Sırrı Süreyya Önder: 10 İşçinin Öldüğü Olay Kaza Değil Cinayettir

Sırrı Süreyya Önder: 10 İşçinin Öldüğü Olay Kaza Değil Cinayettir

Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü ile DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asansör kazasının meydana geldiği inşaat alanında inceleme yaptı. Basın mensuplarına açıklama...

Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü ile DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asansör kazasının meydana geldiği inşaat alanında inceleme yaptı. Basın mensuplarına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder olayı cinayet olarak niteledi. Olay yerinde toplanan vatandaşlarla polis arasında da arbede yaşandı.

Asansör kazası sonrası 10 işçinin hayatını kaybettiği inşaat alanında inceleme yapan HDP milletvekilleri, basın mensuplarına olayla ilgili açıklamalarda bulundu. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, işçilerin elverişsiz koşullarda çalıştığını, barındıkları yerlerin de ilkel ve çağdışı olduğunu söyledi. İnşaata daha önce müfettiş gönderilmediği bilgisini aldıklarını aktaran Tüzel, olayın ardından müfettişlerin geldiğini ancak bunun iş işten geçmeden önce yapılması gerektiğini vurguladı. Tüzel, işçilerin asansörün bozuk olduğu yönünde önceden yetkililere şikayette bulundukları iddiasını da dile getirdi. Tüzel, inşaatlardaki denetimin işçiler tarafından yapılmaması durumunda benzer olayların devam edeceğini ifade etti. HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de inşaat alanını gezdiklerini, yaşam ve çalışma koşullarının sağlıksız olduğunu aktardı. Kürkçü, işçilerin kaldıkları yerlerin hijyenik olmadığını da çektiği bir fotoğrafı göstererek anlattı.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, “Bu bir kaza olsaydı eğer bir gün de bu işverenlerden birinin ölmesi gerekirdi di mi? Bakın trafiğe kaza diyoruz zengini de ölüyor fakiri de ölüyor. Ama buraya kaza diyoruz, ölenlerin tamamı emekçi. Siz bir gün bir maden sahibinin madende öldüğünü duydunuz mu? Bir gün bu müteahhitlerden biri, kendi, çoluğu, çocuğu burada hayatını kaybetti mi? Bunun adı cinayettir" şeklinde konuştu.

Önder, sorumluların katil olarak yargılanması gerektiğini savundu. Asıl sorumlulara hiçbir şey olmayacağını öne süren Sırrı Süreyya Önder, olayın taşeron firmalara fatura edileceği iddiasında bulundu. Yapılan inşaatı ‘ucube’ olarak nitelendiren Önder, “İnsanların kanı üzerine burada oturmaya kim tenezzül edecek. Hangi kansız gelip burada bu cesetlerin üzerinde sefa sürecek. Böyle bir şey olmaz ya” diye konuştu. Aynı inşaatta daha önce bir işçinin daha hayatını kaybettiğini, bir de yangın çıktığını hatırlatan Önder, bunların kamuoyunda görünür olmadığını sözlerine ekledi.

POLİSLE VATANDAŞLAR ARASINDA ARBEDE

Kazanın yaşandığı inşaat alanı önünde toplanan vatandaşlar olayı protesto etti. ‘Hırsız, katil Erdoğan’, ‘İnşaat işçisi köle değildir’ ve ‘İş kazası değil bu bir cinayet’ şeklinde slogan atan grup, inşaat alanına girmek istedi. Grupla güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisleri arasında arbede yaşandı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.