Ttköd’den Bayramda Yola Çıkacaklara Öneriler

Ttköd’den Bayramda Yola Çıkacaklara Öneriler

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Genel Başkanı Hitar Güney sürücülere, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle, karayollarında yoğunlaşacak trafiğe ve muhtemel risklere ilişkin hatırlatma ve uyarılarda bulundu.

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Genel Başkanı Hitar Güney sürücülere, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle, karayollarında yoğunlaşacak trafiğe ve muhtemel risklere ilişkin hatırlatma ve uyarılarda bulundu.

TTKÖD Genel Başkanı Güner, bayramlarda yollarda sıkışıklığın ve kaza riskinin arttığını belirterek, sürücülerin normal zamanlardan daha fazla dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Güner sürücülere güvenli bir yolculuk için yapmaları gerekenleri madde madde sıraladı. Hitar Güner, "Taşıtınızın seyahat öncesi tüm bakım ve kontrolünü yaptırın. Sürücü belgesi, taşıt ruhsatı, trafik sigorta poliçesi ve egzoz emisyon belgesi yanınızda bulundurun. Yola çıkmadan önce uykunuzu iyice alın, direksiyon başına yorgun oturmayın.Taşıta biner binmez emniyet kemerinizi takın ve ancak aracı terk edeceğiniz zaman çözün. Nerede oturursa otursun araçtaki herkesin emniyet kemerini takmasını isteyin. Bir kişi dahi takmazsa aracı hareket ettirmeyin. Çocukları arka koltukta oturtun. Bütün koltukların baş yastıklarının oturan kişilerin ensesine değil, başının arkasına gelecek şekilde ayarlanmasını sağlayın." dedi.

    Araçtaki diğer kişilerle konuşurken dahi gözün yoldan ayrılmaması gerektiğinin altını çizen Güner, "Hem 2 yönlü, hem bölünmüş yollarda sadece sağ şeritten gidin. Ancak önünüzdeki aracı geçmek için şerit değiştirin.Hız limitlerini aşmayın, hatta hep yavaş gidin. Hız arttıkça görüş alanı daralır, tehlike anında gereken önlem zamanında alınamaz ve kaza olur. Hızlı giderken kaza yaparsanız, kazanın şiddeti de artar ve ölümlere neden olur. Önünüzdeki yavaş araçları yol şartlarından emin olmadıkça acele hareketlerle geçmeyin. Cep telefonunuzla direksiyon başında kesinlikle konuşmayın, mesaj göndermeyin. Kulaklık ya da araç kiti de kullanmayın. Yol tabelalarının hepsine bakın, verdikleri mesajlara göre hareket edin. Yol çizgilerini izleyin ve devamlı çizgilerde asla ve asla doğrultu ve şerit değiştirmeyin. 2 saatte bir, 5 dakika mola verin. Direksiyon kullanırken yavaşlayan kan dolaşımımı hızlandırmak için mola esnasında muhakkak araçtan inip, hareket edin. Ülkemizde başta gelen kaza nedeni 'arkadan çarpmadır.' Bu yüzden önünüzdeki araca asla yaklaşmayın. Diğer sürücülerin yanlış, sorumsuz ve hatta saygısız hareketlerine kızmayın, sinirlenmeyin, hırslanmayın. Onlara derslerini vermeye kalkışmayın." şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.