Teknoloji geliştireceğiz

Teknoloji geliştireceğiz

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr Hüseyin Avni Öktem, “Hedefimiz geliştirdiğimiz şeyleri ürüne dönüştürebilmek. Yüksek lisansa ağırlık vereceğiz. Teknoloji geliştirmeye çalışan bir üniversite olacağız” dedi

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından 1’incisi düzenlenen Kariyer Günleri kapsamında Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr Hüseyin Avni Öktem öğrencilerle bir araya geldi. ‘Uygulamalı Yaşam Bilimleri ve Gelecek’ konulu bir sunumu örnekler vererek anlatan Prof. Dr. Öktem’i, öğrenciler dikkatle dinledi. Selçuk Üniversitesi’ni örnek aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Öktem, “Selçuk Üniversitesi, Teknoloji’de Türkiye’de ilk 10’a giren bir üniversite. Ben buradan tekrar Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hakkı Gökbel’i tebrik ediyorum. Bu hem üniversite hem de Konya için çok önemli bir başarıdır. Selçuk bizim ağabey üniversitemiz. İnşallah biz de onları örnek alırız.” dedi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Duran, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

AR-GE’YE YATIRIM YAPILMALI

Ar-Ge çalışmaları için insana yatırımın önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Öktem, “Ülkemiz gibi önü çok açık, genç nüfusu çok yüksek, birikimli insan potansiyeli olan bir ülkede Ar-Ge çalışmalarının yeterli seviyede olmaması bize yakışmıyor. Bizim gelişmiş ülkelerle yarışıyor olmamız lazım. Bizim Ar-Ge harcamalarımız ülke çapında bugün 8 milyar dolar seviyesindedir. Bu rakam bizim gibi bir ülke için çok düşük . Bizim bunun çok daha üstünde olmamız lazım. Yani bir şeyi geliştirip dünya çapında ürünleştirip söz sahibi olmak ve teknolojiyi geliştirebilmek için bu işin özeti Ar-Ge çalışmalarına yatırım yapılması gerek, insana yatırım yapılması gerekiyor. Umarım bunları bizim genç nüfusumuz yapacaktır.” dedi.

GELİŞTİRDİKLERİMİZİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Yeni kurulan Gıda ve Tarım Üniversite hakkında da katılımcılara bilgi veren Prof. Dr. Öktem, “Yaşam bilimleri alanında ileri teknoloji uygulayarak bir takım işler yapmak istiyoruz.  Hedefimiz geliştirdiğimiz şeyleri ürüne dönüştürebilmek. Burası ihtisas üniversitesi olacak daha çok. Yüksek lisansa ağırlık vereceğiz. Teknoloji geliştirmeye çalışan bir üniversite olacağız. Üniversitemiz gıda ve tarım alanında ülkemizdeki ilk tematik üniversite. Biliyorsunuz üniversiteler artık tematikleşmeye başlıyor. Biz de bu alanda ilk üniversiteyiz. Daha çok Ar-Ge ve ürün odaklı çalışmalarımızı yürüteceğiz. İşbirliklerine de bu anlamda oldukça açığız. Biliyorsunuz ki Selçuk Üniversitesi bizim Hami üniversitemiz. Bu konuda onlarla işbirliği içinde olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.  Çünkü burada çok değerli bir birikim var. Özellikle Selçuk Üniversitesi, Teknoloji’de Türkiye’de ilk 10’a giren bir üniversite. Ben buradan tekrar Rektörümüz Prof. Dr. Hakkı Gökbel’i tebrik ediyorum. Bu hem üniversite hem de Konya için çok önemli bir başarıdır. Selçuk bizim ağabey üniversitemiz. İnşallah biz de onları örnek alırız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.