Sürpriz olmadı

Sürpriz olmadı

Konyada açılışlara ve Şeb-i Arus törenine katılan Başbakan Erdoğan, birlik mesajları verdi. Erdoğan, Antalya, Kayseri ve Konya büyükşehir belediye başkanlarını yeniden aday göstereceklerini söyledi

SELÇUKLU MİMARİSİ VURGUSU
Konya’da ilk olarak eski adliye alanında toplu açılış ve TOKİ konutları anahtar teslim törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, En geç 2010 sonu itibariyle Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin bitirileceğini açıkladı. Konya’ya yakışır bir şekilde 33 bin kişilik stadyumun yapılması için adımların atılacağını dile getiren Erdoğan,  KOP ile ilgili adımların da atıldığını söyledi.

AKP’NİN BÜYÜKŞEHİR ADAYI TAHİR AKYÜREK
Açılış töreninin ardından Büyükşehir Belediyesi’nde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Konya, Kayseri ve Antalya’nın belediye başkan adaylarını açıkladı. Başbakan Erdoğan, Kayseri ve Antalya’da da mevcut başkanlar Mehmet Özhaseki ve Menderes Türel’i aday gösterdi. Erdoğan, İstanbul ve Kocaeli adaylarını ise Pazar günü açıklayacağını ifade etti.

İKİ LİDERDEN ŞEB-İ ARUS MESAJLARI
Şeb-i Arus’a katılan Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Mevlâna’nın mesajlarının kaynağını İslam’dan aldığını vurguladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise, Hz. Mevlâna’nın tüm insanlığa kucak açtığını, Mesnevi’nin tüm dünyada en çok satan şiir kitapları arasında yer aldığını hatırlattı. Baykal, Mevlâna’nın gelmiş geçmiş en büyük şairlerden birisi olduğunu vurguladı.

Başbakan’dan birlik mesajı

Konya, Kayseri, Antalya büyükşehir belediye başkanlarını tekrar aday göstereceklerini açıklayan Başbakan Erdoğan, birlik mesajları verdi. Tek millet, tek devlet, tek vatan vurgusu yapan Erdoğan, Konya’nın kendisi için büyük önem taşıdığı söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATA uçağı ile dün saat 13.40'da Konya'ya geldi. Başbakan Erdoğan'ı, Konya Atatürk Havaalanı'nda Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve AKP Konya milletvekilleri karşıladı.
Başbakan Erdoğan'a Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da eşlik etti. Erdoğan, toplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim törenine katılmak için Alâeddin Tepesi yanındaki alana geçti. Başbakan Erdoğan alana gelmeden önce polisler geniş güvenlik önlemi aldı. Güvenlik tedbirleri kapsamında mehter takımı üyelerinin de aranması ilginç görüntüler oluşturdu.
HEDEF, 17 BİN 302 KONUT
Törende konuşmasına, ''Hazreti Mevlâna'nın şehri Konya'da, Mevlâna'nın gönül dostlarıyla, hemşehrileriyle olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum'' sözleriyle başlayan Erdoğan, Konya'ya eli boş gelmediğini, aralarında köprülü kavşaklar, spor kompleksleri, şefkat evleri, ilköğretim okulları, sosyal tesisler ve atık su tesisinin bulunduğu 88 tesisin açılışını yapacağını ve TOKİ tarafından yaptırılan 711 konutun anahtarlarını hak sahiplerine teslim edeceğini söyledi.
AKP Hükümeti döneminde Konya'da 5 bin 63 konutun tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildiğini belirten Erdoğan, hedeflerinin 17 bin 302 konut olduğunu ifade etti.
Konya'nın gelişimine, Başbakanlık olarak kentsel değişim ve dönüşüm projeleri ile katkıda bulunduklarını vurgulayan başbakan Erdoğan, AKP Hükümeti döneminde açılışların artık toplu şekilde ve bir bayram havasında gerçekleştirildiğini dile getirdi.
''BİZ KİMLİK SİYASETİ YAPAN BİR İKTİDAR DEĞİLİZ''
AKP iktidarının, ‘millete efendilik taslayan değil, milletin hizmetkarı’ bir iktidar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Şimdi bazıları TBMM'de konuşuyor. Dün de konuştular, bugün de konuşuyorlar. Bizi bu ülkede kimlik siyasetiyle kimse damgalayamaz. Biz kimlik siyaseti yapan bir iktidar değiliz. Biz sadece herkese şunu söylüyoruz: Bu ülkede kim, hangi etnik unsurun mensubu olursa olsun sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunun bilincinde olsun, farkında olsun. Onun için biz diyoruz ki tek milletiz, tek devletiz, tek bayrağız ve tek vatanız. Bunu istiyoruz. Bu bizim ortak anlayışımız olmalı. Bundan kimse rahatsız olmamalı. Onun için halkımızın yüzünü güldürmek için projeleri vakit kaybetmeden söz verdiğimiz tarihte yerine getiriyoruz. Bizim için Konya neyse Hakkari de odur, Iğdır da odur. Edirne neyse bizim için Muş da odur. Ayrım yapamayız. Benim için Türkü, Kürdü, Çerkezi, Abazası, Boşnak'ı... Böyle bir ayrım yok. Hepsi benim kardeşim. Ama bu ülkede kimlik siyaseti yapanlar kalkıp da benim Kürt kökenli vatandaşımın temsilcisi olamaz. Bunu böyle bilmemiz lazım. Zaten onlar orada sıkışıp kalıyorlar. Sıkıntıları burada. Oralara Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. Hükümeti olarak götürdüğümüz hizmetlerden rahatsız oluyorlar. Hastane, okul, yol yapıyorsun rahatsız oluyor. Köyüne, mezrasına su götürüyorsun rahatsız oluyor. Neden, sıkıntın ne? Dert başka. Dert; onlar buradan nemalanıyor. Saltanatları burada. Saltanatları yıkıldığı için rahatsız oluyorlar. Bizim işimiz, devletin güler yüzünü, devletin şefkat elini, devletin sosyal yönünü milletimizin arzusu doğrultusunda ortaya koymak, Türkiye'nin itibarını yükseltmek, servetini arttırmak, yollar, okullar, hastaneler kurarak, kurdurarak gücüne güç katmak. İşte bizim cumhuriyetçilik anlayışımız da, milliyetçilik anlayışımız da budur. Konya'yı, Antalya'yı, Ankara'yı, Hakkari'yi, Diyarbakır'ı, Trabzon'u, Kars'ı, Edirne'yi, Türkiye'yi bir uçtan bur uca adaletle, eşitlikle, hiçbir ayrım yapmadan aynı anda kalkındırmak, dünya şehirleriyle rekabet eder hale getirmektir. Milliyetçi olmak, milletini sevmek, milletine hizmet etmekle topluma hizmet götürmekle, vatandaşını enflasyona ezdirmemekle eşdeğerdir. İşçiyi de, işvereni de, çiftçiyi de sanayiciyi de, kentliyi de, köylüyü de, memuru da hiçbir sınıf ayrımı yapmadan sahiplenebilmek demektir.''
KENT MEYDANI VE YENİ STADYUM
Halka hitap ettiği eski adliye alanının Konya Kent Meydanı’na dönüştürüleceğini açıklayan Başbakan Erdoğan, “Biz bu meydanın Selçuklu mimarisine özgü anlayışla bitirilmesini istiyoruz. Bizim anlayışımızda kentsel dönüşüm rastgele değil, o şehrin mimari kültürüne uygun düşsün istiyoruz. Burası kültürel dokuya uygun bir meydan olarak Konya’ya kazandırılacak, hayırlı olsun” dedi.
Konya’ya gelen yıllık turist sayısının iktidarları döneminde 500 binden 2 milyona ulaştığını anlatan Erdoğan, en geç 2010 sonu itibariyle Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin bitirileceğini söyledi. Konya’ya yakışır bir şekilde 33 bin kişilik stadyumun yapılması için adımların atılacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, şehrin spor alanında da uluslar arası çekim alanı haline geleceğini bildirdi. KOP ile ilgili adımların atıldığını, Mavi Tünel’in açılmaya başlandığını hatırlatan Erdoğan, “Bu, çok ciddi bir parasal kaynağın da Konya’ya girmesini sağlayacak”  değerlendirmesini yaptı.
AKP’NİN BÜYÜKŞEHİR ADAYI TAHİR AKYÜREK
Açılış töreninin ardından Büyükşehir Belediyesi’nde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Konya, Kayseri ve Antalya’nın belediye başkan adaylarını açıkladı. Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde Konya’nın çehresini değiştirmeye, turizm kapasitesini büyütmeye devam edeceğiz. Konya’da bizleri en çok duygulandıran şey şuydu. Konya Kapalı Spor Salonu’nda Mevlana anılırdı. En üst derecede gelse bile ancak kültür bakanları gelirdi. Göreve geldiğimizde temelleri atılmış Mevlana Kültür Merkezi vardı. Yoğun bir çalışmayla ve belli bir noktaya kadar merkezi yönetime işi taşıdık, 25 trilyon biz, 16 trilyon Büyükşehir harcadı. Mevlana Kültür Merkezi hayata geçirildi. İnanç ve kültür turizminde Konya inanıyorum ki çok büyük bir cazibe merkezi olacak” dedi.
Erdoğan, Kayseri ve Antalya’da da mevcut başkanlar Mehmet Özhaseki ve Menderes Türel’i aday gösterdi. Erdoğan, İstanbul ve Kocaeli adaylarını ise Pazar günü açıklayacağını ifade etti.
Erdoğan, adayları açıkladıktan sonra Dedeman Otel’de onuruna verilen akşam yemeğine katılarak Konya’nın önde gelen isimleri ile buluştu. Başbakan Erdoğan’ın Konya programı katıldığı Şeb-i Arus ile son buldu.
Törende ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ardından Vali Osman Aydın ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konuşma yaptı.
Daha sonra kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, batı dünyasının orta çağ karanlığını yaşadığı bir dönemde ‘gel, gel, ne olursan ol yine gel’ diyen Mevlana’nın insanları bir sevgi, barış ve kardeşlik dünyasına çağırdığını söyledi. Baykal, Mevlana’nın 13. yüzyılda Konya’da yaşadığını ama o yüzyıla ve Konya’ya sığmadığını belirterek, gençlerimize ve çocuklarımıza onun öğretilerini anlatmamız gerektiğini vurguladı. Baykal ayrıca, kendimizi dünyaya Mevlana’nın penceresinden sunmamız gerektiğini dile getirdi.
MEVLANA’NIN EVRENSEL BARIŞ ÇAĞRILARINI GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ
Başbakan Erdoğan da Mevlana’nın asırları aşan çağrı yaptığını anımsatarak, bu toprakların yüzyıllar boyunca onun davetiyle bereketlendiğini söyledi. 735 yıl sonra aynı çağrı ve mesajı vermenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Erdoğan, Mevlana’nın sözlerinin kaynağını İslam dininden aldığını, onun sözleriyle Kur’an’a ve Peygambere bağlılığını apaçık ifade ettiğini söyledi. Dünyada her gün yeni bir gerilim ve çatışma ortamı oluşup, İslam’ın terörle özdeşleştirilmeye çalışıldığı bir dönemde herkesi önce Mevlana’yı okumaya ve anlamaya çağıran Erdoğan, “Bizim köklerimizi sulayan en büyük pınarlardan biri Mevlana. Nasıl ki Avrupalılar ilerlemek için geçmişlerine uzanıyorlarsa biz de kendi geçmişimize Mevlana’ya uzanıyoruz” dedi. Mevlana’nın pergel gibi bir ayağının Konya’da diğer ayağının ise bütün dünyayı kapsadığını vurgulayan Erdoğan, bizlere düşen görevin onun evrensel barış çağrılarını en kısa zamanda gerçekleştirmek olduğunu sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Ahmet Özhan konseri ve sema ayini izlendi.
ABDULLAH GÜL MEVLANA TÖRENİYLE İLGİLİ MESAJ YAYINLADI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mevlana'nın 735. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri dolayısıyla Konya Valisi Osman Aydın'a bir mesaj gönderdi. Gül mesajında, Mevlana'nın 735. Vuslat Yıldönümü Uluslar arası Anma Törenlerine katılamamasından üzüntü duyduğunu belirtti. Gül, dünyanın Mevlana'nın tüm insanlığı kucaklayan sesine kulak vermesi durumunda evrensel barışa giden yolun daha da kısalabileceğini söyledi.


**
NOTLAR
Başbakan Erdoğan, eski adliye alanında halka hitap ederken Emet Koyuncu isimli bir kız çocuğu, “Okumak istiyorum” diye bağırdı. Görevliler, kız çocuğunun ismini alarak yardımcı olma sözü verdi.
Erdoğan’ın katıldığı açılış töreni, seyyar satıcılara bayram yaşattı. Eski adliye alanının çevresine konuşlanan seyyar köfteciler ve çaycılar, törene katılan vatandaşların talebine yetişmekte güçlük yaşadı.
Tören alanında Başbakan karşılanmadan önce çalınan niteliksiz müzikler de dikkat çekiciydi. Arabesk ve Serdar Ortaç parçaları, törene uygun düşmedi.
Yine tören alanında yaşlı bir vatandaşın, “Köyümüzün yolları yapılmadı greyder istiyoruz. Başbakanım milletvekillerine ne iş yaptıklarını sor” şeklinde tepkileri dikkat çekti.
Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda İslam’ı seçen ve 9 yıl önce vefat eden, vasiyeti üzerine cenazesi Konya’ya getiren Eva De Meyerovitch’i andı.
Açılış töreninde sembolik olarak üç noktada bulunan milletvekilleri de kurdele kesti. Canlı bağlantı kurulan Milletvekili Kerim Özkul’un, “Emredin Sayın Başbakan’ım” ifadesi dikkat çekti.
Başbakan Erdoğan’ın Belediye Meclis Salonu’nda adayları açıklarken, Kayseri’yi, “Birbiriyle hırı gürü olmayan bir yapı var Kayseri’de. Bunu takdir ediyorum” diyerek övmesi anlamlı bulundu.
Başbakan’ın “Biz iktidara gelmeden önce Konya’da 5 yıldızlı otel yoktu” şeklinde hatalı ifadesi de dikkat çekiciydi. Zira daha önce 5 yıldızlı otel -daha önce Hilton olarak- yaklaşık 8 yıldır var.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.