Tansiyon yükseliyor

Tansiyon yükseliyor

Üzülmezin vergi kaydının olmadığını öne süren Ali Sarı: KTO için aidat aldığı ve seçmen listelerine vergi kaydınız yoktur gerekçesiyle yazmadığı binlerce üyeye hangi yüzle bakacaktır?

KTO’DA TARTIŞMA ALEVLENİYOR

Konya Ticaret Odası’nda (KTO) seçimlere sayılı günler kala Başkan Adayı Ali Sarı ile 14 yıldır başkanlık yapan Hüseyin Üzülmez arasındaki tartışma da alevlendi. Seçmen listelerinin askıya çıkarılmasının ardından birçok üyenin ‘vergi kaydı yok’ gerekçesiyle listede isminin olmadığını açıklayan Ali Sarı’yı ‘iftira atmak ve yalancılıkla’ suçlayan Hüseyin Üzülmez’e Ali Sarı belgelerle cevap verdi.
‘ÜZÜLMEZ’İN VERGİ KAYDI YOK’ İDDİASI
Ali Sarı, binlerce işadamını seçmen listesine ‘vergi kaydı yok’ gerekçesiyle yazmayarak rahat bir seçim hayali kuran ve komitelerde kendisinin karşısında olacak rakipleri daha seçim öncesi saf dışı bırakmaya çalışan Üzülmez’in kendisinin vergi kaydı olmadığını öne sürdü. Ali Sarı, Üzülmez’in vergi kaydını uzunca bir süre önce terk ettiği halde seçmen askı listelerine vergi kaydı olmadığı halde kendi ismini bilerek yazdırıp suç işlediğini vurguladı.
‘ÜZÜLMEZ’İN BAŞKANLIĞI DÜŞEBİLİR’
“Kendi vergi kaydı olmadığı halde KTO için aidat aldığı ve seçmen listelerine ‘vergi kaydınız yoktur’ gerekçesiyle yazmadığı binlerce üyeye hangi yüzle bakacaktır?” diye soran Ali Sarı, “Şayet Üzülmez gerçek kişi vergi kaydına dayanarak KTO Meclis Üyesi ve KTO Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyorsa Üzülmez’in; KTO Başkanlığı hukuken düşmüştür. Üzülmez’in daha fazla yalan söylemeden, özür dileyerek seçimlerden çekilmesini talep ediyoruz” dedi.

Üzülmez’in kaydı yok

KTO Başkan Adayı Ali Sarı, kendisini iftira atmakla suçlayan KTO Başkanı Hüseyin Üzülmez’e belgelerle cevap verdi: Terk ettiği vergi numarasını bile kullanarak seçmen listesine girmiş

