‘Ses kaydı soruşturulmalı’

‘Ses kaydı soruşturulmalı’

Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'a ait olduğu iddia edilen ses kaydına hukukçulardan tepki geldi. Hukukçular, Adalet Bakanlığı'nın Mukaddes Eruygur'un '12. ve 14. mahkemeler bizdendir' sözüne inceleme başlatması gerektiğini söyledi.

Konya Eski Baro Başkanı Avukat Hasip Şenalp, internete de düşen bu konuşmanın hukuki vicdanı kanatan bir konuşma olduğunu vurguladı.

Sözü geçen kişilerle ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini ifade eden Şenalp, "Eğer bu durum ayyuka çıkartılmazsa hukuka olan güven kamuoyu nezdinde sarsılacaktır. Özellikle orada vurgulanan 'bizden' tabiri ise çok yanlış bir ifadedir. Bu nedenle Eruygur hakkında düzenlenen rapor yokmuş gibi davranılmalı ve dava yeniden ele alınmalı" dedi.
Ses kaydının kamuoyunda hukuka ve yargıya olan güven duygusunun sarsılmasına sebep olduğunu belirten avukat Mehmet Şimşek ise, ses kayıtlarında geçen 'bazı mahkemeler bizden bazı mahkemeler başkalarından' sözlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.
Hukukun, milletin her bir ferdine gerekli olduğuna dikkat çeken Mehmet Şimşek, "Yargı organlarının bu şekilde siyasallaştırılmasının kimseye faydası yoktur. Yargının siyasallaştırılmasının acı sonuçlarını millet olarak öderiz. Bu beyanların öncesinde ses kaydında adı geçen Ergenekon sanıkları hakkında tahliye kararı verilmesi de oldukça manidardır. Yargının bu şekilde yıpratılmasına karşıyız. Yargının yıpratılmaması için de yargı mensuplarından gerekli hassasiyeti göstermelerini talep ediyoruz" diye konuştu.
Basın yayın organlarında yer alan ses kayıtlarının hukuk ve adalete olan güveni sarstığının altını çizen avukat Ahmet Bal da, ses kayıtlarının mutlaka araştırması gerektiğini aktardı.
Bal, ses kaydında yer alan bazı sanıklara tahliye kararı verilmesinin ise kafalarda şüphe bıraktığını sözlerine ekledi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.