Sınırda şiddetli çatışma!

Sınırda şiddetli çatışma!

Şanlıurfanın Ceylanpınar İlçesi karşısında bulunan Suriyenin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesinde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar başladı

İç karışıklığın sürdüğü Suriye 'nin Haseki kentinin Resulayn İlçesi 'nde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında bu sabaha karşı şiddetli çatışmalar başladı. İlçenin Türkiye sınırında bulunan ve askeri amaçlı olarak kullanılan gümrük kapısını ele geçirmek isteyen muhaliflerin baskınına Suriye ordu birlikleri karşılık verdi. Bunun üzerine muhalifler ile ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar başladı.

Zaman zaman patlama seslerinin de duyulduğu Suriye tarafındaki şiddetli çatışmalar 1 kilometre uzaklıktaki Ceylanpınar 'da tedirginliğe yol açtı. Ceylanpınarlılar geceyi diken üzerinde geçirirken, polis araçlarından sık sık dışarı çıkılmaması yönünde uyarı anonsları yapıldı.

YARALILAR GETİRİLİYOR

Şiddetli çatışmaların çıktığı Suriye 'de yaralanan ordu askerleri ile muhalifler sınırı geçerek Ceylanpınar Devlet Hastanesi 'ne getirildi. Burada tedavileri yapılan yaralılardan hayati tehlikesi bulunanlar ise Şanlıurfa 'daki hastanelere sevk edildi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Sık sık sınır bölgesinden uzak durulması yönünde uyarı anonslarının yapıldığı Ceylanpınar 'da, eğitime de 1 günlük ara verildi. Belediye hoparlörlerinden ve polis araçlarından halka, şiddetli çatışmalar nedeniyle 1 gün ara verildiği duyuruldu. İlçede tedirginliğe yol açan şiddetli çatışmaların ardından sınırda güvenlik önlemleri de had safhaya çıkarıldı. Kimsenin yaklaşmasına izin verilmeyen sınır hattında zırhlı araçlar ile önlem alındı.

ARAP VE KÜRTLER YAŞIYOR

Muhaliflerin, Haseki kentinin Resulayn İlçesi 'ni tercih etme nedeninin gümrük kapısı olduğu bildirildi. Ceylanpınar 'da ve Resulayn 'da karşılıklı olarak bulunan gümrük kapıları, sivillerin kullanımına kapalı bulunuyor. Askeri amaçlı olarak kullanılan kapılardan, geçmiş yıllarda iki ülke arasındaki sözleşme çerçevesinde dini bayramlarda karşılıklı geçişlere izin veriliyordu. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Resulayn 'da, Arap ve Kürt nüfus birlikte yaşıyor.

PKK ile bağlantısıyla bilinen PYD 'nin de etkin olduğu Resulayn 'da, çatışmalara ordu birliklerinin yanı sıra Kürt grupların da katılmasının şiddeti artırdığı ileri sürüldü.

HASTANEYE ŞARAPNEL PARÇASI DÜŞTÜ

Şiddetli çatışmaların sürdüğü Suriye 'nin Resulayn İlçesi 'nde seken şarapnel parçaları sınıra yakın noktada bulunan Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesine düşmesi paniğe yol açtı.

Şarapnel parçalarının düştüğü hastanede bulunanlar ve görevliler panikle kaçışırken, polisler silahları ile siper alarak korunmaya çalıştı.

YARALILAR ŞANLIURFA VE MARDİN 'E GÖNDERİLDİ

Sabaha karşı başlayan ve halen devam eden çatışmalarda yaralanan 30 'u aşkın Suriyeli asker ve muhalif sınırı geçerek Şanlıurfa 'ya geldi. Sınır hattında bulunan ambulanslara alınarak Ceylanpınar Devlet Hastanesi 'ne getirilen yaralılar, burada yapılan ilk müdahalelerinin ardından Şanlıurfa ve Mardin 'deki hastanelere sevk edildi.

SINIRA SEVKIYAT BAŞLADI

Şiddetli çatışmaların başlaması üzerine Ceylanpınar 'a, Şanlıurfa 'da bulunan 20 'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı 'ndan aralarında obüslerin de bulunduğu zırhlı araçlar sevk edildi. Konvoy halinde yola çıkarılan zırhlı araçların sınır hattında konuşlandırılacağı bildirildi.

200 SURİYELİ SIĞINDI

İç karışıklığın ve çatışmaların devam ettiği Suriye 'deki Resulayn İlçesi 'nde Son gelişmelerden tedirgin olan 200 kadar Suriyeli, sınırı geçerek askerlere teslim oldu. Türkiye 'ye sığınan çoğu kadın ve çocuk sığınmacılar, işlemlerinin yapılması ardından Ceylanpınar ve Akçakale 'de bulunan çadır kentlere gönderildi

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.