Konya Ticaret Odası’nda (KTO) seçimlere sayılı günler kala çalışmalarını hızla sürdüren Doğru Adım Hareketi KTO Başkan Adayı Ali Sarı, Hüseyin Üzülmez’in terk ettiği vergi numarasını bile kullanarak seçmen listesine girdiğini açıkladı.
KTO Başkan Adayı Ali Sarı, Doğru Adım Hareketi olarak Konyalı sanayici ve işadamlarının menfaatine ve Konya yararına yaptıkları her türlü çalışmayı hazmedemeyen Üzülmez’in, her gün daha saldırganlaşmakta, iftira, karalama, şişirme haber ve Konya’nın geleceğini karartma çalışmalarına ağırlık verdiğini belirtti.
NEDEN LİSTELER İNTERNET YOLUYLA DUYURULMADI?
“Her türlü teknik altyapıya sahip olan ve yedi aydır meslek sınıflandırma listeleri için çalışmalarını sürdüren KTO 20 bin 178 üyeden aidat almayı unutmuyor ve ihmal etmiyor da nasıl oluyor aidat aldığı firmaları vergi kaydı ve belge eksikliği adı altında seçmen listelerine yazmıyor?” diyen Ali Sarı, odaya 15 yıl önce kaydını yaptırmış AŞ, limited şirket ve gerçek kişilerin hangi eksik bilgiye dayanılarak seçmen listesinden silindiğini sordu.
KTO seçmen listelerinin önceki gün akşam itibariyle askıdan indirildiğini hatırlatan Ali Sarı, sayısı net olarak bilinmemekle birlikte yüzlerce iş adamının İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunduğuna işaret etti. Ali Sarı, ekonomik kriz, düşen cirolar ve artan girdilerle uğraşmak zorunda kalan üyelerin birde Üzülmez’in koltuk hırsı yüzünden seçmen listelerine yazılmadığını, listelere yazılabilmek için ayrıca zaman ayırmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. “Selçuklu İlçe Seçim Kuruluna askıya çıkması için verilen seçmen listeleri neden KTO’nun internet sitesinde yayınlanmadı ve ilan edilmedi?” diye Hüseyin Üzülmez’e soran Ali Sarı, seçmen askı listeleri KTO sitesinde yayınlanmış ve basın yoluyla tüm üyelere duyurulmuş olsaydı, 20 bin 178 üyenin internet yoluyla listelerde kendi isimlerinin veya firma isimlerinin olduğunu öğrenebileceklerinin altını çizdi.
ALİ SARI, BELGEYLE ÜZÜLMEZ’İN VERGİ KAYDI OLMADIĞINI AÇIKLADI
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmeliğin (19-01-2005 tarih ve 25705 sayılı Resmi Gazete) 5/d maddesinde Organ Seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına sahip olabilmek için ‘Oda ve borsaya kaydını gerektiren ticari ve sınai kazanç dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmak’ hükmü bulunduğunu aktaran Ali Sarı, binlerce iş adamını seçmen listesine ‘vergi kaydı yok’ gerekçesiyle yazmayarak rahat bir seçim hayali kuran ve komitelerde kendisinin karşısında olacak rakipleri daha seçim öncesi saf dışı bırakmaya çalışan Üzülmez’in vergi kaydı olmadığını açıkladı. Üzülmez’in vergi kaydı olmadığını belgeleriyle açıklayan Ali Sarı, şunları söyledi: “Şayet listelere vergi kaydı olmadığı için yazılmaması gereken birisi varsa o kişi Sayın Üzülmez’in bizzat kendisidir. Askıdan indirilen seçmen listeleri üzerinde yapmış olduğumuz inceleme neticesinde 46. Meslek Komitesi olan Mobilya İmalatçıları Komitesi, Seçilme Hakkı Olanlar Bölümü, 4. Sayfa ve 84. sırada bulunan Baba Adı Hasan Hüseyin ve 1957 doğum tarihli 36733 Sicil Numarasına Sahip olan Sayın Üzülmez’in kendisinin vergi kaydı olmadığını hem Selçuk Vergi Dairesi’nden hem de Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden öğrenmiş bulunmaktayız. Sayın Üzülmez vergi kaydını uzunca bir süre önce terk ettiği halde seçmen askı listelerine vergi kaydı olmadığı halde kendi ismini bilerek yazdırmış ve seçime kasıtlı bir şekilde hile karıştırarak büyük bir suç işlemiştir.”
ÜZÜLMEZ’İN BAŞKANLIĞI HUKUKEN DÜŞEBİLİR
“Konya Ticaret Odası için aidat aldığı ve seçmen listelerine vergi kaydınız yoktur gerekçesiyle yazmadığı binlerce Konya Ticaret Odası üyesine hangi yüzle bakacaktır. Kendi vergi kaydı olmadığı halde seçmen listelerine kendi ismini yazmayı ihmal etmeyen Sayın Üzülmez, şimdi hangi yalanın arkasına sığınacaktır?” diye soran Ali Sarı, şöyle devam etti: “Yine KTO Meclis Üyesi Hüsnü Mutluer’in vergi kaydı olmamasına rağmen 8’inci komitede seçmen listesinde ismi bulunmaktadır. Şayet sayın Üzülmez gerçek kişi vergi kaydına dayanarak KTO Meclis Üyesi ve KTO Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyorsa sayın Üzülmez’in; KTO Başkanlığı hukuken düşmüştür. Aynı şekilde Sayın Hüsnü Mutluer’in de Meclis Üyeliği düşmüştür. Ayrıca seçmen listelerinde Sayın Üzülmez’in ağabeylerinin de vergi kaydı olmasına rağmen seçme ve seçilme hakkı olan 46. komite de listeye yazılmıştır.”
ÖZÜR DİLEYEREK GÖREVDEN ÇEKİLMELİ
Üzülmez ile ilgili tespit edebildikleri bir meclis üyesinin yaptığı bu usulsüz durumun her şeyi anlatmaya yettiğine vurgu yapan Ali Sarı, bu durumun Üzülmez’in bugüne kadar nasıl seçim kazandığını da gözler önüne serdiğini ifade etti. “Başka araştırma yapmaya gerek yok. Bizleri oturdukları yerden yalancı ilan edenler, seçimi kaybedeceğini anlayınca bize ‘iftara eden’ diyenleri şimdi açıklama yapmaya, yetkilileri de göreve çağırıyoruz” diyen Ali Sarı, kendilerinin her zaman ‘adil bir seçim olsun, listeler internetten açıklansın’ görüşünde olduklarının altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “Ama listeleri bile saklayan listelerde bin bir türlü oyunlar yapan Üzülmez’in artık daha fazla yalan söylemeden, özür dileyerek seçimlerden çekilmesini talep ediyoruz. Artık ne kendini ne de kendine destek veren değerli üyelerimizi üzmeden saltanatına son versin. Üyelerimiz ve Konya halkı gerçekleri biliyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum