Şeker’den 50 bin fidan

Şeker’den 50 bin fidan

Şeker Fabrikası, Konyanın yeşil dokuya kavuşması için başlattığı çalışmaları 50 bin fidanla sürdürdü.

Konya Şeker Fabrikası tarafından 12 Mart Ağaç Bayramı dolayısıyla, Ovakavağı civarına yaklaşık 50 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un yanı sıra yaklaşık 300 Konya Şeker çalışanının katılımıyla gerçekleşen ağaç dikim programıyla, 550 dekar alana toplam 50 bin akasya, dişbudak, mahlep, sofore ve sedir fidanı toprakla buluşturuldu. Dünyanın en büyük sorunlarından birinin çevre ve çevresel kaygılar olduğunu hatırlatan Recep Konuk, geçmişin rahmeti, geleceğin selameti için çevrenin kirletilmeden, korunarak yarına taşınması gerektiğini söyledi. Konya Şeker olarak her zaman bu bilinçle hareket ettiklerini ifade eden Konuk, bütün kurum ve kuruluşları çevre konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Konya Şeker olarak ağaç dikiminde ilk başta hedeflerinin Konya nüfusu kadar ağaç dikmek olduğunu anlatan Konuk, “Biz şu an Konya nüfusu kadar ağaç dikerek hedefe ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz ise Türkiye nüfusu kadar ağaç dikmek. Bu güne kadar 4,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk ve yüzde 99 tutma başarısı sağladık. 4 milyon fidan yetiştirecek tesis yaptık. Biz ağaçları dikip ‘işimiz bitti’ demedik, diktiğimiz ağaçların, çevre koşullarıyla mücadele edecek konuma gelene kadar bakımını yapıyoruz. 36 arazöz, 44 ziraat mühendisi ev çok sayıda çalışanımızla hedefimize adım adım ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çevreye saygı, geleceğe saygı demektir” diyen Konuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı dış kaynaklı, amaçları tam belli olmayan ve kendilerini çevreci gösteren dernekler çevrenin korunması konusunda nutuk çekiyor. Doğayı ve çevreyi korumak ahkâm kesmekle olmuyor, bilfiil işin icra edilmesi gerekiyor. Konya Şeker çevre konusunda duyarlı davranarak, bu konuda gereken her şeyi yapıyor. Hepimiz içinde bulunduğumuz bu geminin kurtulması için elimizden geleni yapmalıyız” diye konuştu. Konuk, artık vatandaşların çevre konusunda bilinçlendiğini, eskiden her gördüğü ağacı kesen vatandaşların artık çevreyi ve ağacı koruduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan İstiklal Marşı’nın kabulünün 88. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımlayan PANKOBİRLİK ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, “Milli şiirler, cihanın en maruf olan şiirleri, halk hareketleri arasından doğmuş olan şiirlerdir” dedi. Konuk, İstiklal Marşı’nın henüz kazanılmamış zafere olan inancı temsil ettiğini vurguladı.

UĞUR ELMAS

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.