Tam alışacakken, hoca değişikliği

Tam alışacakken, hoca değişikliği

Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye genelinde uyguladığı karar uyarınca sıra tayin atama sistemine göre okullarda şu an görevli bulunan öğretmenlerin yerine ara dönemde yeni öğretmenlerin atanacak olması velilerin tepkisine neden oldu.

Özellikle 1. sınıfa giden öğrencilerin öğretmenlerinin değişmesiyle psikolojisinin bozulacağını düşünen veliler, öğretmen atamasına karşı çıktı. Niyazi Usta İlköğretim Okulu’nun bahçesinde bir araya gelen veliler öğretmen atamalarının en azından bu yılın sonunda yapılması yönünde çağrıda bulundu. Okul yönetiminin konuyla ilgisi olmadığını belirtmesi üzerine veliler İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde seslerini duyurmaya çalıştı. Veliler, “Çocuklarımız öğretmenlerine yeni yeni alışmaya başlamıştı. 1. sınıfa yeni başlayan öğrencilerimizin öğretmenlerinin değişmesi hem çocuğumuzun okula adaptesini bozacak, hem de psikolojik olarak olumsuz etkileyecek. En azından 1. sınıfı tamamlayana kadar öğretmenlerimiz değiştirilmesin” diye konuştu.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek, öğretmen atamalarının en azından yıl sonunda yapılması yönündeki isteklerini İl Milli Eğitim Müdür Vekili Seyit Ali Büyük’e anlatan veliler, Seyit Ali Büyük’ün yaptığı açıklamayla da tatmin olmadı. Veliler, öğretmen atamalarının yapılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Seyit Ali Büyük ise, tayin isteyen öğretmenlerin atamasının genellikle eğitim-öğretim sezonu bittikten sonra yapıldığını belirterek “Atamalar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla gerçekleştiriliyor. Bakanlık ise zorunlu kalmadıkça dönem ortalarında atama yapmıyor. Şu aşamada veliler veya müdürlüğümüz atamalara engel olamaz. Çünkü Bakanlık kararı açıklanmış. Hukuken de bunu iptal etmek mümkün değil” dedi. Velilerin bir noktada öğretmenlerin değişmesinden memnun olması gerektiğini vurgulayan Seyit Ali Büyük, “Gönderilen öğretmenler sözleşmeliydi. Bir yıl içerisinde bir başka okula gidecekleri belliydi ve okul müdürlüklerine de, velilere de bu durum bildirildi. Yeni gelen öğretmenler ise sözleşmeli değil, kadrolu öğretmenler. Bu nedenle bir daha öğretmen ataması olmayacak. Öğrenciler aynı öğretmenle okulunu bitirebilecek. Öğrenci velilerin bu durumdan memnun olması gerekir” dedi. 
 
RASİM ATALAY 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.