TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı

TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı

Konya'da yapılan ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri uçaklarının yurt dışında katıldıkları ilk tatbikat olan TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü ve basın turu, Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda gerçekleştirildi.

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetlerinin ortaklaşa düzenlediği tatbikat, Konya 3. Ana jet Üs Komutanlığı'nın 400 kilometre derinlik, 300 kilometre genişlikteki Anadolu Kartalı Hava Sahası'nda icra edildi.

 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda düzenlenen seçkin gözlemci günü ve basın turunda , 2 Mart'ta başlayan TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı ile ilgili brifing verildi.

Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Filo Komutanı Hava Pilot Yarbay Hasan Saffet Çelikel, TURAZ Şahini Tatbikatı'nın 2 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri unsurlarının katılımıyla 3. Ana Jet Üssü'nde icra edildiğini belirtti.

Kendilerine verilen vazife kapsamında tatbikat esnasında uçuş  ve uçuşu destekleyen birimler için akademik eğitimler verildiğini ifade eden Çelikel, şöyle devam etti:

"Uluslararası tatbikat usullerine uygun görevler icra edilmiş, sistem farklılıkları bulunan doğu bloğu, batı bloğu uçaklarının birlikte emniyetle uçmalarının sağlayacak yöntemler geliştirilmiş, paket görev ve uygulama usulleri çalışılmıştır. Ayrıca uçak sistemlerinin EH kabiliyetleri konusunda denemeler yapılmış, hava-hava ve hava-yer uçuş görevlerinde karşılıklı tecrübe paylaşımı sağlanmıştır. Bu vazife doğrultusunda Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile başlatılan uçuş eğitimlerinin ileri seviyelere taşınması amaçlanmıştır."

Tatbikatın ilk haftasında akademik uçuş, 3 hafta da uçuş olmak üzere 4 hafta olarak icra edildiğini anlatan Çelikel, tatbikata Azerbaycan hava kuvvetlerinden toplam 6 uçak, 4 helikopter ve 104 personelin katıldığını bildirdi.

Çelikel, uçuşların ve uçucuların daha iyi görev yapabilmesi için bu tatbikata özel bir uçuş takip programının geliştirildiğini vurgulayarak, bu takip programı vasıtasıyla tüm uçuşların, uçak ve pilot bazında takip edildiğini, bu kapsamda bugüne kadar toplam 248 sorti uçuş planlandığını ancak meteorolojik şarlar nedeniyle bunun 165 sortisinin gerçekleştirilebildiğini anlattı.

- "Tarihi bir an bizim için"

Çelikel, eğitimler esnasında karşılıklı bilgi alışverişinin sağlanması, tecrübenin aktarılması maksadıyla Azeri pilotlar tarafından Türk uçaklarında, Tük pilotlarının da Azerbaycan uçaklarında toplam 89 sorti çapraz uçuş icra ettiğini anlatarak şunları kaydetti:

"Sonuç olarak iki devlet tek millet kavramında birleşen Türk ve Azerbaycan hava kuvvetlerinin birlikte başlattığı müşterek tatbikat ve eğitimler, mevcut kardeşlik bağını daha da güçlendirecektir. Bu tatbikatın ilk ayağı 2014 yılı eylül ayında Azerbaycan'da Türk Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla TURAZ Kartalı adı altında icra edildi. Bu yıl da TURAZ şahini adı altında ilk kez Türkiye'de icra edildi. Bu tatbikatın bizim için önemi çok büyük. İlk defa Azerbaycan hava kuvvetleri unsurları, Azerbaycan hava kuvvetleri uçakları ve personeli Türkiye'de bir tatbikata katıldı. Bu bizim için çok önemli. Tarihi bir an bizim için. Bu faaliyet her yıl Eylül ayında Azerbaycan'da TURAZ Kartalı adıyla, Mart ayında da Türkiye'de TURAZ Şahini adıyla devam edecek."

Azerbaycan Hava Kuvvetleri unsurlarının Anadolu Kartalı tatbikatına katılıp katılmayacağıyla ilgili bir soru üzerine Çelikel, "Ana hedeflerimizden biri de jet pilotlarının Anadolu Kartalı eğitimlerine katılması. Helikopter pilotlarının ise IŞIK tatbikatına katılması. Bugün itibarıyla ışık uluslararası tatbikatı üssümüzde başlamış durumda. TURAZ Şahini tatbikatına katılan Azerbaycan hava kuvvetleri komutanlığı unsurları bugün itibarıyla IŞIK tatbikatını da icra etmektedirler. Anadolu Kartalı eğitimleri için ilerki dönemlerde de Azerbaycan hava kuvvetleri jet uçaklarının katılması öngörülmektedir" dedi.

Buradaki brifingin ardından Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi'nde, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz Tahirov ve 3. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Fatih Sert'e tatbikatla ilgili brifing verildi. 

Ardından, tatbikata katılan hava unsurlarının bulunduğu alan basın mensuplarına gezdirildi.

- Tatbikata MIG-29 ve F-16'lar katıldı

Türk Hava Kuvvetlerinin F-16, F-4E 2020, E-7T (HİK) uçakları ve AS-532, UH-1H helikopteri ile katıldığı TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nda, Azerbaycan Hava Kuvvetlerinden ise Rus yapımı MIG-29 ve SU-25 uçakları ile MI-17 helikopteri yer aldı.

İki ülke arasında karşılıklı uçuş eğitiminin ileri seviyelere taşınması amaçlanan tatbikatta, Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin 106 askeri personeli görev yaptı.

Uluslararası tatbikat usulleri ve terminolojisinin uygulanacağı TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nda, karma hava harekatı konusunda uygulamalı eğitim yapıldı.

Silah sistemleri hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımının yapıldığı tatbikatta, harekat ortamı jenerik senaryo dahilinde canlandırıldı.

Tatbikatta; "Muharebe hava devriyesi", "Himaye", "Hava muharebesi", "Yakın hava desteği", "Su üstü unsurlarına karşı hava harekatı" görevleri yerine getirildi.

2 Mart'ta başlayan tatbikat 2 Nisan'da sona erecek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.