Şeb-i Arus markalaşıyor

Şeb-i Arus markalaşıyor

Mevlananın 735. Vuslat Yıldönümü anma etkinliklerini değerlendiren yerel yöneticiler, Şeb-i Arus törenlerinin markalaştığına dikkat çekti

Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektör Vekili Dinçer Bedük ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan’ın katılımıyla Mevlana’nın 735. Vuslat Yıldönümü anma etkinliklerini değerlendirdi.

Dedeman Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Merkezi Müdürü Nuri Şimşekler, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu ile Kültür Müdürlüğü’nden yetkililer de katıldı. TÖRENLERİN BAŞARILI GEÇMESİ İŞBİRLİĞİNİN SONUCU
Vali Osman Aydın, güzel bir işbirliği içerisinde Mevlana törenlerinin gerçekleştirildiğine işaret ederek, işbirliğine katkıda bulunan kurum yetkilileri ve çalışanlarını kutladı. Geçen yılki etkinlikte yaşanan eksikliklerin bu yıl tespit edilerek giderildiğine dikkat çeken Vali Aydın, bu yıl yaşanan eksikliklerin ise gelecek yıllarda giderileceği mesajını verdi.
ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ MARKA OLDU
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise gelecek yıl gerçekleştirilecek 736. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri üzerinde durdu. Şimdiden gelecek yılki törenlerin hazırlıklarına başlandığını belirten Tahir Akyürek, Şeb-i Arus törenlerinin artık uluslar arası boyutta marka haline geldiğini vurguladı. Bir gazetecinin, törenlerin gelecek yıl bayram sonrasına denk düşmesini hatırlatarak, katılımı artırmak için yapılabilecek çalışmaları sorması üzerine Tahir Akyürek, törenlerin uluslar arası boyutunu daha da güçlendireceklerini söyledi. Akyürek, gelecek yıl etkinliklere katılımın yüzde 50’sinin yabancı olması için çalışacaklarını aktardı. 17 gün olarak gerçekleştirilen törenlerin süresinin artırılıp azaltılması konusunu da görüşecekleri mesajını veren Akyürek, ayrıca törenlerin dışında birçok belediyenin hafta sonu araç tahsis ederek Cumartesi günü gerçekleştirilen ücretsiz sema programlarına katıldıklarını da hatırlattı.
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL DESTEK SAĞLIYOR
Selçuk Üniversitesi olarak etkinliklere bilimsel yönden katkıda bulunduklarını aktaran Rektör Vekili Prof. Dr. Dinçer Bedük, anma programı boyunca ve yıl içerisine yaydıkları panel ve toplantılarla çalışmaları devam ettirdiklerini söyledi.
SEMA TÖRENLERİNİ 45 BİN KİŞİ İZLEDİ
Mevlana törenlerine ilişkin yapılan kısa değerlendirme konuşmalarının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, etkinlik takvimi çerçevesinde gerçekleştirilen programları davetlilere anlattı, törenlerle ilgili istatistikî bilgileri paylaştı.
Mustafa Çıpan, 1-17 Aralık 2008 tarihleri arasında Mevlana Müzesi’ni 53 bin 522 yerli, 5 bin 906 yabancı olmak üzere toplam 59 bin 428 kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Bu yıl sema törenlerini ise 45 bin kişinin takip ettiğini ifade eden Çıpan, diğer programları takip edenlerle birlikte bu rakamın 60 bini bulduğunu dile getirdi.
2 İRAN, 1 PAKİSTAN, 1 İSPANYOL TELEVİZYONU TÖRENLERİ İZLEDİ
Çıpan, 1-17 Aralık 2008 tarihleri arasında 2 İran, 1 Pakistan ve 1’de İspanyol televizyonunun çekim yaparak ülkelerine Mevlana Müzesi’ni ve Hz. Mevlana’nın kişiliği, fikirleri ve kısaca Türkiye’yi tanıttıklarını belirtti. 17 Aralık 2008 günü TRT televizyonunun ana haber bültenini Mevlâna Müzesi’nden açtığını da anımsatan Çıpan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Mevlâna Müzesi Matbah-ı Şerif (mutfak) bölümünden canlı yayına katılarak görüşlerini bildirdiğini anımsattı.
BU YIL İLK KEZ 4 AYRI DİLDE SİMULTANE TERCÜME YAPILDI
Mustafa Çıpan, bu yıl ilk defa Şeb-i Arus programında yabancı misafirler için İngilizce, Arapça, Farsça ve Japonca olmak üzere dört farklı dilde simultane tercüme yaptırıldığını da kaydetti.
Çıpan, Hz. Mevlâna’nın 735.Vuslat Yıldönümü Uluslararası anma Törenleri”nin Hz. Mevlâna’ya ve Konya’ya yakışır bir olgunluk ve başarı ile gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum