Tahıl ambarları pansiyon yapılsın

Tahıl ambarları pansiyon yapılsın

Karaman'ın Taşkale Beldesi Belediye Başkanı Ömer Hayrettin Güneş, dünyaca ünlü kaya oyma tahıl ambarlarının, beldeye ekonomik katkı sağlaması için pansiyon yapılmasını önerdi.

Güneş yaptığı açıklamada, Taşkale'nin kültürel ve doğal değerlerine rağmen her gün geriye gittiğini söyledi.
Taşkale beldesinin Karaman merkeze 50 kilometre mesafede olduğunu belirten Güneş, ''Taşkale, tarihi ve turistik özellikler açısından önem arz eden beldeler arasında yer almaktadır. Ancak Taşkale, kaderiyle baş başa bırakıldı. Dünyaca ünlü tarihi tahıl ambarları, beldeye ekonomik bir katkı sağlamıyor'' dedi.
Beldenin en son yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre belediyelik olmaktan çıkıp köy olma durumuna geldiğini ifade eden Güneş, mahkemeye yaptıkları itiraz sonucunda belediye olarak yerel seçimlere girebileceklerini bildirdi.
Belediye Başkanı Ömer Hayrettin Güneş, Taşkale'nin çok ciddi turizm potansiyeli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Beldemiz küçük. Yıllardır kendi imkanlarıyla köy kabuğunu kırıp kasaba olmaya çalışmış. Dünyaca ünlü tahıl ambarlarının yanı sıra irili ufaklı turizme açılabilecek mağaralarımız var. Mustafa Kemal Atatürk'ün atalarının Taşkale'den Selanik'e göç ettiği gerçeğini artık herkes kabul ediyor. El dokuması halılarımız çok ünlü. Beldenin, yüzyıllardır yerleşim alanı olan bölge sit alanı olduğu için insanlar her gün başka yerlere göç ediyor. Gelişeceğimiz yerde geriliyoruz.''
Taşkale'nin tek kurtuluşunun turizm olduğunu vurgulayan Güneş, beldeye binlerce turist geldiğini, ancak tesis olmadığı için gelen turistin bölgeye katkısının olmadığını söyledi.
Karaman İl Özel İdaresi, Bayındırlık Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile beldeye otel yapma projesi hazırladıklarını bildiren Güneş, şöyle konuştu:
''100 kişi kapasiteli bir tesisin yapılması için proje hazırlandı. Ancak bir gelişme yok. Dik kayaya insan eliyle kazılan ev ve ambar olarak kullanılan bu yerler artık ambar olarak bile kullanılmıyor. Dünyada örneklerini görüyoruz. İnsanlar buzdan oteller yapıp buralara turist çekiyor. Bu ambarlardan zemine yakın olanlar düzenlenerek pansiyon haline getirilebilir.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.