Sürüm’den yeni projeler

Sürüm’den yeni projeler

3. Organize Sanayi Bölgesindeki entegre tesislerinde özellikle Tamburlu Çayır ve Yonca Biçme Makinesi ile Konyanın adını dünyaya duyuran Sürüm Makine, Diskli Çayır ve Yonca Biçme Makinesi, Tamburlu Çayır ve Yonca Biçme Makinesi, Akrobat Ot Toplama Tırmığı

Sürüm Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bardakçı, 1967 yılında faaliyete başlayan Sürüm Tarım Makineleri şirketinin günümüze kadar gelen süreç içinde; kaliteli üretim, teknolojik donanım ve tasarımda öncü olmanın avantajını müşterileri ile paylaşmanın gururunu yaşadığını söyledi. Özverili ve müşteriye olan saygınlığını her zaman ön planda tutan Sürüm Tarım Makineleri İnş. Oto San. Tic. Ltd şirketinin tarım teknolojisindeki deneyimli ekibi ile her zaman profesyonel işlerin öncüsü olacağını kaydeden Bardakçı, tesislerinde yurtiçinden ve yurtdışından gelen talebe göre üretim yaptıklarını ifade etti. Bardakçı, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Sürüm Tarım Makineleri şirketinin sektörün en kıdemlilerinden olduğunu ifade etti. Mesleğe 1956 yılında döküm-torna atölyesinde çırak olarak işe başladığını ve dile getiren Hasan Bardakçı, Sürüm Tarım Makineleri şirketinin temelini ise 1967 yılında Eski Sanayi de 40 metrekarelik atölyede attığını belirtti. İlk olarak o dönemlerde çok talep gören mibzer üretimini planladığını ve bunu da kendisinin kullandığı mibzeri inceleyerek elde ettiği bilgiler sonucu üretmeyi başardığını vurgulayan Hasan Bardakçı, o günlerde yaşadıklarını şöyle dile getirdi. “İyi bir çıraklık dönemi geçirdim. Döküm ve torna konusunda iyi yetiştiğimi iddia edebilirim. Çıraklık dönemini kendi işyerimi açınca bitirdim. Önce Atölye ye İstanbul ‘da gemi imalatı yapan işyerindeki tezgahları aldım.Ama işyeri açmakla olmaz. İş üretmek gerekir. Tarımda traktörün yaygın olarak kullanılma dönemi de başlamıştı. Mibzer çok talep görüyordu. Bu talep sadece Konya’ dan değil, tüm Türkiye den geliyordu. Merkeze bağlı Çaldere köyümüzde kullandığımız mibzeri söküp parçalarını tanıyarak üretmeyi kafama koydum. Çünkü başka bilgim yoktu. Köye gittim, akşama kadar kullandığımız mibzeri söktüm parçalarını tek, tek inceledim. Dükkana geldim ve başlattığım çalışma sonucu o yıl iki adet mibzeri üretmeyi başardım. Eski Sanayi’deki iş yerimiz dar gelmeye başlayınca Karatay Sanayi ye geçtik. Çünkü tarım makineleri çeşidi artıyordu. Bu arada oğlum Mustafa’yı da yanıma alarak yetiştirmeye başladım. Baba oğul hem kaliteli, hem de uygun fiyatlı mibzer üretimine devam ediyorduk. İnsan gücüne dayalı tezgahlarda başladığımız üretimi, talep artınca mekanik tezgahlara taşıdık. Ekim makineleri ile başlattığımız üretimimizi 1988 yılına kadar devam ettirdik. Piyasa biçme makinelerine ağırlık vermeye başlayınca biz de üretim çeşidini biçme makineleri üzerine değiştirdik.
Türkiye’ de ilk defa ‘Diskli Çayır ve Yonca Biçme Makinesi’ üretimini yaptık. Bu makine teknolojinin bütün yeniliklerini üzerinde bulundurmuştu.
YENİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLDİ
Diskli Çayır ve Yonca Biçme Makinesi aslında mekanik tezgahtan elektronik tezgaha geçiş ile başladı. Üretimi yanımda yetişen oğluma emanet ettim. O tesisleri önce bilgisayarlı tezgahlara geçirdi. Çok şükür, daha randımanlı, kaliteli makineler üretmeye başladık. Diskli Çayır ve Yonca Biçme Makinesi, Tamburlu Çayır ve Yonca Biçme Makinesi, Akrobat Ot Toplama Tırmığı, Gübre Serpme Makinesi, Süt Sağım Makinesi ve Anız Patlatma Makinesi ürünlerimizin başlıcalarını oluşturuyor. Özkaynaklarımızla buraya geldik. İlk günkü üretim heyecanını ve hevesini halen muhafaza ediyorum. 1988’e kadar ekme, 88’den beri de biçme makinesi yapıyorum. Yani yıllar boyunca ektirdiklerimi hem biçtiriyor, hem de toplattırıyorum. Zaman, zaman bu minvalde espriler yaparım; ‘20 sene ektim, şimdi biçiyorum’ derim. Yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde büyüyen Sürüm Tarım Makinaları, 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde 6500 metrekare kapalı 15000 metrekare açık alan üzerine kurulu bulunan yeni tesislerimizle birlikte üretimi de, istihdamı da artırma hedefini gerçekleştiriyoruz. 2008 yılı yeni projeler için atılım yılı oldu. İhraç sorunumuz yok. Ürün kaliteli olursa müşteri sıkıntısı olmuyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.