Sözler unutuldu

Sözler unutuldu

Zümrüt Sitesi faciasında yakınlarını kaybeden vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine verilen sözlerin unutulduğunu belirterek tepki gösterdi

BİZE VERİLECEK EVLER NEREDE?

2 Şubat 2004 tarihinde çöken zümrüt sitesinde hayatlarını kaybeden vatandaşların yakınları seslerinin duyulması için dün belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Zümrüt zedeler adına açıklama yapan Durmuş Ateş, “Büyükşehir belediye başkanımız bizlere birer daire vereceği sözünü vermişti. Hatta bu sözünü ‘500 hizmet’ kitapçığında da yazdı. Ancak verilen sözler unutuldu. Biz zaten mağdur olan kişileriz. Birde bu şekilde aldatılmak zorumuza gidiyor” dedi.
AKYÜREK İLE GÖRÜŞEMEDİLER
Belediye binası önünde yapılan basın açıklamasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile görüşmek için yukarı çıkan zümrüt zedeler Akyürek’in yerinde olmaması nedeni ile Özel Kalem Müdürü Murat Közoğlu ile görüştü. Közoğlu’na imzalı dilekçelerini veren vatandaşlar kendilerine verilen sözlerin tutulmasını isteyerek, “Bize verilmesi planlanan sitenin akıbetinin ne olduğunu merak ediyoruz” diye konuştu.


 Zümrüt zedelerin belediyeye feryadı

2 Şubat 2004 tarihinde çöken Zümrüt Sitesi’nde yakınlarını kaybeden vatandaşlar verilen sözlerin yerine getirilmediği için dün Büyükşehir Belediye binası önünde basın açıklaması yaptı.
Zümrüt Sitesi’nin yıkılması ile 93 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden zümrüt zedeler, olaydan sonra kendilerine türlü vaatlerde bulunulduğunu ancak hiç birinin yerine getirilmediğini söyledi. Mağdurlar adına açıklama yapan Durmuş Ateş, kendilerine Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir sitenin yapılması sözünün verildiğini hatırlatırken, “Sizlerinde malumu olduğu gibi Zümrüt Sitesi’nin çökmesinin ardından bizler o enkaza 93 canımızı gömdük. Sitenin olduğu yer yıllardır çöplük haline geldi. Kimsenin umurunda olmadı. Olan 93 cara oldu. Facianın ardından olay yerine gelen Başbakanımız kimsenin mağdur olmayacağını söylemişti. Ancak aradan geçen süre içerisinde bizlere verilen sözlerin hepsi unutuldu. Unutulan sözlerin arasında ise bizlere verilecek olan evler geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yaptığı hizmetleri anlatan bir kitapçık bastırmış. 500 Eser adının verildiği bu kitapta bizim için ayrılan bölümde ‘500 eserimizin arasında Zümrüt zedelere verilecek sitenin görüntüsü’ diye bahsediliyor. Ama biz bunu görmedik. Bizim adımızı kullanarak böyle bir fotoğraf yayınlanması bizleri üzdü. Verecekse illaki seçim zamanı mı beklemek zorunda. Biz yıllardır mağduruz” diyerek tepkilerini dile getirdi.
Zümrüt mağdurları facianın ardından bir çok ailenin dava açtığını ve yıkılan binanın bedelini aldığını da dile getirerek, “Bizler bu konuda hiçbir destek almadık. Bizlere ilk söylenen yıkılan binamızın yerine Real’in arkasında bizim için bir site yaptırılacağı 48 daireden oluşan bu sitenin bizlere verileceği idi. Belediye Başkanımız bizlere sitenin en geç 30 Ağustos tarihinde verileceğini söylemişti, olmadı, eylül ayı içerisinde verilecek dedi olmadı. Son olarak yılbaşında verilecek dedi yine olmadı. Verilen sözlerin yerine gelmesi bizleri hayal kırıklığına uğrattı” diye konuştu.
Mağdurlar Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in yıkılan Zümrüt Sitesi’nin yerine Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Binası’nın yapılacağı sözünü de hatırlatırken, “Belediye oraya ne yapacak bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey oda sitenin yerinin çöplük olduğu. Biz buraya 93 canımızı gömdük. Burası şimdi sarhoşların, madde bağımlılarının mekanı haline geldi. Bu bizim zorumuza gidiyor. Bugün bir kez daha başkan ile görüşmeye geldik ama yerinde yine bulamadık.” diyerek tepkilerini dile getirdi. Mağdurlar son olarak kendileri adına yaptırılan sitenin bir başka kurumun lojmanı olarak değerlendirileceği söylentilerini de duyduklarını ifade ederken, “Bizim acımız üzerinden siyaset yapmak istiyorlarsa, sadece seçim yatırım gibi göstererek seçimlerden önce bizlere evlerimizi vereceklerse çok ayıp ederler. Bizi yıllardır oyaladılar. Şimdi bizim evlerimizi başkalarına verirlerse verdiğimiz oylarımızı ve yaşadığımız acıların oluşturduğu haklarımızı helal etmiyoruz” dedi. Mağdurlar daha sonra Akyürek’in makamına çıktı. Ancak başkan ile görüşmeleri mümkün olmayan mağdurlar hazırladıkları dilekçelerini Özel Kalem Müdürü Murat Közoğlu’na teslim ettikten sonra belediyeden ayrıldı.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum