'Suriye'den Getirilen Kalaşnikoflar 300-500 Liraya Türk Çetelere Satılıyor'

'Suriye'den Getirilen Kalaşnikoflar 300-500 Liraya Türk Çetelere Satılıyor'

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Suriye’den getirilen ve daha önce Türkiye’de suça karışmadığı için izi sürülemeyen Kalaşnikofların 300 ila 500 TL arasında bir fiyat ile Türk çetelere satıldığını söyledi. Bunun yanı sıra...

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Suriye’den getirilen ve daha önce Türkiye’de suça karışmadığı için izi sürülemeyen Kalaşnikofların 300 ila 500 TL arasında bir fiyat ile Türk çetelere satıldığını söyledi. Bunun yanı sıra Suriyeli çetelerin Türkiye'de çaresiz durumda olan diğer mültecileri eleman olarak aldığını ve mevcudiyetlerini arttırdığını savundu.

    Tanal, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Türkiye sınırlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersiz olması ve geçişlerin kolay olması, Suriyeli mülteciler Türkiye'ye girdiklerinde haklarında herhangi bir araştırma yapılmış olmaması, mültecilerin Türkiye’nin her yerinde başıboş dolaşıyor olmasının birçok sosyolojik probleme davetiye çıkarttığına dikkat çeken Tanal, sokaklarda yatan, sağlıksız koşullarda yaşayan, karnını doyuracak parası olmayan mülteciler hırsızlık, gasp gibi adli vakalara karışmaya başladığını ifade etti.

    Vatandaşların ise suç oranının yeterince yüksek olduğu Türkiye'de bir de mültecilerin suç işlemelerinden oldukça rahatsızlık duyduğunu anlatan Tanal, şöyle devam etti: "Suriyeli mülteciler için herhangi bir yasal zemin bulunmayan ülkemizde, Hükümet’te bu konuya ilişkin yasal düzenleme yapmak konusunda ağır davranmaktadır. Bu yüzden kolluk kuvvetleri de mültecilerin karıştığı adli vakalarda ne yapacaklarını bilemez durumdadır. Daha da kötüsü Suriyeli mültecilerin içine karışmış Suriyeli organize suç örgütleri. Bu örgütler Suriye’de işledikleri suçlardan dolayı aranmakta olup, sınır kapılarımızı açmamızı fırsat bilerek Türkiye’ye sızmışlar ve Türk suç çeteleri ile işbirliği yaparak adli olaylara karışmaktadırlar."

    "SURİYE'DEN SİLAH VE MÜHİMMAT SOKULUYOR"

    Türk çeteler Suriyeli çeteleri işleyecekleri suçlarda taşeron olarak kullandığını, bunun yanı sıra Suriyeli çetelerin sınırlarımızdan soktuğu silah ve mühimmatları satın aldığını belirten Tanal, "Suriye’den getirilen ve daha önce Türkiye’de suça karışmadığı için izi sürülemeyen Kalaşnikoflar 300 ila 500 TL arasında bir fiyat ile Türk çetelere satılmaktadır. Bunun yanı sıra Suriyeli çeteler ülkemizde çaresiz durumda olan diğer mültecileri eleman olarak almakta ve mevcudiyetlerini arttırmaktadırlar. Türk ortaklar aracılığı ile satın alınan, kiralanan evlerde yuvalanan, kaçakçılık, hırsızlık, gasp gibi suçlarla finansman sağlayan, Suriye’den ucuz silah ve mühimmat akışı sağlayan, eleman ihtiyacını Türkiye’de bulunan mülteciler ve diğer vatandaşlardan sağlayan bu çetelerin ileride sadece basit adli vakalara karışmasını beklemek hayalcilik olur. Bu suç örgütleri Hükümet tarafından önlem alınmadığı halde, Türkiye topraklarında terör estirecek IŞİD gibi yeni bir örgütün kurulması veya IŞİD, El Kaide, El Nusra gibi örgütlerin bir kolunun Türkiye’de oluşması tehlikesi altındayız." dedi.

    İÇİŞLERİ BAKANI'NA SORULAR

Tanal, Bakan Ala'ya şu soruları yöneltti:

Türkiye’ye giren Suriye’li mülteciler arasında ülkesinde çete ve suç örgütü üyesi olmaları sebebi ile bir suça karışmış olan, hakkında yakalama kararı çıkartılmış olan var mıdır?

Hangi Suriyeli mültecilerin hangi suçlardan sabıkası bulunmaktadır?

Suriyeli mülteciler ile birlikte Türkiye’ye giren suç örgütlerinin Türkiye’deki suç örgütleri ile birlikte hareket ettiklerine ilişkin herhangi bir kayıt mevcut mudur?

Suriyeli suç örgütü üyelerinin İstanbul, Ankara ve sınırdaki büyük kentlerde kiraladıkları veya satın aldıkları evlerde konuşlandıkları iddiaları doğru mudur?

Türk çetelerinin Suriyeli bu örgütleri yaptıracakları illegal olaylarda taşeron olarak kullandıkları iddiaları doğru mudur?

Adli olaylara karışmış Suriyeli sayısı kaçtır? Bu kişiler hakkında ne işlem yapılmıştır?

Suriyeli çetelerin büyük kentlerde yaşayan Suriyeliler üzerinden eleman ihtiyaçlarını karşıladıkları iddiaları doğru mudur?

Hırsızlık, gasp gibi adli olaylara şüpheli veya sanık sıfatı ile karışan kaç Suriyeli vardır? Bu Suriyelilerin Türk çeteleri ile herhangi bir bağlantısı tespit edilmiş midir? Bu kişiler hakkında ne tür işlemler yapılmıştır?

Suriyeli suç örgütlerinin Türkiye’ye yasa dışı yollardan silah ve küçük çaplı mühimmat soktuğu iddiaları doğru mudur? CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.