Taksilere güvenlik kabini

Taksilere güvenlik kabini

Bekir Duvarcı, ÖTV ve KDV'nin alınmaması durumunda taksici esnafının yaklaşık yüzde 40 daha ucuza güvenlik kabinli taksi sahibi olabileceğini ve bunun bulunmaz bir nimet olduğunu belirtti.


Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu yönetim kurulu üyesi Bekir Duvarcı yaptığı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ''Türkiye'deki 72 bin taksinin 2 yılda güvenlik kabini olanlarla değiştirilmesi'' yönündeki projesiyle güvenlik kabinli taksilerden bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) alınmamasının öngörüldüğünü ve konunun Ekonomik Sosyal Konsey'e götürüleceğini anımsattı. 
Güvenlik kabini sisteminin Türkiye'deki taksilerde uygulanması talebini 4 yıl önce dile getirdiklerini hatırlatan Duvarcı, o günlerde hizmetin daha iyi verilmesi anlamında itirazlar olduğunu ve fazla sıcak bakılmadığını belirtti. 
Dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerin Türkiye'ye olumsuz etkisi ve özellikle otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntı nedeniyle gelinen noktada, hem taksici esnafını sevindirecek hem de otomotiv sektörünü canlandıracak bir yaklaşım sergilendiğini ifade eden Duvarcı, ''Bu yaklaşımın olgunlaşması sevindirici. Taksici esnafımız gelişmeleri memnuniyetle karşıladı'' dedi. 
Duvarcı, taksici esnafının bir an önce güvenlik kabinli taksilere geçmeyi istediğini ifade ederek, şunları kaydetti: ''ÖTV ve KDV'nin alınmaması durumunda taksici esnafı yaklaşık yüzde 40 daha ucuza güvenlik kabinli taksi sahibi olabilecek. Bu taksiciler için bulunmaz bir nimet. Esnafın büyük bir çoğunluğunun bu fırsattan yararlanacağını tahmin ediyorum. Bu imkandan yararlanabilmeleri için oda olarak çeşitli kuruluşlarla kredi anlaşmaları yaparak, en uygun ödeme koşullarıyla kredi imkanları sunacağız. Bu kredilerle taksici esnafı kolaylıkla aracını yenileyebilecek.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.