Sucuk üreticilerinde yoğunluk

Sucuk üreticilerinde yoğunluk

Kurban Bayramının bitmesiyle birlikte vatandaşlar etlerini en iyi şekilde nasıl değerlendireceklerinin yollarını aramaya başladı.

Fakir fukaraya dağıtılan ve misafire ikram edilen kurbanlık etin kalan kısmı çeşitli şekillerde değerlendirildi. Kimisi paketlediği eti uzun süre muhafaza etmek için derin donduruculara saklarken kimileri kavurup dondurmayı tercih etti. Kimisi de etin büyük bir kısmını sucuk doldurmaya ayırdı. Bu durum da sucuk üretimi yapan işyerlerinde yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Konuyla ilgili görüş bildiren Sucukçu İbrahim Arzuman, bayramın üçüncü gününden itibaren işlerinde büyük yoğunluk yaşamaya başladıklarını, izdiham yaşanmaması için müşterilerini sıraya koyduklarının belirtti. Son zamanlarda işlerinin iyice durakladığını belirten İbrahim Arzuman, bayram sonrası yaşanan bu hareketliliğin kendileri için sevindirici bir durum olduğunu ifade etti.

İYİ SUCUK NASIL YAPILIR?
Kaliteli ve sağlıklı sucuk için gerekli şartların sağlanması gerektiğini kaydeden Sucukçu İbrahim Arzuman, “İyi bir sucuk elde edebilmek için, etin içine konulan malzemenin çeşitliliğine ve oranlarına dikkat edilmelidir. Aksi halde üretilen sucuk istenilen kalite ve lezzette olmayabilir” diye konuştu. İbrahim Arzuman iyi bir sucuk üretebilmek için gerekli malzemeleri  ve oranlarını ise şu şekilde sıraladı: “İdeal bir sucuk için 10 kilogram ete 100 gram acı toz biber, 100 gram tatlı toz biber, 200 gram kimyon, 50 gram karabiber, 50 gram yedibahar, 200 gram soyulmuş sarımsak, 200 gram tuz, 100 gram toz şeker atılmalı. Bu malzemeler yoğrularak iyice karıştırıldıktan sonra bir gün dinlenmesi için bekletilmeli. Daha sonra, önceden ıslatılarak hazırlanmış olan 12 metre uzunluğunda orta boy bağırsağa doldurulmalı.”
BAYRAMLAR KRİZE ÖNLEMDİR
İbrahim Arzuman ayrıca, baharat satışlarında da ciddi artışlar yaşandığını belirterek, “Dini bayramlarımız insanlar arasında birlik ve dayanışmayı, sevgi bağlarının kuvvetlenmesini, küslerin barışmasını sağlamanın yanı sıra ekonomik olarak da önemli bir misyon üstleniyor. İşleri durma noktasında olan bizim gibi bir çok esnaf, bayramlar sayesinde rahat bir nefes alıyor. Bu açıdan da bayramlarımızı krize karşı geçici de olsa bir önlem olarak görebiliriz” ifadelerini kullandı.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.