Turkcell ve ASELSAN ortak çalışmalar yürütecek

Turkcell ve ASELSAN ortak çalışmalar yürütecek

Turkcell ve ASELSAN’dan geleceğin haberleşme teknolojilerine yönelik iş birliği

Türkiye’nin teknoloji üreten bir ülke olması vizyonu doğrultusundaki faaliyetlerine devam eden Turkcell, karasal olmayan şebekelerin geliştirilmesi konusunda ASELSAN ile mutabakat imzaladı. İş birliği kapsamında elde edilecek çıktıların, kablosuz haberleşme teknolojilerinin farklı uydu sistemleriyle kesintisiz entegrasyonu üzerine yapılacak standartlaşma ve ürünleşme çalışmalarına katkı sağlaması hedefleniyor.

Saha Expo 2022’de düzenlenen imza töreninde iş birliği hakkında açıklamalarda bulunan Turkcell Hukuk ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, “Türkiye’nin sadece teknoloji tüketen değil, aynı zamanda bu alanda katma değer üreten bir ülke olması yolunda çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Etkileşimde olduğumuz stratejik paydaşlarımızın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda 1.200’den fazla Ar-Ge çalışanımızla inovasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

KARASAL OLMAYANLARA YÖNELİK

Uydular aracılığıyla haberleşme eksenli çalışmaların dünyada giderek arttığını belirten Demir, şöyle devam etti: “Özellikle düşük yörüngeli (LEO) uydular aracılığıyla haberleşmenin tüm yeryüzünü kapsayarak havada, karada ve denizlerde kesintisiz hizmet vermesine yönelik çalışmalar hız kazandı. Turkcell’in de Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü’nün bünyesindeki Üçüncü Nesil Mobil İletişim Ortaklık Projesi’ndeki (3GPP) standartlaşma çalışmalarına katkı verdiği karasal olmayan şebekeler (NTN) konusunun, yakın gelecekte haberleşme sektöründe küresel ölçekte büyük bir dönüşüm oluşturacağı düşünülüyor. Nitelikli mühendislik kadrosuna sahip milli teknoloji firması ASELSAN ile bu konuyla ilgili bir mutabakata vardığımız için gururluyuz. Mutabakat kapsamında, ASELSAN ile karasal olmayan şebekelere yönelik ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğunun bayrak taşıyıcısı olarak, geleceğin teknolojilerinde aktif rol üstlenmek için önümüzdeki dönemde de çalışmalarımıza ve iş birliklerine hız kesmeden devam edeceğiz.”

YENİ TEKNOLOJİLER GELECEK

Yapılan iş birliğiyle ilgili değerlendirmede bulunan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yaman da şunları söyledi: “Özellikle 5G ve ötesi teknolojilerin beraberinde getireceği karasal olmayan ağlar uygulamalarının hem pazar olarak önemli bir yer edineceği hem de mevcut altyapılarda köklü bir değişikliğe yol açacağını düşünüyoruz. Bu noktada alçak yörünge uyduları üzerinden altyapı kuran önemli teknoloji firmalarının çalışmaları her geçen gün gündeme daha çok geliyor. ‘Yeni Uzay’ ya da ‘Uzay 4.0’, hangi ismi verirsek verelim, dünyada başlayan bu yeni yarışta haberleşme, navigasyon ve yer gözlem uygulamaları için yeni fırsatlar ve imkanlar öne çıkmaktadır. Gerek Türkiye gerekse dünya için yeni bir gelişme olan ve haberleşme sektöründe yeni kırılımların yaşanması beklenen bu alanı, biz, bir fırsat olarak görüyoruz.”

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.