Tamamen çekilmeli

Tamamen çekilmeli

Genelkurmay, büyük tepki alan İsrailin katımıyla gerçekleşen tatbikatlar konusunda ses verdi. Kamuoyu, Gazzede soykırım yapan İsrailin tatbikatlardan tamamen çekilmesini bekliyor

İSRAİL 21 TATBİKATTAN 5’İNE KATILDI

İsrail hava unsurlarının katılımıyla gerçekleşen Anadolu Kartalı Tatbikatları, Gazze’de İsrail’in uyguladığı katliamın ardından yoğun eleştiri almıştı. İsrailli tatbikatları son olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da eleştirmişti. Genelkurmay Başkanlığı haftalık değerlendirme toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, İsrail’in 21 tatbikattan sadece 5’ine katıldığını söyledi.

SENARYO, TÜRK HAVA KUVVETLERİNE AİT
Gürak, “İsrail Hava Kuvvetleri sadece beş kez Konya’da düzenlenen Anadolu Kartalı tatbikatına katılmıştır. İsrailli pilotlara hakiki mühimmat atışı yaptırılmamıştır” dedi. Gürak, “Tatbikatlar, Türk Hava Kuvvetlerinin planladığı senaryo kapsamında diğer katılımcı ülkelerle birlikte icra edilmekte olup, hiçbir ülkenin pilotuna özel bir eğitim programı uygulanmamaktadır” diye konuştu.

KAMUOYUNUN BEKLENTİSİ
Anadolu Kartalı kapsamında gerçekleşen eğitimlerden 14’ünün uluslararası, 7 adedinin milli olduğunu kaydeden Tuğgeneral Gürak, “İsrail Hava Kuvvetleri de her seferinde ortalama 10 adet uçakla yılda bir periyot olmak üzere, sadece beş kez bu tatbikata iştirak etmiştir” dedi. Kamuoyu, Gazze’de yaşananların ardından Konya semalarının bir daha İsrail’in katil uçaklarına açılmamasını bekliyor.

Genel Kurmay’dan Anadolu Kartalı açıklaması

Gazze’de yapılan katliam sonrası, İsrail uçaklarının ve pilotlarının katılımı nedeniyle kamuoyundan büyük tepki alan Anadolu Kartalı Tatbikatı, CHP Lideri Baykal’ın eleştirisinin ardından, Genelkurmay’ın haftalık değerlendirme toplantısının da gündemine geldi.
Haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, “İsrail Hava Kuvvetleri sadece beş kez Konya’da düzenlenen Anadolu Kartalı tatbikatına katılmıştır. İsrailli pilotlara hakiki mühimmat atışı yaptırılmamıştır” dedi.
Genelkurmay Başkanlığı her hafta cuma günü basına bilgilendirme toplantısı düzenliyor. Toplantı da başkanlık ile ilgili gündemdeki konular hakkında açıklama yapılıyor. Olağan bilgilendirme toplantısını gerçekleştiren Tuğgeneral Metin Gürak, İsrailli pilotların Konya’da düzenlenen Anadolu Kartalı tatbikatında eğitildiği yönündeki iddialara cevap verdi.
Gürak, tatbikatların 2001 yılından itibaren her yıl 3- 4 dönem halinde Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlu Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanlığında iki hafta süreyle icra edildiğini hatırlattı.
Bu eğitimlerin 1- 2 döneminin milli, 1- 2 döneminin uluslararası olarak planlandığını anlatan Tuğgeneral Gürak, eğitimlerin 2001 yılından şu ana kadar 21 dönem icra edildiğini kaydetti.
Bunların 14 adedinin uluslararası, 7 adedinin milli olduğunu belirten Tuğgeneral Gürak, Anadolu Kartalı Eğitimlerine katılan ülkelerin de ortak masraflara katıldıklarını söyledi.
Anadolu Kartalı Eğitimine katılacak ülkelerin davetine, yapılan değerlendirmeler neticesinde bir yıl önceden karar verildiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, eğitimlere 2001 yılından bu yana Türkiye, ABD, İsrail, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, Ürdün, Hollanda, İngiltere, Fransa, Belçika ve diğer NATO uçaklarının katıldığını kaydetti.
Bugüne kadar Anadolu Kartalı Eğitimlerine toplam bin 400 uçak ve 15 bin 200 personel katıldığını bildiren Tuğgeneral Gürak, bunların yaklaşık yüzde 80'inin Türkiye'den olduğunu belirtti.
Tuğgeneral Gürak, “Tatbikatlar, Türk Hava Kuvvetlerinin planladığı senaryo kapsamında diğer katılımcı ülkelerle birlikte icra edilmekte olup, hiçbir ülkenin pilotuna özel bir eğitim programı uygulanmamakta ve hakiki mühimmat atışı yaptırılmamaktadır” dedi.
Tuğgeneral Gürak, “İsrail Hava Kuvvetleri de her seferinde ortalama 10 adet uçakla yılda bir periyot olmak üzere, sadece beş kez bu tatbikata iştirak etmiştir” dedi.
Türkiye ile İsrail arasında 1990'lı yıllarda imzalanan anlaşmalar çerçevesinde iki ülke hava kuvvetleri arasındaki işbirliğinin halen devam edip etmediği yönündeki soruya ise Tuğgeneral Gürak, “İki ülke arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde çalışmalar yürütülüyor” yanıtını verdi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.