Timoşenko İki Yıldır Tutuklu

Timoşenko İki Yıldır Tutuklu

Ukrayna ile Rusya arasında 2009’da imzalanan doğalgaz anlaşmasında ülkesini zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 Ağustos 2011’de gözaltına alınan eski Ukrayna Başbakanı ve Anavatan Partisi lideri Yuliya Timoşenko iki yıldır tutuklu.

Ukrayna ile Rusya arasında 2009’da imzalanan doğalgaz anlaşmasında ülkesini zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 Ağustos 2011’de gözaltına alınan eski Ukrayna Başbakanı ve Anavatan Partisi lideri Yuliya Timoşenko iki yıldır tutuklu.

Kiev Peçersk Mahkemesi hâkimi Rodion Kireyev, eski Başbakan Timoşenko’nun tam iki yıl önce bugün doğalgaz dosyasını görüşmesi esnasında gözaltına alınmasına kararı vermişti. Yuliya Timoşenko, ise halen hakkındaki suçlamaları reddediyor ve kararı siyasi olarak değerlendiriyor.

Ukrayna ile Rusya arasında 2009 imzalanan doğalgaz anlaşmalarında Timoşenko, yetkilerini kötüye kullanma ve devleti zarara uğratmakla suçlanmıştı. Timoşenko 6 hafta süren dava sürecinde olayları aydınlatmaya yardımcı olmadığı gerekçesi ile gözaltına alınmıştı. 145 gün boyunca Kiev’deki Lukyanivsk Cezaevi’nde tutulan Timoşenko, hakkında mahkeme 11 Ekim 2011’de 7 yıl hapis verdi. Aynı zamanda mahkeme Timoşenko’nun 3 yıl süresince devlet işinde çalışmasını yasaklandı ve Naftogaz şirketine açtığı 188 milyon doları da ödemesine karar verdi.

TİMOŞENKO’NUN İKİ YILLIK HİKÂYESİ
Timoşenko, hakkındaki kararın iptali için Kiev Temyiz Mahkemesi’ne gitti ancak, 23 Aralık 2011’de temyiz verilen kararda değişiklik yapmadı. 30 Aralık 2011’de Timoşenko, Harkiv şehrinde bulunan Kaçanov Hapishanesi’ne götürüldü.

Hapishanede bel rahatsızlığı geçiren Timoşenko, Ukraynalı doktorlara güvenmediğini belirterek bağımsız doktorların yardımını talep etti. Fakat, Ukrayna devleti Timoşenko'nun bu talebini geri çevirdi ve 20 Nisan 2011’de Harkiv'deki bir hastaneye sevk etti. Timoşenko ise hastaneye güç kullanarak götürüldüğünü iddia etti. Bunun üzerine Ukraynalı basınında Timoşenko’nun kolları ve karın bölgesinde morlukları gösteren fotoğraflar çıktı.

Hapishane idaresi ve savcılık eski Başbakan Timoşenko’ya şiddet uygulanmadığını açıkladı.
Bu gelişmeler üzerine Timoşenko açlık grevi yaptı.

Sürecin devamında 4 Mayıs 2012’de bir Alman kliniği doktorları gözetiminde Timoşenko, Harkiv şehrindeki bir hastanede tedavi görmeye başladı.

9 Mayıs 2012’den bu tarafa Timoşenko'nun hastanede Alman doktorların gözetiminde tedavisi devam ediyor. Alman tarafı Timoşenko’yu defalarca Almanya’da tedavi etmeyi teklif etti.

Akrabaları ve avukatları sürekli olarak Timoşenko’nun yurt dışına çıkması ve ameliyat olması için baskı yapmasına rağmen Ukraynalı yetkililer, tutukluların yurtdışında tedavi edilemeyeceğini böyle bir işlemin kanunda yeri olmadığını belirtti.

Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, hapiste bulunan Timoşenko’nun Rusya ile imzaladığı doğalgaz anlaşması nedeni ile ülkesinin kaybının 15 milyar Euro’ya ulaştığını söylemişti.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.