Siyasiler seçimi değerlendirdi

Siyasiler seçimi değerlendirdi

Dün gerçekleştirilen yerel seçim ve sonuçlarını değerlendiren siyasi parti il başkanları Konyanın kazanması temennisinde bulunarak hayırlı olmasını diledi

DÜGEN: “HİZMETLERİMİZ TESCİLLENMİŞ OLDU”
Adalet ve Kalkınma Partisi Konya İl Başkanı Faruk Dügen, seçim sonuçlarının açıklandığı sırada AKP Seçim Koordinasyon Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasında aldıkları oy oranlarının yapılan hizmetlerin göstergesi olduğunu söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi olarak yeni dönemde de Konya’nın yönetimine talip olduklarını ve bu amaçla çıktıkları yolda halkın teveccühünün kendilerini göstermesinden büyük memnuniyet duyacaklarını kaydeden İl Başkanı Faruk Dügen, hizmetlere kaldıkları yerden devam etmek istediklerini bildirdi.
Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve mevcut belediye başkanı Tahir Akyürek de, Konya’da AKP’nin oy çıtasının yükselmesinin yapılan hizmetlerin kalitesini gösterdiğini söyledi. Akyürek, “Konyalı hemşerilerimizden aldığımız destekle Konya’yı en iyi yerlere getirmek için çalıştık. Yeni dönemde de Konya’nın eksiklerini gidermek ve Konya’yı layık olduğu yere ulaştırmak için yeniden göreve talip olduk” dedi. Durmak yok hizmete devam sloganıyla yola çıktıklarını ve ilkeli bir şekilde devam ettiklerini söyleyen Tahir Akyürek, mazbatalarını aldıktan sonra aynı şeyi söyleyerek yola devam edeceklerini bildirdi. Halkın kendilerini tekrar tercih etmesi halinde şımarmayacaklarını ve sorumluluklarının daha çok arttığı düşüncesi ile daha verimli çalışacaklarını kaydeden Akyürek, kendilerini destekleyen teşkilat mensuplarına da teşekkür etti.  
TOLU: “MİLLETİN KARARINA SAYGIMIZ SONSUZ”
Saadet Partisi Genel İstişare Kurulu Üyesi ve Konya İl Başkanı Veli Tolu, 29 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin sonuçlarını değerlendirdi. Saadet Partisi olarak yakın hedefler ve makamlar için siyaset yapmadıklarını, çalışmalarında daima yüksek ideallere ulaşabilmeyi hedeflediklerini kaydeden Saadet Partisi İl Başkanı Veli Tolu, “Bu seçimlerin sonuçları bizim açımızdan bir makamın elde edilmesi ya da edilememesi olarak algılanamaz. Bizler seçim dönemlerini bir tebliğ dönemi olarak algılarız. Bu dönemde hem ülkenin gerçeklerini, hem de projelerimizi milletimize tebliğ ederiz. Bizim yüksek idealimiz yaşanabilir bir Türkiye, yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünyadır. Onun için alt ve üst geçitten bahsederken IMF’yi de anlattık. Onun için israftan bahsederken sömürüldüğümüzü de anlattık. Sosyal projelerimizden bahsederken, aile yapılarındaki bozulmalar ve genel ahlaki yozlaşmadan bahsettik” ifadelerini kullandı.
Bu dünyanın Sultan Süleyman’a kalmadığının, bu dünyanın fani olduğunun ve makamların birer hizmet aracı olduğunun bilincinde olduklarını dile getiren Saadet Partisi İl Başkanı Veli Tolu, “Bu makamın arz edicisi millet olduğuna göre milletin dediğine saygı duyarız. Vatandaşımız bu gece çıkan sonucu arzu ettiğine göre bize de saygı duymak düşer. Biz inanıyoruz ki, kalplerin sahibi Allah’tır ve olanda hayır vardır. Dolayısı ile herhangi bir üzüntümüz yoktur. Siyaset bizim için bir durum tespiti ve çözüm yollarının tebliğ aracı olduğuna göre, biz yine yarından itibaren doğru bildiklerimizi ve Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu milletimize duyurmaya ve kurtuluş reçetelerini tebliğ etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
“ÇOK ÇALIŞTIK AMA KARŞILIĞINI ALAMADIK”
MHP belediye adaylarının ve teşkilatlarının 4 ay boyunca seçime hazırlandıklarını ve bu kapsamda çok çalıştıklarını söyleyen MHP Konya İl Başkanı Ali Yücel, buna karşılık şehir merkezinde istediklerini alamadıklarını, hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti. Ancak ilçelerde önemli yol kat ettiklerini de kaydeden Yücel, Konya için yaptıklarının karşılığını alamadıkları için kırgın olduklarını ifade etti. MHP teşkilatına desteklerinden dolayı teşekkür eden MHP Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hikmet Çay ise kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 55 bin kişiyle birebir görüşüp olumlu sözler aldığını ancak bunun seçim sonucuna yansımadığını kaydetti. Yaptıkları çalışmaların karşılığını kendisi olmasa da bir başka MHP’linin alacağına inandığını aktaran Çay, Konya’yı çok sevdiğini, Konya için çalışmaya ve hizmet etmeye hazır olduğunu söyledi.
BBP DE SEÇİM HÜZÜNLÜ GEÇTİ
Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu helikopter kazasında kaybeden Büyük Birlik Partisi, (BBP) Konya’da merkez ve taşra belediyelerinde başarı gösteremedi. BBP’liler seçim sonuçlarını il binasında bilgisayardan sinevizyonla yansıttıkları bir ekrandan takip etti. Seçim sonuçları geldikçe partililerin moralleri bozuldu. Çünkü BBP, ne merkez ne de taşra beldelerinden yüksek bir oy aldı. Sonuçlar ile ilgili bir değerlendirme yapan BBP İl Başkanı Hüseyin Arı, “Seçimlerde 10 ilçede Belediye Başkan Adayı, 31 ilçede de İl Genel Meclis Adayı gösterdik. Şimdiye kadar çıkan sonuçlarda iyi bir oy oranını yakalayamadık” dedi. “Konya’da belediye oylarından çok İl Genel Meclis oylarını hedefledik. Bizim için yeşil oylar daha önemli.” diyen Arı, “Geçen seçimlere göre oylarımızda bir artış bekliyoruz. Özellikle ülke genelinde yüzde 5 İl Genel Meclisi oyunu hedefliyoruz. Bunu yakaladığımız zaman Meclis’te grup oluşturabilecek bir hale geliriz” diye konuştu. Ak Parti’nin il genelinde yüksek oy almasına da değinen Arı, son olarak şunları söyledi: “Seçimler eşitsizliğin olduğu bir ortamda yapıldı. 3 parti hazineden aldığı yardımlar sayesinde iyi reklâm yaptılar.”    
“HALK OYUNA SAYGIMIZ VAR”
CHP Konya İl Başkanı İmdat Şen parti olarak seçim bildirgesini, yerel projelerini halka anlatarak vatandaşların ilgi ve bilgisine sunduklarını belirterek, ancak bunun karşısında halkın kendilerine teveccüh etmediğini, CHP olarak halkoyuna saygı duyduklarını ifade etti. Şen, vatandaşların tercihinin kendileri için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
UĞUR ELMAS-RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum