Toplumun Yüzde 5’inde Uyku Apnesi Var

Toplumun Yüzde 5’inde Uyku Apnesi Var

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu, sağlıklı ve uzun bir yaşamın ancak yeterince derin ve dinlendirici bir uykuyla mümkün olabileceğini bildirdi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu, sağlıklı ve uzun bir yaşamın ancak yeterince derin ve dinlendirici bir uykuyla mümkün olabileceğini bildirdi.

Uyku kalitesini bozan hastalıkların başında gelen tıkayıcı uyku apne sendromunun, uyku sırasında geçici bir süre nefes alamama sonucu ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu, “Genellikle 40 ile 60 yaş arası erkeklerde görülen uyku apne sendromu, toplumun yüzde 2 ile 5’inde görülür. Erkek tipi yağlanması (göbek çevresinde) olan kilolu, kısa, kalın boyunlu kişiler özellikle risk altındadır. Kadınlarda menapozdan sonra uyku apne görülme riski artmaktadır.” dedi.

TIKAYICI UYKU APNESİ NEDİR?

Doç. Dr. Habeşoğlu, tıkayıcı uyku apnesini şu sözlerle açıkladı: “En az 10 saniye devam eden soluk durmaları anlamlıdır. Bazen de bir dakikadan uzun süren soluk kesilmeleri olur. Tıkayıcı apnesi olanlarda soluk alma çabası bu sırada devam eder. Ancak uyku ile beraber gırtlak seviyesinin üstünde kalan hava yollarında, bazı yapısal veya işlevsel bozukluklar sonucunda daralma meydana gelir ve hava akımı kesilir. Daralmaya yol açan yapısal faktörler arasında üst solunum yolunu çevreleyen dokulardaki şişkinlikler, büyük bademcikler, büyük dil, çenenin küçük ve geride olması sayılabilir.”

Tıkayıcı uyku apnesinin 2 temel sonucu olduğunu aktaran Doç. Dr. Habeşoğlu, “Birincisi tekrarlayan soluk kesilmeleri derin ve dinlendirici bir uyku uyumaya engel olur. Soluk kesilmeleri sonunda beyinde kısa süreli uyanıklıklar olur ve uyku kesintiye uğrar. Gündüz uyuklamaları, halsizlik, sinirlilik ve dikkat azlığına neden olur. İş ve okul başarısı azalır. Yaşam kalitesi düşer. Bu kişilerde trafik kazası yapma riskinin 4 ile 7 kat kadar arttığı gösterilmiştir. Dolayısıyla uyku apneli kişiler sadece kendilerinin değil, herkesin can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilmektedirler.” hatırlatmasında bulundu. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.