Sosyal medya düzenlemesi geliyor! İşte ABD ve Fransa modeli...

Sosyal medya düzenlemesi geliyor! İşte ABD ve Fransa modeli...

Sosyal medyanın kontrol altına alınması için hazırlıklar devam ederken hükümetin gündeminde ABD ve Fransa modeli yer alıyor.

İletişim Başkanlığı sosyal medyada yapılacak düzenleme için ABD ve Fransa modellerini inceledi. Fransa modelinde İçişleri Bakanlığının her türlü tedbir alma yetkisi bulunurken, ABD modelinde ise sosyal medya platformları, üçüncü kişiler tarafından yapılan paylaşımlardan hukuken sorumlu tutuluyor.

Sosyal medya düzenlemelerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı, İletişim Başkanlığı ve AK Parti'de çalışmalar hızla devam ediyor.

'Gerçek kimliğin belirlenebilir olduğu, hukuki sorumluluğunun farkında olan kullanıcı' ilkesiyle yapılan çalışmalar kısa süre içinde sonuçlanacak.

İletişim Başkanlığı geçtiğimiz günlerde ABD ve Fransa'daki sosyal medya modellerini inceledi.

Çalışmada, şu değerlendirmeler yapıldı:

Engelleme yetkisi verildi

Kasım 2015'te Fransa İçişleri Bakanlığı'na 'terör eylemlerin yücelten web sitelerinin çevrimiçi olarak kesintiye uğramasını sağlamak amacıyla her türlü tedbiri alarak sosyal medya ve web sitelerine erişimi engelleme' yetkisi verilmiştir.

Nefret suçları ve terör destekçiliği

Fransa Ulusal Meclisi, 'İnternette Nefreti Önleme Yasası'nı 13 Mayıs 2020'de kabul etmiş ve yasa 1 Temmuz'da yürürlüğe girmiştir. Yasa zararlı içeriklerin kullanıcılar tarafından tespit edilmesinin ardından 24 saat içerisinde silinmesini; terör ve çocuk istismarı gibi içeriklerin ise tespit edildikten sonra 1 saat içerisinde kaldırılmasını; yasalara uymayan bireylere 250 bin, tüzel kişilere ise 1.2 milyon avroya kadar para cezası verilmesini öngörmektedir. Yeni yasa dijital platformlarda küfür, ırkçılık, nefret suçu, terör ve çocuk istismarı, din, dil ve cinsiyet odaklı hakaretleri zararlı içerik olarak belirledi.

Fransa'da hapis ve para cezası

Fransa Rekabet Kurumu, Google'a arama motorlarında reklamcılara, rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 150 milyon avro para cezası vermiştir. Fransa terörle mücadele yasasına göre terörü öven kişilere 7 yıla kadar hapis ve 100 bin avroya kadar para cezası verilmektedir.

Sosyal medya platformları hukuken sorumlu

İletişim Başkanlığı ABD modelini incelediği çalışmasında da şu ifadeler ve örneklere yer verdi: 'ABD, 1996 yılında internet içeriklerinin düzenlenmesine ilişkin 'İletişime Uygunluk Yasası' çıkarmıştır. Amaç 18 yaşından küçükleri uygunsuz ve müstehcen içeriklerden korumaktır. 28 Mayıs 2020 tarihinde 'Çevrimiçi Sansürü Önlemeye İlişkin Kararname' adlı ABD Başkanlık kararnamesi imzalanmıştır. Düzenleme ile sosyal medya platformlarının üçüncü kişiler tarafından yapılan paylaşımlardan hukuken sorumlu tutulması hedeflenmektedir.'

Facebook ihlalleri

Facebook 2016 ABD başkanlık seçimlerinde 87 milyon kullanıcısının verilerini yasa dışı şekilde bir şirkete sızdırmıştır. Gizlilik ihlali yapan Facebook'a bu nedenle 5 milyar dolar ceza kesilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.