Selçuk Üniversitesi Ruanda heyetini ağırladı

Selçuk Üniversitesi Ruanda heyetini ağırladı

Öğrencilerine Türkçe eğitim alma imkânı sunan Ruanda Üniversitesinin bilim insanları, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy’u ziyaret etti.

Yunus Emre Enstitüsünün aracılık ettiği ziyarette; öğrenci değişim programları, araştırma - geliştirme projeleri ve akademik/teknik konularda yapılabilecek iş birlikleri görüşüldü. Ruanda Üniversitesinden Tıp ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Jean Claude Byiringo, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Umaru Garba Valı, Dil Mükemmeliyet Merkezi Müdürü Dr. Anne Marie Kagwesage, Afrika Mükemmeliyet Merkezi ve Nesnelerin İnterneti Müdürü Dr. Damien Hanyurwimfura ile Veri Bilim Merkezi Müdürü Dr. Charles Ruranga; Yunus Emre Enstitüsünden Ruanda Temsilcisi Enes Karaçoban, Strateji Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürlüğünden Uzman Bünyamin Demir, Uzman Yardımcısı Seyit Arif Sayın, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy’u ziyaret etti. Türkçe öğrenimini yaygınlaştırmak, Türk kültür ve sanatını yurt dışında tanıtmak amacıyla 53 ülkede 63 Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kanalıyla faaliyetlerine devam eden Yunus Emre Enstitüsünün aracılık ettiği ziyarete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emrullah Eken ve Prof. Dr. İlhan Çiftci de eşlik etti.

KONYA’YA TEKRAR GELMEK İSTİYORUZ”

Selçuk Üniversitesinin akademik ve bilimsel birikimi, personel ve öğrenci değişim programları müfredat geliştirme, kaynak paylaşımı, çift diploma programları, ortak araştırma projeleri gibi konuların değerlendirildiği ziyarette konuşan Heyet Başkanı ve Ruanda Üniversitesi Tıp ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Jean Claude Byiringo, “İş birliği yapmak amacıyla Konya’ya tekrar gelmek istiyoruz. Birbirimize önemli katkılar sunabileceğimizi düşünüyoruz. Türkiye ile Ruanda arasındaki ticari ilişkiler özellikle son dönemde artmaya başladı. Türk yatırımcılar, inşaat ve enerji alanında önemli projeler yürütüyor. Eğitim noktasında da iş birliği yaptığımız, protokol imzaladığımız kurumlar var. Türkiye ile 3 temel alanda anlaşma yaptık. Birincisi, genel bir eğitim anlaşması imzalandı. İkincisi, YÖK ile Ruanda Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat zabtı; üçüncüsü de burs alanında imzalanan eğitim anlaşması” dedi.

HABER MERKEZİ


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.