Trafik sigortası fiyatları belli oldu!

Trafik sigortası fiyatları belli oldu!

Tüm araç sahiplerini ilgilendiren ‘Zorunlu Trafik Sigortası’ fiyatları belli oldu

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 26 milyonu aştı. Tüm araç sahipleri, aracın tipi ne olursa olsun trafik sigortası yaptırmak zorunda. Zorunlu trafik sigortası olası bir kaza durumunda (maddi ve bedeni) ‘karşı tarafa’ verilen zararı, kabahat oranına bağlı olarak kısmen veya tamamen ödüyor. Bu yıl için trafik sigortası yaptırmamanın cezası 436 lira (15 günde ödenirse 327 lira oluyor). Aracın sigortasız olduğu tespit edilirse ek olarak trafikten men ve otopark masrafı da çıkıyor.

TAVAN FİYAT UYGULANIYOR

Trafik sigortasında son 6 yıldır yani 12 Nisan 2017’den itibaren ‘tavan fiyat’ uygulanıyor. Yani sigortacılar devletin belirlediği artış oranını geçemiyor. Her ilin risk haritasına göre belirlenen bir tavan fiyat tarifesi var. Bu tarife aylık olarak düzenli artıyor. Ancak bazen maliyet artışı kaynaklı olarak seyyanen zamlar yapılabiliyor. Buna ilave olarak aylık artış katsayılarında da güncellemeler gündeme geliyor.

AYLIK ARTIŞLARA DÜZENLEME

Maliyetlerin ve araç fiyatlarının da etkisiyle sigorta fiyatları son dönemde sıkça değişiyor. Tavan fiyatın bir önceki aya göre artışı 31 Aralık 2021’e kadar yüzde 1’di. Şubat 2022 itibarıyla artış katsayısı yüzde 1.50 olarak uygulanmaya başladı. Ayrıca 1 Şubat’ta tek seferlik yüzde 20 artış yapıldı. Sonra 1 Mayıs itibarıyla aylık katsayı yüzde 2.25 oldu. Hemen devamında 1 Haziran’dan geçerli olmak üzere trafik sigortası azami primlerinde yüzde 25’lik bir ek artış daha gerçekleşti.

EYLÜLDE TEKRAR GÜNCELLENDİ

Üst üste yapılan artışlara 1 Eylül itibarıyla bir yenisi daha eklendi. Böylece otomobil trafik sigortası primlerine eylülden geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yapılırken, aylık artış oranı da yüzde 2.25’ten yüzde 4.75’e çıkarıldı. Bu ay itibarıyla oranlarda değişiklik olmazsa artış devam edecek

HASARSIZLIK İNDİRİMİ DÜŞTÜ

Öte yandan zorunlu trafik sigortası azami prim oranlarında artış yapılırken, hasarsızlık prim indirim oranları ise daha düşük uygulanmaya başladı. İndirim ve artırım oranları 4’üncü basamak için ilan edilen sigorta fiyatına göre belirleniyor. Buna göre; prim indirim oranları 7’nci basamak için yüzde 45 yerine 42, 6’ncı basamak için yüzde 30 yerine yüzde 22, 5’inci basamak için yüzde 15 yerine yüzde 10 olarak belirleniyor. Düzenlenecek poliçelerde hasar sebebiyle ödenecek prim artırım oranları da 3’üncü basamak için yüzde 50’den yüzde 45’e, 2’nci basamak için yüzde 100’den yüzde 90’a 1’inci basamak için yüzde 150’den yüzde 135’e çekildi.

YENİ DÜZENLEME HAZIRLIĞI

Trafik sigortasında yeni düzenleme hazırlığı geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Şu anda sürücünün riskine göre 1-7 arasında olan basamaklar, düzenleme uygulamaya geçtiğinde 0-8 arasında uygulanacak. Sıfır basamağı ‘çok riskli sürücüler’ grubunu temsil edecek. 1 yılda 3’ten fazla kaza yapanlar bu gruba alınacak ve primleri yüzde 200 artacak. 8’inci basamak ise ‘çok iyi sürücüler’ için olacak. 5 yıldır kaza yapmayanlar buraya dahil olacak ve poliçeleri yüzde 50 indirimli olacak. Yeni uygulamanın şubat ayında hayata geçirilmesi planlanıyor.

BASAMAK NEDİR?

Araçların sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor. İlk kez araç alıp trafiğe çıkanların basamağı 4’ten başlıyor. Sürücüler kazaya karıştıkça 1’inci basamağa kadar düşüyor. Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7’nci basamağa yükseliyor. 7’nci basamağa yaklaştıkça sigorta ucuzluyor, 1’e yaklaştıkça pahalanıyor. Poliçenin ilk yılı hasarla kapatılırsa, sigorta bedeli yüzde 50 artıyor. Art arda üçüncü yılı da hasarlı kapatıp 1’inci basamağa düşenler için fiyatlar yüzde 150 artırımlı oluyor.

İŞTE İLLERE GÖRE BU AY İÇERİSİNDE UYGULANAN TAVAN FİYATLAR (TL)

1.jpg2.jpg3.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.