Sise-buza dikkat!

Sise-buza dikkat!

Bayramda düşen yağışların ardından Konya ve çevresinde etkili olan soğuk ve durağan hava şartları sisi beraberinde getirdi. Hava kirliliği yeniden artarken, trafik kazaları uyarısı yapıldı

KİRLİLİK YENİDEN BAŞGÖSTERDİ

Bayramda yağışlı günlerle birlikte azalan hava kirliliğin dün ve önceki gece sisle birlikte yeniden arttı. Kükürtdioksit açıdan bir risk ortaya çıkmazken Konya’da partikül madde kirliliğinin özellikle Karatay ve Meram’da sınır değerleri defalarca aştığı görüldü. Çevre ve Orman Bakanlığının hava kalitesi ölçüm sonuçlarına göre Meram istasyonunda partikül madde kirliliği 13 saatlik zaman diliminde 9 defa aşıldı.
SOLUNUM HASTALARINA SİS UYARISI
Öte yandan Meteoroloji İşleri Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre sisli hava önümüzdeki günlerde de etkili olacak. Sis oluşumunun yerdeki aşırı ısı kaybına bağlı olarak gerçekleştiğini bildiren Meteoroloji uzmanları, havada bulunan su buharının yerdeki ısı kaybından dolayı yere yaklaştığını ve sisin bu şekilde oluştuğunu ifade etti. Uzmanlar, “Sisli havalarda  solunum yolu hastalığı olanlar dışarı çıkmamalı” dedi.
TRAFİKTE SİSE VE GİZLİ BUZLANMAYA DİKKAT
Sisli havanın trafikte seyir halinde olanları da etkilediğini bildiren uzmanlar, görüş açısının en aza indiği sisli havalarda trafikte dikkatli olunması çağrısında bulundu. Sisli havalarda özellikle şehir içi trafiğinde gözle görülmeyen gizli buzlanma olduğuna dikkat çeken yetkililer, olası trafik kazalarını önlemek için sürücülerin daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Sisle birlikte kirlilik arttı

Yağmur ve karın yerini soğuk ve sisli havaya bırakmasının ardından hava kirliliği yine etkili olmaya başladı. Hava kirliliğinin yanı sıra vatandaşların trafikte sise ve gizli buzlanmaya karşı da dikkatli olması istendi

