Selçuklu'da külliye açılışı

Selçuklu'da külliye açılışı

Selçuklu Belediyesi tarafından Hacıkaymak Mahallesi'ne kazandırılan Hatice Hatun Mahalle Külliyesi dualarla açıldı. Cami, çocuk mektebi, millet kıraathanesi ve hanımlar lokali gibi birçok donatıyı içinde barındıran külliye her yaş grubundan insana hizmet

Mahallelerin ihtiyaçları noktasında çalışmalar gerçekleştiren Selçuklu Belediyesi tarafından Hacıkaymak Mahallesi'ne kazandırılan Hatice Hatun Mahalle Külliyesi'nin açılışı düzenlene törenle gerçekleştirildi. Cami, çocuk mektebi, millet kıraathanesi ve hanımlar lokali ile Türkiye'de örnek projelerden bir tanesi olan Hatice Hatun Mahalle Külliyesi Hacıkaymak Mahallesi sakinlerinin önemli bir ihtiyacını karşılamış oldu. Hatice Hatun Mahalle Külliyesi'nin açılış törenine Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı'nın yanı sıra Konya Valisi Vahdettin Özkan, Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve Gülay Samancı, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Önder Şensöz, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, Konya İl Milli Eğtim Müdürü Seyit Ali Büyük, Selçuklu İlçe Müftüsü Bekir Derin, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Selçuklu Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan yardımcıları, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.

YENİ BİR NESLİN UYANIŞINA KATKI SUNMAYI HEDEFLİYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; "Selçuklu Belediyesi olarak, tüm mahallerimizde her yaştan insanımızın faydalanabileceği tesisler inşa ediyoruz. Kısa bir süre önce Sille Mahallemizde Selçuklu Seyir Tepesi'ni vatandaşlarımızın hizmetine açarak Konyamıza eşsiz şehir manzarası ile yeni bir cazibe merkezi kazandırmıştık. Bugün de Hacıkaymak Mahallemize her yaştan insanımızın faydalanabileceği, ülkemiz için örnek teşkil edecek bir tesisi kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Temmuz ayında çocuklarımız için düzenlediğimiz yaz Kur'an kursu ile hizmet vermeye başlayan çocuk mektebimizde bu hafta başında 4-6 yaş grubu okul öncesi çocuklarımızın eğitimleri de başladı. Elif ve Ba atölyelerinde oyun ve etkinlikler eşliğinde Kur'an-ı Kerim öğrenen çocuklarımız; sahne sanatları ve drama atölyesinde SEDEP temel değerlerini ve diyanet eğitim programlarını yine oyun, hikâye ve dramalarla uygulamalı olarak öğrenme imkânı buluyor. Sanat etkinlikleri ve el becerileri atölyesinde her çeşit materyalleri kullanarak boyama, kâğıt katlama, ahşap şekillendirme, atık materyallerden geri dönüştürülebilir nesneler oluşturma ve kes-yapıştır etkinlikleri gerçekleştirebilen çocuklarımız; oyun atölyesinde çeşitli akıl ve zekâ oyunlarıyla birlikte tırmanma, zıplama ve esneme hareketleri gibi sportif etkinlikleri; yemekhane bölümündeyse; kurabiye, kek, limonata, reçel, yoğurt ve turşu yapımı gibi günlük hayatta tüketebilecekleri yiyecekleri hazırlamayı öğreniyorlar. Çocuk mektebimiz sayesinde yeni bir neslin uyanışına ve gelişimine katkı sunmayı, bununla birlikte geleceğin Türkiye'sini kendine yabancı olmayan nesillere emanet etmeyi hedefliyoruz."

