Süt üreticileri fiyatlardan şikayetçi

Süt üreticileri fiyatlardan şikayetçi

Süt fiyatlarının son aylarda yüzde 20 civarında düşüş göstermesi ve buna paralel hayvanların kesilmesi nedeniyle Konya'da kayıtlı damızlık sığır sayısı 3 ayda 228 binden 186 bine düştü.


Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Parlak yaptığı açıklamada, son dönemlerde üreticilerin ciddi fedakarlıklarla üretim yaptığını ancak artık güçlerinin kalmadığını söyledi. 
2-3 aylık dönemde süt fiyatlarının yüzde 20 civarında düştüğünü vurgulayan Parlak, bir litre sütün üreticiden çıkış fiyatının 44 YKr'ye kadar gerilediğini bildirdi. Parlak, bu düşüş sonucunda üreticilerin kar edemez duruma geldiğini belirterek, ''Bazı işletmeler zarar ediyor. Bu yüzden de hayvanlarını kesime götürüyor. Son 3 ayda kayıtlı hayvan sayımız 228 binden 186 bine düştü. Halen hayvan kesiliyor ve sayı düşüyor. Bu gidişin sonu iyi olmayacak'' dedi. 
Fiyatların düşmesinde en büyük etkenin yoğun süt tozu ithalatı olduğuna dikkati çeken Parlak, şunları kaydetti: 
''Çeşitli yollarla yoğun olarak ithal edilen süt tozunu, süt ve ürünlerini üreten fabrikalar kullanıyor. Genelde buzağı maması olarak ithal ediliyor ancak süt ürünleri üretiminde değerlendiriliyor. Sektörü olumsuz etkileyen süt tozu ithalatının her ne şekilde olursa olsun durdurulması gerekiyor. hayvancılık desteklemelerinin, öncelikli olarak 2007 yılından kalanların ve daha sonra da 2008 yılı teşviklerinin bir an önce ödenmesiyle ilgili çalışmalar yapılmasını istiyoruz. Bu ödemeler üreticileri az da olsa rahatlatacaktır.'' 
SÜT KAMPANYASI VE KDV'NİN DÜŞÜRÜLMESİ TALEBİ
Parlak, hayvanların kesilmesi ve sayılarının giderek azalmasının ''milli ekonominin çöküşü'' anlamına geleceğini ileri sürerek, işletmelerin ayakta kalması için acilen önlem alınması gerektiğini bildirdi. 
Süt tüketiminin artırılması için çeşitli kampanyalara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Parlak, okullarda süt dağıtım kampanyaları ile tüketimin artırılması, ayrıca küçük yaşta süt içme alışkanlığı kazandırılmasının sektör açısından iyi olacağını söyledi. 
Parlak, süt sektörünün rahatlayabilmesi ve üreticinin ayakta durabilmesi için, süt ve süt ürünlerinde uygulanmakta olan KDV oranlarının düşürülmesini isteyerek, ''Bu sayede hem üretim hem de tüketim artacaktır. Ayrıca yeniden yapılandırmalarda çiftçilerimizin banka borçlarına ödeme kolaylığı sağlanmalıdır. Kısa vadeli değil uzun vadeli çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.