Tarihi Taşpınar Halısı AB fonuyla tanıtılacak

Tarihi Taşpınar Halısı AB fonuyla tanıtılacak

Taşpınar halılarının tanıtımının, Avrupa Birliği (AB) tarafından kabul edilen projeyle yapılacağı ve gelecek nesillere aktarılacağı bildirildi.

Aksaray'ın merkeze bağlı Taşpınar beldesindeki Tarihi Taşpınar Halılarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Filiz Demirtaş yaptığı açıklamada, Taşpınar halısının Türkler tarafından Orta Asya'dan Anadolu'ya getirilen binlerce yıllık bir kültür ürünü olduğunu söyledi.
Taşpınar halısının 2006 yılına gelindiğinde kalitesinin düştüğünü ve unutulmaya yüz tuttuğunu, bunun üzerine kadınlardan oluşan 50 üye ile dernek kurduklarını belirten Demirtaş, ''Derneğimizi kurduğumuzda devletten 14 bin TL destek aldık ve ardından atölyemizi açtık. Tezgah ve ip alarak halılarımızı dokumaya başladık. Derneğimiz 3 yıl içinde gelişirken, üye sayımız 200'e yaklaştı'' dedi.
Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Sağlam'ın katkılarıyla üniversiteyle işbirliği içinde 'Taşpınar Halılarının Sürdürülebilirliğinde Yerel Toplulukların Rolününün Güçlendirilmesi' başlıklı bir proje hazırlayarak AB'ye sunduklarını dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti:
''Projemiz kabul edildi. 30 bin Avroluk proje 2008 yılı sonunda hayata geçti. Proje kapsamında yeni tezgahlar ve bilgisayar aldık. Projenin en önemli kısımlarından birini de Taşpınar halısının tanıtımı oluşturuyor. AB fonundan gelen parayla binlerce yıllık kültür ürünümüz olan Taşpınar halısını tanıtacağız. Taşpınar halısını tanıtan broşür, kitapçık ve el ilanları hazırlayacağız.''
Demirtaş, AB Projesinin Taşpınar halısının yeniden canlanmasında ve bu kültürün gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynayacağını ifade etti.
Bu hedef doğrultusunda gençlere dernek çatısı altında halı dokumayı öğretmeye çalıştıklarını anlatan Demirtaş, genç kızların halı dokuyarak hem para kazanacaklarını hem de bir kültürün devamını sağlamış olacaklarını dile getirdi.
Taşpınar halısının pazarlanmasında sorun yaşadıklarını kaydeden Demirtaş, ''metrekaresi 250 TL'ye halı dokuyoruz. Elle dokunan kültür ürünümüz halıları turistlere ulaştıramıyoruz. Taşpınar halısını Peri Bacaları’na gelen turistlere ulaştırmak için yetkililerden destek istiyoruz'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.