MİLLET KIRAATHANESİ DE YER ALACAK

Külliyemizin diğer bir alanı olan sosyal tesisimiz ise; hanımlar lokali ve millet kıraathanesi bölümlerinden oluşuyor. Hanımlar lokalimizden, çocuk mektebimizde eğitim alan çocuklarımızın anneleri yararlanabildiği gibi diğer tüm hanımlarımız da yararlanabiliyor. Hanımlarımız burada Kur'an-ı Kerim, siyer, fıkıh gibi dini ilimlerle birlikte ahlaki bilgiler konusunda da eğitimler alıyor. Lokalimizde hanımlarımızın eğitim zamanları dışında tüm mahalle sakinlerimizin yararlanabileceği seminerler, konferanslar, dini içerikli sohbetler ve mahalle buluşmaları da gerçekleştirilebiliyor. Külliyemizde yer alan millet kıraathanesi ise Cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği, bizim için de oldukça önemli olan bir bölüm. Sosyal bir alan olan millet kıraathanemizden her yaştan bireylerimiz faydalanabiliyor. Bu bölümümüzde çocuklar ve yetişkinler için ayrı kitap okuma alanları ve ders çalışma alanları bulunuyor. Bilgisayar kullanabilme ve çıktı alabilme imkanlarının da bulunduğu millet kıraathanemizde ayrıca ücretsiz çay ve kahve ikramları yapılıyor. Bütün bu özellikleriyle ülkemize örnek olacak Hatice Hatun Mahalle Külliyemizin hayırlı olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. İnanıyorum ki buradan; tarihine, bayrağına, milletine bağlı ve saygılı, üzerinde yaşadığı toprakların değerlerini özümsemiş nice nesiller yetişecek." dedi.

MİLLETVEKİLİ SORGUN: HİZMETTE DURMAK YOK

Selçuklu Belediyesi tarafından mahalleye kazandırılan tesisin anlamlı bir yer olduğunu belirten Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun şu sözlere yer verdi; "Bürokrasinin her kademesi, ilimin ve bilimin her kademesi ile muhtarlarımız, basın camiamız, milletimiz ve milletimizin vekilleri böyle anlamlı bir tesisin açılışı için burada toplandı. Bir çok hizmet elbette yapılıyor ama bu dizayn ve mimari ilimin ruhuna uygun örnek bir uygulama. Din samimiyettir, tevazudur, bizim inancımız tevazuyu gerektirir bu yapılan yapıda etraftaki büyük yapıların arasında tamamen ruha uygun mütevazi bir yapıdır. Sıcak, samimi bir proje olan bu külliye, insanımızı itmek yerine çeken, çağıran halka açık bir proje olmuş. Burada özellikle de külliyenin cami derneğine teşekkür ediyorum. Bazen derneklerimiz yapılarda anlamsız bir gösterişe önem veriyor ama bu külliyenin ruhuna uygun yapıda bir cami olmuş. Konya'ya düşen Türkiye'ye örnek olmak, Türkiye'ye düşen de İslam Dünyası'na ve tüm dünyaya örnek olmaktır. Ahmet başkanımız mahallelere yapılan tesisleri anlatırken şunu çıkartıyoruz ki hizmette durmak yok daha çok çalışacağız, her hafta her gün bir proje ile yüz yüze geleceğiz açılışları temel atma törenlerini birlikte yapacağız. Ama bu ülkemiz güçlü oldukça, milletimiz huzur içinde oldukça yapılabilir şeyler. Ben burada böyle güzel ve anlamlı bir tesisi milletimize kazandıran başta Selçuklu Belediye Başkanımıza ve projelendirilmesinden yapılmasına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

2 MİLYON 175 BİN TL'YE MAL OLDU

Yapılan konuşmaların ardından Hatice Hatun Mahalle Külliyesi Konya İl Müftüsü Ali Öge'nin yaptığı dua ile açıldı. Açılışın ardından protokol üyeleri tesisi gezerek öğrenciler ve eğitmenlerle görüştü. Eğitimin yanı sıra sosyal faaliyet alanı olarak da hizmet verecek olan tesis, 2 adet 500 metrekarelik binadan oluşuyor. Mahallenin ihtiyacını karşılayacak külliyede millet kıraathanesinin yanı sıra hanımlar lokali, eğitim sınıfları, idare ve personel odası, oyun odası gibi fonksiyonel alanlar yer alıyor. Külliye içersinde ayrıca bir cami de yer alıyor. Selçuklu Belediyesi Hatice Hatun Mahalle Külliyesi ve Çocuk Mektebinde "Elif " Atölyesi, "Ba" Atölyesi, Ahşap Atölyesi, Kütüphane ve Drama Atölyesi ile Zeka oyunları Atölyesi yer alıyor. Tesis 2 milyon 175 bin TL'ye mal oldu.

Açılış programının ardından Selçuklu Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen "Cuma Buluşması" Hatice Hatun Camii'nde gerçekleştirildi. Başkan Pekyatırmacı ve protokol üyeleri namaz sonrası vatandaşlarla görüşüp gelen öneri ve istekleri dinledi.

HABER MERKEZİ

adsiz-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.