Selçuklu’da nüfus 5 bin arttı

Selçuklu’da nüfus 5 bin arttı

Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, Türkiye İstatistik Kurumunun son verilerine göre, yaşadığı yerlerden göç ederek Konyaya gelenlerin sayısında önemli oranda artış olduğunu söyledi.

Başkan Esen, Konya’da Selçuklu ilçesinin diğer ilçelere oranla daha fazla göç aldığını ve Selçuklu’da genç nüfusun çok daha fazla olduğunu belirtti.
Konya merkezde bir yıl içersinde yaklaşık 10–15 bin arasında nüfus artışı gerçekleştiğini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, yaşanan bu nüfus artışının Orta Anadolu kenti olan Konya için ciddi bir artış olduğunun altını çizdi.
Başkan Esen, “Bu anlamda TÜİK rakamlarına baktığımızda Konya merkezinde bir yıldaki nüfus artışı yaklaşık 13 bin kişidir. TÜİK adrese dayalı nüfus tespitlerine göre yapmış olduğu çalışmalarda 2007 yılında Selçuklu’nun nüfusu 454 bin 537 iken, şimdi ise 459 bin 921 olmuştur. Yani, yaklaşık olarak Selçuklu’da 5 bin kişilik bir artış söz konusudur. Selçuklu’da çocuk ve genç nüfus çok daha fazladır. Bu doğrultuda önümüzdeki yıllarda yapılması gereken çalışmalar; öncelikli olarak belediye hizmetleri, sağlık hizmetleri ve okullar açısından değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır” dedi.
Konya’da kontrol edilebilir bir nüfus artışının yaşandığını ve Selçuklu’nun “En İmarlı Şehir” olduğunu vurgulayan Başkan Esen, belediyelerin diğer kamu-kurum ve kuruluşların,  yaşanan nüfus artışı ve yoğunluğu doğrultusunda, vizyonunu belirlemeleri ve genişletmeleri gerektiğini söyledi.
Başkan Esen, “Selçuklu’daki nüfusun yaş gruplarına göre dağılımı, nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu; yapılacak olan belediye hizmetleri, sağlık ocakları, okullar,  yapılacak olan yatırımlar, altyapı ve üstyapı çalışmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu manada hizmetler sektörünün artırılması gerekmektedir. Göçün; belediye hizmetleri, sağlık hizmetleri, eğitim, kültür, ekonomi, alt ve üst yapı, emniyet ve asayiş gibi pek çok farklı yönü bulunmaktadır. Selçuklu Belediyesi olarak çalışmalarımızı ve hizmetlerimizi bu veriler doğrultusunda gerçekleştirdik. Bu bakımdan nüfusu oldukça yoğun olan bölgemizde hemşehrilerimize en iyi şekilde hizmet ettik” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.