Satışlar düşünce, indirime gitti

Satışlar düşünce, indirime gitti

Bir akaryakıt firması, ekonomik durgunluğa bağlı olarak satışları düşünce, 5 bayisinde yüzde 11'i geçen oranlarda indirime gitti.


Son yapılan zamdan sonra 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 9 kuruş, motorinin fiyatı ise 9-13 kuruş arasında arttı. 
Bu artışlardan sonra Konya'da 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 2,84 TL, 97 oktan kurşunsuz benzinin litresi 2,91 TL, motorinin 2,44 TL, Eurodizel ise 2,54 TL'ye ulaştı. 
Türkiye'de birçok sürücü, akaryakıtta maliyetleri azaltmak için çeşitli yollara başvururken, bunların başında LPG geliyor. Bunun yanı sıra birçok araç sahibi, şehir içinde sürüş teknikleriyle, aracına yakıt düşürücü cihaz taktırma ya da sıvı takviyesiyle yakıt maliyetini azaltmaya çalışıyor. 
Özellikle son aylarda ekonomik krizin dünyayı etkisi altına aldığı ve tasarrufun sıkça konuşulduğu bir dönemde akaryakıt maliyetleri daha büyük önem taşıyor. Birçok kişi, daha az para harcama çabası içinde tasarruf amacıyla toplu ulaşım araçlarını tercih ediyor. 
Akaryakıt firmaları da daha fazla yakıt satabilmek adına birbiriyle yarışıyor. Bazıları deterjan, küçük altın, temizlik bezi dağıtıyor, bir bölümü de topladığı puanlara göre telefon, dizüstü bilgisayar gibi hediyeler veriyor. 
FİRMALAR ARASI YARIŞTA FARKLI BİR UYGULAMA 
Altınyılmaz Petrol'ün Genel Müdürü Yılmaz Efe, ekonomik krizin etkisiyle son aylarda satışlarının çok düştüğünü söyledi. 
Kriz nedeniyle depo dolduran sürücü sayısının iyice azaldığını ifade eden Efe, araç sahiplerinin artık 20-50 TL arasında idareli yakıt aldığını bildirdi. Efe, benzin ve motorin tüketiminin azaldığını kaydetti. 
Bu durgunluğu aşmak, kriz nedeniyle sıkıntı çeken sürücüye destek olmak amacıyla akaryakıtta indirim kararı aldıklarını dile getiren Efe, şunları kaydetti: 
''Konya şehir merkezinde 5 bayimiz var. Bunların hepsinde indirime gittik ve bunu gazetelere verdiğimiz reklamlarla sürücülere duyurduk. Motorinin litresini 2,44 TL'den 2,20 TL'ye, Eurodizeli 2,54 TL'den 2,25 TL'ye, 95 oktan kurşunsuz benzini 2,84 TL'den 2,65 TL'ye, 97 oktan kurşunsuz benzini ise 2,91 TL'den 2,75 TL'ye indirdik. Benzinde yüzde 5,5 ile 6,69 arasında indirim yapmış olduk. Motorinde indirim oranımız yaklaşık yüzde 10, eurodizelde ise yüzde 11,4 oldu.'' 
İndirimlerden sonra 55 litrelik bir depoyu 55 oktan kurşunsuz benzinle doldurmanın maliyetinin yaklaşık 10 TL ucuzlama ile 145 TL olacağını belirten Efe, ''Eurodizelle doldurmanın maliyetinde yaklaşık 16 TL, motorinde ise 13 TL'lik bir fark oluyor. Kamyoncuya, otobüsçüye değil herkese indirim sloganıyla yola çıktık ve bütün ürünlerde herkese indirim uyguladık'' dedi. 
Efe, indirimden sonra satışlarının canlandığını, hatta bazı kişilerin indirimin kısa süreceği gerekçesiyle depoyu bile doldurduğunu vurgulayarak, birçok sürücünün indirim yaptıklarına zor inandığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.