Sevgiliye 3. kararda müebbet hapis

Sevgiliye 3. kararda müebbet hapis

Konya'da kahvaltı sofrasında bir kadını öldüren zanlının sevgilisine verilen 12 yıl 6 aylık ceza, 4 yıl sonra üçüncü karar da müebbet hapis cezasına çevrildi.

Konya'da kahvaltı sofrasında bir kadını öldüren zanlının sevgilisine verilen 12 yıl 6 aylık ceza, 4 yıl sonra üçüncü karar da müebbet hapis cezasına çevrildi.
Olay, 15 Ocak 2007 tarihinde merkez Selçuklu ilçesi Mehmet Akif Mahallesi Arzupınar Sokak No 4'te meydana gelmiş, Lale Yaylacı (30), kardeşi gibi sevdiği Oktay Daler'i sevgilisi Ayşe Kevser Baskak ile kahvaltıya davet etmişti. Kahvaltıda, Oktay Daler sevgilisinin yardımıyla Lale Yaylacı'yı önce odun, sonra dambıl ile vurup, bıçaklayarak öldürdükten sonra altınları ve cep telefonunu gasp edip delilleri yok etmiş ancak polisin titiz çalışma sonucu olay ortaya çıkartılmıştı.

SEVGİLİYE 12 YIL 6 AY HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ
Olaydan sonra cumhuriyet savcısı tarafından sevgililer Oktay Daler ile Ayşe Kevser Baskak hakkında planlayarak kasten adam öldürme suçundan ömür boyu ve yağma suçundan ceza verilmesi için dava açılmıştı.
Konya 1 .Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk davada Oktay Daler'e cinayetten müebbet, Ayşe Kevser Baskak'a ise 12 yıl 6 ay, aynı zamanda yağma suçundan her iki sevgiliye de 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verilmişti. Yaylacı'nın ailesi, verilen kararı temyize göndererek cinayete Ayşe Kevser Baskak'ında eşlik ettiğini savundu ve verilen karar Yargıtay tarafından bozuldu.
Yargıtay'ın bozduğu davayı yeniden gören mahkeme heyeti, sanıklar hakkında daha önce verdiği kararın aynısını verdiklerini açıklamıştı. Tekrar Yaylacı'nın avukatları temyize gitti. Yargıtay ikinci kez bozduğu ve 4 yıl süren davada üçüncü kez karar verildi.

CEZASI MÜEBBETE ÇEVRİLDİ
Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sevgililerin cinayet davasının Yargıtay tarafından ikinci kez bozulmasının ardından üçüncü karar duruşması yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Selçuk Üniversitesi Almanca Bölümü 2. sınıf öğrencisi Ayşe Kevser Baskak (25) ile sevgilisi döner ustası Oktay Daler (27), öldürülen Lale Yaylacı'nın (30) yakınları ve taraf avukatları katıldı. Yargıtay'ın kararı bozma sebebinin Oktay Daler ve sevgilisi Ayşe Kevser Baskak'ın birlikte plan yaparak gasp için cinayeti işledikleri yönünde karar verilmesi için bozduğu belirtilerek, taraflardan savunma istendi.
Sanık avukatları, bozma kararının uygun olmadığını belirterek, eski kararda direnilmesini istedi. Müşteki avukatı ise, sanıklardan Ayşe Kevser Baskak'ında kasten adam öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğini savundu.
Son sözü sorulan sanıklardan Oktay Daler, "Gasp olayına karışmadım, cezaevindeki eşyalarım gasp edildiği söylenen eşyalardan daha pahalı" dedi. Ayşe Kevser Baskak İse, "Ben cinayete karışmadım, para için böyle bir şeye karışmam mümkün değil. Ailemin yanından 5 gün önce gelmiştim, onlar bana yeteri kadar para vermişti" şeklinde konuştu.
Mahkeme heyeti sanıklardan Oktay Daler ve sevgilisi Ayşe Kevser Baskak'a birlikte cinayeti işledikleri gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırdıklarını, gasptan ise yine 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.
Duruşma sonunda öldürülen Lale Yaylacı'nın yakınları sinir krizi geçirirken, adaletin yerini bulduğunu söylediler.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.