Süt üreticisi zorda

Süt üreticisi zorda

Karaman Ziraat Odası Başkanı Ekrem Ercüment Yılmaz, süt alım fiyatlarının düşmesi nedeniyle süt üreticisinin zor durumda olduğunu bildirdi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, sanayicilerin geçmişte genelde bu dönemde süt arzının düşük olması nedeniyle sütü alabilmek için birbiriyle rekabet ettiğini belirterek ilk defa bu yıl fiyatı düşürme eğilimine girildiğini belirtti. 
Süt fiyatlarının düşmesinin stokların oluşması, dış piyasadan çok daha ucuza süt tozu ithal edilebilmesi gibi nedenlerden kaynaklandığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: 
''2001 ekonomik krizinde bile süt fiyatları bu dönemdeki kadar düşmemiş, aksine yüzde 21,2 oranında artmıştır. 2008 yılında üretici süt fiyatlarının iki defa ciddi oranda düşmüş olması süt üreticilerinin bu yıl içerisinde ne kadar büyük sıkıntı yaşadığını göstermektedir. Süt üreticisi zor durumda. Süt fiyatları düşerken üreticilerin maliyetleri artmakta, satılan sütten elde edilen gelir maliyeti karşılamamaktadır. Bu koşullarda üretimin sürdürülmesi mümkün değildir.'' 
Süt alım fiyatları düşerken marketlerdeki sütün fiyatının artmasının da tezat oluşturduğunu belirten Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: 
''Ülkemizin yıllık olarak ortalama 13 bin ton civarında bir süt tozu ithalatı vardır. 2008 yılına bakıldığında ise yaklaşık 9 bin ton civarında ithalatın yapıldığı görülmektedir. Ülkemizde çiğ süt fiyatlarının düşük olduğu bu dönemde süt tozu ithalatı geçici süreyle durdurulmalı, ülkeye ucuz süt tozunun girmesinin önü kesilmelidir. Bunun yanında ülkeye 'buzağı maması' adı altında süt tozunun girdiği şeklinde şikayetler sürekli gündeme gelmektedir. 2008 yılında ülkeye 43 bin ton civarında buzağı maması ithal edildiği görülmektedir. Yem üreticileri yaptığımız görüşmelerde ithal edilen bu miktarın ülke ihtiyacının çok üzerinde olduğunu söylemektedirler. Ülkemize bu tür yollarla süt tozu girişi engellenmelidir.'' 
Yılmaz ayrıca, süt ve süt ürünlerine uygulanan KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi, üreticilerin kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.