Trafikte bunu yapan yanacak!

Trafikte bunu yapan yanacak!

Gaziantep Sağlık Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü tarafından Türkiye'de ilk defa ambulanslar da uygulanan kamera sistemi ile, ambulans takip eden sürücülere, kamera yardımı ile cezai işlem uygulanacak.

Türkiye'de ilk defa Gaziantep Sağlık il Müdürlüğü tarafından, ambulans lara takılan kameralar ile, ambulanslara yol vermeyen sürücüler ile arkadan ambulansları takip eden sürücülerin plakası kamera sistemi ile tespit edilerek, cezai işlem uygulanacak.

Ambulanslara takılacak olan kamera sistemi ile bilgiler veren Gaziantep Sağlık il Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, ambulanslar takılacak kamera sistemi ile olası vakalara gecikmenin de önünü açacaklarını söyledi. Prof. Dr. Karakök, “Ambulanslar ile ilgili olarak Türkiye'de ilk biz uygulama başlattık. Her bir ambulansımıza 3 adet kamera taktık. Bu kamera takmamızın asıl nedeni, başta kendi personelimizin güvenliğini sağlamak. İkinci olarak kendi personelimizin çalışma şeklini takip etmek, üçüncüsü ise özellikle trafikte vakaya 7 veya 8 dakikada ulaşmaktır. Fakat bazı vatandaşlarımız bu duyarlılığı göstermiyor. Trafikte bize yol vermiyor. Bununla ilgili olarak kurumumuz olarak Emniyet Müdürlüğüyle bir anlaşma çerçevesinde, bundan sonra gerek önde gerek arkada, arkadan takip eden araçları veya önden yol vermeyen araçların görüntülerini Emniyet Müdürlüğüne vererek, bunlara cezayı işlemi uygulanması yolunda bir protokol imzaladık. Bundan sonra bizim gecikmemize sebep olan araçların plaksı tespit edilip bildirilecektir. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Gerek sağlık çalışanlarına yönelik şiddette, gerek emniyet açısından oldukça yol kat ettik. Bu süre zarfında faydasını gördük. Ben arkadaşlarımıza il Müdürlüklerimize bu uygulamayı tavsiye edebilirim. Normalde sireni duyduktan sonra aracı yolun kenarına çekmeleri gerekirken, ya hızlanıp yolu kapatıyorlar, yada arkadan gelenler ambulansın peşine takılıp kendilerine yol açıyorlar. Buda trafik kazası riskini artırıyor. Gayemiz bu durumu engellemek vaktinde vakaya ulaşmaktır” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.