Türkiye patriotları bu yüzden istemiş!

Türkiye patriotları bu yüzden istemiş!

Guardian gazetesi, Türkiye'nin patriot talebinin nedeni bir Türk yetkiliye dayandırarak açıkladı...

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesavar sistemini Suriye'nin kimyasal füze kullanacağı istihbaratı üzerine istediğini yazdı.

Bu yetkililere göre, güvenilir istihbarat raporları, isyancıların elindeki bölgeleri hedef alan hava bombardımanın sonuç vermemesi halinde Esad rejiminin son çare olarak füzelere ve kimyasal silahlara başvurabileceğine işaret ediyor.

Söz konusu yetkililer, Esad rejiminin muhaliflerin elindeki bölgeleri Sovyet döneminden kalma Scud ve Kuzey Kore yapımı SS-21 füzeleriyle hedef alabileceğine inanıyor. Guardian'a göre Türk yetkililer, top ve havan mermilerinde olduğu gibi füzelerin de sınır bölgelerinde Türkiye topraklarına düşmesinden endişe ediyor.

KİMYASAK İÇİN PATRİOT İSTEDİK

Gazeteye göre üst düzey bir yetkili şunları söyledi: "Farklı kaynaklardan aldığımız istihbarata göre Suriyeliler balistik füzeler ve kimyasal başlıklar kullanacak. İsyancılara karşı önce piyadeleri gönderdiler. Çok adam kaybettiler. Birçok asker saf değiştirdi. Sonra tankları gönderdiler ancak tanklar da vuruldu. Şimdi hava gücünü kullanıyorlar. Eğer bu da başarısız olursa füzeleri kullanacaklar. Belki de kimyasal başlıkla. Bu yüzden Patriot istedik."

Gazete dün New York Times'ta yer alan bir habere atıf yaparak Batılı istihbarat örgütlerinin, Suriye'de kimyasal silahların depolandığı bölgelerde hareketlilik tespit ettiklerini aktarıyor. Üst düzey bir Amerikalı askeri yetkili, bunun "kimyasal silahların kullanılabileceğini gösteren türden bir hareketlilik olduğunu" söyledi.

Ancak Guardian'a göre Batılı yetkililer, henüz kimyasal silahlarla ilgili son adımın atılmak üzere olduğunu gösteren bir işaret olmadığını vurguluyorlar.

SURİYE'NİN ELİNDE NELER VAR

Gazeteye Suriye ordusunun elinde hardal gazı, sarin gazı ve muhtemelen VX gazı bulunuyor. Yüksek yoğunlukta zehirli madde içeren VX gazının buharıyla vücudun merkezi sinir sistemini kilitlediği belirtiliyor. Gazetenin haberinde Türkiye'ye Patriot füzelerinin Almanya ve Hollanda'dan geleceği, bu ülkelerin parlamentolarında bu hafta bu konuda oylama yapılacağı ve Türk yetkililerinin olumsuz karar beklemediğini aktarıyor.

RUSYA ESAD'TAN ELİNİ ÇEKMELİ

Haber özetle şöyle devam ediyor:

"Özgür Suriye Ordusu'nun birkaç gün önce bir Suriye uçağını düşürmeyi başarmasına karşın Türkiye 50 bin kişinin öldüğü savaşta tarafların uzun bir süre birbirlerine üstünlük sağlayamayacağını düşünüyor. Türk yetkililere göre savaşın durmasını sağlayacak en etkili yol Rusya'nın Şam yönetimine desteğini çekerek Esad, ailesi ve yakın çevresini sürgüne gitmeye razı etmesi olacak. Bu durumda hükümetle muhalifeler arasında müzakerenin yolu açılacak."

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.