Sınır Güvenliği Arttı, Kaçakçılara Büyük Darbe Vuruldu

Sınır Güvenliği Arttı, Kaçakçılara Büyük Darbe Vuruldu

Suriye'de yaşanan iç savaş sebebiyle Türkiye, sınır güvenliğini artırdı. Bu durum en çok sınırda kaçakçılık yapanları etkiledi.

Suriye'de yaşanan iç savaş sebebiyle Türkiye, sınır güvenliğini artırdı. Bu durum en çok sınırda kaçakçılık yapanları etkiledi.

Sınır tedbirlerinin artmasıyla birlikte güvenlik güçleri kaçakçılara göz açtırmıyor. Son bir hafta içinde Suriye sınırından kaçak yollardan Türkiye'ye geçmeye çalışan bin 166 kişi yakalandı. Bu şahıslarla birlikte uyuşturucu madde, kaçak sigara, tütün, akaryakıt, cep telefonu gibi malzemeler ele geçirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından sınırdan yaşadışı geçmeye çalışan kaçakçılara yönelik çalışmalar devam ediyor. 26 Temmuz-1 Ağustos 2013 tarihleri arasında Suriye sınırında kaçakçılara büyük darbe vuruldu. Suriye sınırından geçmeye çalışan bin 166 şahıs yakalandı. Bu şahıslarla birlikte "Bir adet kurusıkı tabanca, 113 kilo 482 gram uyuşturucu, 9 bin 584 karton sigara, 28 paket nargile tütünü, 120 bin 160 litre akaryakıt, 405 adet küçükbaş-büyükbaş havyan, 5 adet yük hayvanı, 19 adet cep telefonu, 63 adet muhtelif motorlu araç, 870 adet muhtelif giyim eşyası, 5 bin 134 kilogram muhtelif gıda maddesi, 302 kilogram bakır" ele geçirildi. Hudut Birlikleri tarafından ele geçirilen malzemeler, kolluk kuvvetlerine teslim edildi.

Aynı dönem içerisinde Irak sınırında bir şahıs yakalandı. İran sınırında ise 32 şahısla birlikte 3 bin 825 litre akaryakıt, 2 adet yük hayvanı, bin 320 adet ilaç ele geçirildi. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında da toplam 190 şahıs yakalandı.

SURİYE SINIRINDA 2 BİN KİŞİLİK KAÇAKÇI GRUBA MÜDAHALE EDİLDİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri, sınırda kaçakçılara göz açtırmıyor. En son Türkiye-Suriye hududunda 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, hudut taşları arasında yaklaşık 1500-2000 kişilik kaçakçı grup tespit edildi.

Güvenlik güçleri, geçiş noktalarını kapatıp kaçakçı gruba, hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulundu. Ancak ikaza uymayan kaçakçı grup, farklı noktalardan hudut hattına yaklaşmaya devam etti ve kaçakçılık girişiminde bulundu.

Devriye yolunda görev yapan araçlara sınırın Suriye tarafından, daha geride görev yapan araç ve personele ise sınırın Türkiye tarafındaki bir diğer kaçakçı grubu tarafından taş atılarak saldırıda bulunuldu. Tel engeline kaçakçılık girişimleri esnasında büyük zararlar veren kaçakçı şahısları güvenlik güçleri engel oldu.
Havaya uyarı ateşi açıldı; göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunularak grup dağıtıldı.

Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında ise bir diğer bölgeden kaçakçılık yapmaya çalışan 300-350 kişilik bir atlı gruba bir ZMA, bir GZPT ve bir ZPT ile önleyici atışlarla müdahalede bulunuldu. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmedi. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.