Süleyman Özdemir: Sokak ağzıyla siyaset yapmayın

Süleyman Özdemir: Sokak ağzıyla siyaset yapmayın

Gelecek Partisi Konya Adalet Politikaları Başkanı Süleyman Özdemir, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın, Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na yönelik ifadelerine tepki gösterdi

Sokak ağzıyla siyaset yapmayı maharet sayan, nezaketten uzak değnekçi profiline yakın bu siyaset dilinin, entelektüellikten (siyasi nezaketten) uzak olduğunu vurgulayan Özdemir yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Yalancılıkla suçlanacak bir kişi varsa önce kullandığı ifade olan ve Sayın Davutoğlu’na atfettiği “Emevi camisinde namaz kılmak “ ifadesini hiçbir zaman Davutoğlu kullanmamıştır. Bu Davutoğlu’na yapılan büyük bir iftiradır. Bu ifadenin sahibi bizatihi ittifak yaptıkları Ak Parti genel başkanı Sayın Erdoğan’a aittir. Yalancılık ve palavracılık böyle olsa gerek. Bazı olayların değerlendirilmesi konjonktüre ve zamana göre yapılması gerekir. Siyasetçi buna dikkat etmelidir. İdamı kaldıran koalisyonun içinde bulunup sonrasında tekrar idam gelsin diyen bir partinin tutarlı olması mümkün değildir. Yine aynı yazıda Haziran 2015 sonrasında sürdürülen koalisyon görüşmeleri sırasında sayın Davutoğlu’na iki yüzlü yapmacık tavırlar sergilediğini beyan eden Semih Yalçın’ın, o dönemde koalisyon için Ak partiye HDP’yi işaret ettiklerini unutmuş gözüküyor. Bir ip varsa yumağının nerde olduğunu iyi görmek gerekir. Ülkeyi tekrar 12 Eylül öncesi kaosa ve cepheleştirmelere sürüklemek, sokaklarda güç gösterisi yapmak, kaba gücü siyasete sokmak akıllı olanın işi değildir. Sayın Davutoğlu’nun görevden azline nelerin sebep olduğu bilindiği halde; başka imalarda bulunmak siyasi ahlaksızlıktır. Kafa karışıklığı olan Semih Yalçın,  Sayın Davutoğlu’nun kişisel inisiyatifinin bulunmadığını da ayrıca dile getirerek kendisiyle çelişmiştir. Davutoğlu’nun kendi dönemindeki dış politikadaki başarısı tescilli olduğu halde, bunu hazmedemeyen Yalçına,  bugünün dış politikasını ve değerli yalnızlığını hatırlatırız. 15 Temmuzu bir milat sayan Yalçın, Sayın Akşener’in genel başkanı tahtından sallaması sebebiyle mi acaba cumhur ittifakına sığınmıştır. MHP geçmişini inkâr etmiyorsa,  kara dediğine bugün neden ak demiştir. Bu ülkenin beka sorunu değil bizatihi liderinin kendi beka sorunu olduğu ve partiyi sn Akşener’e teslim etmemek adına bu ittifaka dâhil olmayı tercih ettiklerini gizlemeye çalışmış olsalar da tüm gerçeklik ayna gibi ortadadır. Yine aynı zatın yazısında, toplumsal barış ve uzlaşma iklimi gibi cümleleri hiç gerçekçi değildir. Her türlü farklı düşünceye fetöcülük yaftası vuran ve hain olarak gösteren zihniyetin, toplumsal barış ve uzlaşmadan dem vurması ne kadar gerçekçidir. Siyasal partilerin dönemsel pozisyon ve politikaları değişebilir ifadesi, yalancılık palavracılık olmuyor da pozisyon değişikliği mi oluyor. İlkesizlik ne zaman dönemsel politika oldu da bizlerin haberi yok. Miting alanlarında her türlü ağır itham ve hakaretleri yapın sonrasında da menfaat gereği bunları dönemsel politika gereği görmek ve bunu da halka, ülke bekası diye yutturmaya çalışmak, siyaset olmamalı.   Siyasette tutarlılığın istikrarın güvenin sorumluluğun adresi olduklarını söyleyen Yalçın’ın inandırıcılığını, halkın bizzat kendisi, en yakın seçimlerde cümle âleme gösterecektir.

Gelecek partisi bugün milletin umudu ve bir çıkışı olmuşken siyasi fesatlıkla mikroskobik canlı diyerek uzun uzadıya açıklama yapmak, korkulan olduğumuza delalet eder. İktidar ortağı iken oyunu artırmak ve tek başına iktidar olmayı amaç edinmek başarılı olmaya gerektirdiği halde baraj altına düşmek ve son seçimlerde HDP ile aynı milletvekili sayısına sahip olmayı başarı görüp partideki hanedanlığı devam ettirmek başarı olmasa gerek. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nu, Ozan Arifi, Türkeş ailesini ve nicelerini hareket dışına meşru olmayan yollar ile çıkartıp ahlak ve dürüstlük dersi verir nidalar ile haykırmak işte budur martavalcılık ve kuru gürültü hali. Biz aynaya bakmayı tavsiye ederiz. Gelecek partisi yeni bir partidir ve henüz denenmemiştir ama MHP için aynısını söylenemeyeceği gibi kimin ne kadar ederi ve tasarımı vardır bilinmez. MHP’nin idari kadroları kendi tabanından uzaklaşmıştır. MHP yöneticileri Anadolu da genel başkanımıza ülkücüler seninle diye atılan sloganlardan oldukça rahatsız olmuşa benziyor. Bu ülkenin sigortası o veya bu değil bilakis 83 milyonu kucaklayan söylem ve eylemlerdir. Bu aziz millet, kimin ne kadar edeceğini seçimler ile mutlaka gösterecektir.  Yıllarca oy almak adına insanları cepheleştirerek birbirine kırdıran siyasetçiler solda ya da sağda bulunmak adına mı bu kadar insanı birbirine düşürdüklerini hiç itiraf etmemişlerdir. Bu ayrıştırmalar hep insanları gruplara ve küçük hücrelere kadar bölmek için kullanıldı. Netice de hepimiz insanoğluyuz ve aynı Allah’ın kullarıyız.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.