Bayramda yağışlı günlerle birlikte azalan hava kirliliğin dün ve önceki gece sisle birlikte yeniden arttı. Kükürtdioksit açıdan bir risk ortaya çıkmazken Konya’da partikül madde kirliliğinin özellikle Karatay ve Meram’da sınır değerleri defalarca aştığı görüldü. Çevre ve Orman Bakanlığının hava kalitesi ölçüm sonuçlarına göre Meram istasyonunda partikül madde kirliliği 13 saatlik zaman diliminde 9 defa aşıldı. Kirliliğin çoğu kez Çevre ve Orman Bakanlığının sınır değerlerinin (metreküpte 300 mikrogram) 2 kat üzerinde gerçekleştiği görüldü. Dün saat 11.00’de Meram istasyonunda partikül madde kirliliği, metreküpte 613 mikrograma ulaştı. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü ve AB tarafından belirlenen sınır değerlerin (metreküpte 50 mikrogram) yaklaşık 10 katının üzerinde. Selçuklu’da da partikül madde kirliliğinin 11 saatlik zaman diliminde 2 defa sınır değerleri aştığı dikkat çekti. Kirliliğin en fazla olduğu Karatay ilçesinde ise Çevre ve Orman Bakanlığının ölçüm istasyonu bulunmuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Karatay’da Mevlâna Müzesi’nin yakınlarında bulunan ölçüm istasyonu ile ilgili günlük ortalama verilmesi, saatlik ölçümlerin kamuoyuna ilan edilmemesi, kirliliğin net bir şekilde ortaya çıkmasına engel oluyor.
KİRLİLİKTE SINIR DEĞER ÇELİŞKİSİ
Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, hava kirliliğine ilişkin ölçümlerin nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde burun seviyesinden yapılmasının önemine dikkat çekti. Çevre ve Orman Bakanlığının partiküler kirlilikte sınır değerler olarak belirlediği metreküpte 300 mikrogram oranının yüksek olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Zengin, Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değerlerinin metreküpte 50 mikrogram olduğunu, Türkiye’de de partiküler kirliliğinin mutlaka metreküpte 155 mikrogramın altına çekilmesi gerektiğini bildirdi. Partiküler kirlilik oranı metreküpte 155 mikrogramı aştığında sağlık sorunlarının baş gösterebileceğini kaydeden Prof. Dr. Nazmi Zengin, “Partiküler kirliliği, solunum yolu enfeksiyonlarına hassasiyeti arttırabiliyor, astım, kronik bronşit gibi mevcut solunum hastalıklarını kötüleştirebiliyor ve ilaç kullanımı ile doktor ziyaretlerini artırabiliyor. Bunların dışında göz yanmaları, cilt hastalıkları, çeşitli tozların vücuttaki birikiminden doğan iştahsızlık ve neticesinde vücut direncinin zayıflaması, kirli havanın altında yaşayan insanlarda aşırı derecede ihtiyarlama belirtileri görülmesi, suç işleme oranında artış, sinirlilik, ruhsal bozukluklar vb. hava kirliliğinin olumsuz etkileri arasında gösteriliyor” değerlendirmesini yaptı.
Prof. Dr. Zengin, kirlilik kaynaklarından yakıtların yanı sıra toplu ulaşım araçlarının da denetlenmesinin önemine değindi. Prof. Dr. Nazmi Zengin, “Hava kirliliğinin hiçbir zararı olmasa bile kötü koku insanların sinirlerini bozuyor” değerlendirmesini yaptı.
SİSLİ HAVA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DE ETKİLİ OLACAK
Öte yandan Meteoroloji İşleri Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre sisli hava önümüzdeki günlerde de etkili olacak. Sis oluşumunun yerdeki aşırı ısı kaybına bağlı olarak gerçekleştiğini bildiren Meteoroloji Uzmanları, havada bulunan su buharının yerdeki ısı kaybından dolayı yere yaklaştığını ve sisin bu şekilde oluştuğunu ifade etti. Sisle birlikte kirli havanın da yer yüzüne indiğini bildiren yetkililer, “Isınan hava yükselir. Havanın yükselmesiyle insan sağlığını tehdit eden gazlar da yükselir. Ama yeryüzündeki aşırı ısı kaybından dolayı bu hava hareketi ters yönlü oluyor. Yani yukarıdaki hava daha sıcak olduğu için tersine hava hareketi gerçekleşiyor. Zehirli gazlar da yeryüzüne yaklaştığı için insan sağlığını tehdit ediyor. Bu nedenle sisli havalarda özellikle sabahın erken saatlerinde solunum yolu hastalığı olanların dışarı çıkmaması iyi olur” dedi.
TRAFİKTE DİKKATLİ OLUNMALI
Sisli havanın trafikte seyir halinde olanları da etkilediğini bildiren uzmanlar, görüş açısının en aza indiği sisli havalarda trafikte dikkatli olunması uyarısında bulundu. Sisli havalarda özellikle şehir içi trafiğinde gözle görülmeyen gizli buzlanma olduğuna dikkat çeken yetkililer, olası trafik kazalarını önlemek için sürücülerin daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Dokuz gün süren bayram tatilinin sonuna gelinmesiyle birlikte dönüş yolculuğunun başladığına işaret eden uzmanlar, “Sisin en yoğun olduğu sabah saatlerinde şehirler arası trafikte de sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle sürücüler daha dikkatli olmalı. Hız sınırları aşılmamalı. Kurallarına uyarak yolculuk yapıldığı takdirde bir sorun yaşanmaz. Olası kazalara yer vermemek için sürücülerin daha dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca sis görüş mesafesini düşürdüğü için şehir içi trafiğini de olumsuz etkiliyor. Sürücülerin özellikle sabah saatlerinde araçlarını daha dikkatli kullanması gerekir” uyarılarında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.