Türk profesörden aşı müjdesi! Yan etkisi yok!

Türk profesörden aşı müjdesi! Yan etkisi yok!

Koronavirüs aşı çalışmaları tüm dünyada devam ediyor. Aşı çalışmalarında büyük rol oynayan Türk Profesöfr Uğur Şahin, yeni bir aşı müjdesi verdi. Uğur Şahin, aşının yan etkisinin olmadığını söyledi.

Amerikan Pfizer ile sahibi olduğu BioNTech ortak aşı çalışmasında ürettikleri koronavirüs aşısı ile bir anda dünya gündemine oturan Profesör Uğur Şahin yeni bir aşı müjdesi verdi. Şahin aşının yan etkisinin olmadığını belirtti.

Çin aşısı CoronaVac'ın Brezilya'da yan etki göstermesinin ardından tüm dünya aşı çalışmalarıyla ilgili olarak endişeye kapılmıştı. Eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte Mainz’de BioNTech’i yöneten Profesör Uğur Şahin, Pfizer ile geliştirilen corona virüsü aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

EN ÖNEMLİ YAN ETKİ: AĞRI

Geliştirilen corona virüsü aşısının hiçbir ciddi yan etkisi olmadığını söyleyen Şahin, “Şu ana kadar karşılaştığımız en önemli yan etki iğne vurulan bölgede hissedilen hafif ağrı. Bazı gönüllülerde ise hafif ve orta seviyede ateş artışı da aynı dönemde rastlandı. Şu ana kadar araştırmayı durduracak ya da askıya almamıza sebep olacak herhangi bir kısa ve orta vadeli yan etkiyle karşılaşmadık” dedi.

Uğur Şahin, “İki ayı aşkın bir süredir katılımcılardan elde ettiğimiz güvenlik verilerine sahibiz ve iki yılı aşkın bir süredir de veri toplamaya devam edeceğiz ve aşının sadece kısa ve orta vadeli yan etkileri için değil uzun dönem etkilerini de görmek için. Fakat şu ana kadar güvenlik verileri tamamen etkili” dedi.

Şahin, aşının her yıl corona virüsüne karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirip kuvvetlendirmediğinin de takip edilmesi gerektiğini ve bu konuda da daha çok veriye ihtiyaç olunduğunu dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.