Şehirden kar manzaraları

Şehirden kar manzaraları

Konya'da önceki akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı, şehrin beyaza bürünmesine neden oldu. Hava muhalefeti nedeniyle İstanbul'dan Konya'ya yapılacak uçak seferi de iptal edildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, önceki gece başlayan ve dün gün içerisinde belli aralıklarla devam eden kar yağışı bugünden itibaren olmayacak, ancak hava sıcaklıklarında belirgin düşüş yaşanacak.
KONYA MERKEZE 8, YUNAK’TA 20 SANTİMETRE KAR ÖLÇÜLDÜ
Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, geçen hafta tahmin raporunda belirtilen kar yağışının Konya şehir merkezinde de gerçekleştiğini belirtti. Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, şehir merkezi ve ilçelerdeki kar kalınlıklarını da açıklayarak, şöyle devam etti: “Dünkü yapılan ölçümlere göre, kar yağışı Konya’da 8, Yunak’ta 20, Kulu’da 17, Akşehir’de 8, Karapınar ve Cihanbeyli’de 12, Ereğli’de 17 ve Beyşehir’de 10 santimetre olarak ölçüldü.”
KAR YOK, HAVA SICAKLIKLARI DÜŞECEK
Kar yağışının bugünden itibaren olmayacağını beklediklerini aktaran Ertuğrul Şen, hava sıcaklıklarında ise düşüşün devam edeceğinin altını çizdi. Ertuğrul Şen, bugün için en yüksek sıcaklığın -1 derece civarında olacağını tahmin ettiklerini kaydetti. 3 günlük sıcaklık değerlerini de açıklayan Ertuğrul Şen, “Bu gece ve yarın için en düşük sıcaklığın -7 derece en yüksek sıcaklığın ise -2 derece, Perşembe ise daha soğuk en düşük -12, en yüksek -4 derece,
Cuma günü yine en düşük -13, en yüksek -4 derece olmasını bekliyoruz” dedi.
Ertuğrul Şen, düşen hava sıcaklıklarıyla birlikte karayollarında buzlanma olacağına dikkat çekerek sürücüleri uyardı.
EĞİTİME ARA VERİLDİ
Kar nedeniyle Çeltik, Yunak, Cihanbeyli, Kulu ve Doğanhisar ilçelerinde ilköğretim ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi.
Konya'yı Afyonkarahisar (İstanbul, İzmir yolu), Karaman, Aksaray, Adana ve Ankara'ya bağlayan kara yollarında kar yağışının sürdüğü, sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği bildirildi. Yetkililer, sürücüleri zincir, takoz ve çekme halatı olmadan yola çıkmamaları konusunda uyardı.
90 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
İlçe kaymakamlıkları tarafından İl Özel İdaresi Altyapı Hizmetleri Daire Başkanlığına bildirilen kapalı köy yolu sayısı 90’a ulaştı. İlçelerde devam eden kar yağışı nedeniyle
Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Cihanbeyli, Çeltik, Doğanhisar, Halkapınar, Ilgın, Kadınhanı, Kulu, Selçuklu, Tuzlukçu ve Yunak ilçelerinde köy yollarında yol ulaşıma kapandı.
13 ilçede ulaşıma kapanan 90 köy yolunun ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi Karla Mücadele Ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.
Karla mücadele ekiplerinin sayılarının artırıldığını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, “Kar yağışının devam etmesi nedeniyle ulaşıma açılan köy yolları tekrar kapanıyor. Karla mücadele ekiplerimiz mesai gözetmeksizin her türlü fedakârlığı yaparak çalışmalarını sürdürüyor. Ulaşıma kapanan 90 köy yolu bin 30 kilometre olduğu için ekip sayısı artırıldı. Bugün itibariyle 12 ekip karla mücadele görevi yapıyor. Çalışmalarda 12 greyder, 3 Man Bıçaklı Kar Aracı ile 7 Akaryakıt Kamyonu görev yapıyor” dedi.
KAR YAĞDI, ARAÇLAR KAZA
YAPTI, BELEDİYE UYUYA KALDI
Akşam saatlerinde başlayan yoğun kar nedeniyle bazı araçlar yolda kaldı. Çok sayıda aracın kaza yapması yüzünden yollar trafiğe kapandı. Araçların alt geçitlerde çıkamaması nedeniyle kilometrelerce uzunluğunda araç kuyrukları oluştu. Vatandaşlar tuzlama yapmakta geciken belediye görevlilerine isyan etti.
Zincirsiz yola çıkan araç sürücüleri, tekerlek altına atına paspas atarak buzlu yoldan çıkmaya uğraştı. Araçların alt geçitleri çıkamaması nedeniyle alt geçitler araç trafiğine kapatıldı. Şehrin birçok kilit noktasına yerleşen polisler, trafiği kontrol etmeye çalıştı. Alternatif güzergahlardan sağlanan trafik nedeniyle kilometrelerce uzunluğunda araç kuyrukları oluştu.
Yolda buzlanma nedeniyle onlarca araç kaza yaptı.
Aydınlık Alt Geçidi'nde birçok araç kaza yaptı. Vatandaşlar, kaza sonrasında araçlarının parçalarını yoldan toplamaya çalıştı. Ailesiyle akrabalarını ziyarete gittiğini belirten Alparslan Kandemir, yaklaşık 40 dakikadır alt geçitteki rampayı çıkmaya çalıştığını anlattı.
Yolda çok sayıda kazaya şahit olduğunu aktaran Kandemir, "Belediye ekipleri tuzlama çalışmalarını yapmadı. Yüzlerce vatandaş mağdur oldu. Belediye ekipleri iş işten geçtikten sonra bir tuzlama aracı gönderdi. Oda çalışma yapamadan bozuldu. Burada perişan olduk. Allah'tan vatandaşlar yardım etti. Tabi ki bizlerde de hata var zincirsiz yola çıkmamalıydık; fakat kar birden bastırdı böyle olacağını bilemezdik." dedi. Öte yandan, kar yağmasına en çok sevinen minikler oldu. Akşam olmasına rağmen sokaklara dökülen çocuklar kartopu oynadı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.