Taş Mangal Büyük İlgi Görüyor

Taş Mangal Büyük İlgi Görüyor

Erzincan’da uzun yıllardır mangal ve soba imalatı yapan bir usta piknik alanlarında etlerin, tavukların ve balıkların daha hijyenik bir ortamda pişirilmesi için 'Taş Mangal' yaparak, insanların daha hijyenik bir şekilde tüketim yapmasına katkı...

Erzincan’da uzun yıllardır mangal ve soba imalatı yapan bir usta piknik alanlarında etlerin, tavukların ve balıkların daha hijyenik bir ortamda pişirilmesi için 'Taş Mangal' yaparak, insanların daha hijyenik bir şekilde tüketim yapmasına katkı sağlıyor. Büyük ilgi görmeye başlayan taş mangallar yok satıyor.

Erzincan Yeni Sanayi Sitesinde mangal ve soba imalatı yapan 20 yıllık usta Cemal Er, mesleğini geliştirerek yeni yeni çalışmalara imza atıyor. Andezit taşı ile mangalın sacını birleştiren Cemal usta, hem odun kömüründe, hem de tüp üzerinde her türlü yemeğin pişirileceği iki çeşit mangal icat etti. Taş mangalda seri üretime de geçtiğini ifade eden Cemal Er, amacının vatandaşların piknik alanlarında daha hijyenik bir şekilde yemeklerine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz yıl üretimine başladığı taş ve güveç mangalda büyük mesafe kat eden Cemal Er, bu yıl siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Cemal Er, taş mangal yaparak, mangal ürünlerinin duman ve kömürün isinden uzak tutmayı başardı. Tüplü ve kömürlü olarak mangal güveç yapan ve bunun yanında bir de andezit taşlı mangalı icat eden Cemal Er, günde ortalama 20 ila 25 adet mangal güveç yaptığını belirterek, seri üretime geçtiğini ve vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda bu çalışmayı yaptığını ifade etti. Cemal Er tarafından yapılan taş ve güveç mangallar, şimdiden yok satarken, piknik alanlarında bolca görülmeye başlandı.

1994 yılından beri Erzincan’da öncelikle soba ve piknik mangalı üzerine çalıştığını söyleyen Cemal Er, “Bizi bu yöne iten müşterilerimiz oldu. Şuanda taşlı mangallar yapıyoruz. Çünkü; tamamen isten, dumandan uzak olarak, hijyenik olarak bütün et çeşitlerimizi tavuk olsun, köfte olsun, pirzolası olsun tertemiz bir biçimde isten tamamen uzak olarak pişiriyoruz. Bunun her çeşidini yaptık. İster piknik olarak, ister bahçe türü olarak, istersen pikniğe gidemeyenler için de tüplüsünü yaptık. Üsteki alt ve üst komşuyu da rahatsız etmiyor, balkonda rahat rahat etini pişirebilir. İs, duman kesinlikle yok. Buraya gezmeye gelince İstanbul’a giden, İzmir’e gidenlerin talepleri üzerine buradan otobüsle veya kargoyla göndermeye çalışıyoruz. Talepler Kurban Bayramına doğru daha da artabilir.” açıklamasında bulundu.

Bu tarz mangalların vatandaşın giderek ilgisinin artığına dikkat çeken Cemal Er, yaklaşık 2 yıl içerisinde mevcut mangalların yerini, hijyen açısından daha güvenli olan taş ve güveç mangalların alacağını kaydetti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.