenti seven, sağlığına önem veren her vatandaşın bisiklete binmesi gerektiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:
''Kentlerin planlaması sadece otomobil, otobüs ve tramvaya göre değil, bir ulaşım aracı olan bisiklete göre de yapılmalı. Bisiklet yolları ülke genelindeki tüm illerde ve ilçelerde yaygınlaştırılmalı. Bu şekilde bisiklet kullanımını daha da yaygınlaştırmak mümkün. Ayrıca, dünyanın en çevreci, en sağlıklı spor ve eğlence aracı olan bisiklet kullanımının yaygınlaşması, Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu akaryakıt giderlerinin de azalmasını sağlayacak.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.