Şap Aşılama Ve Kayıt Güncelleme Çalışmaları Başladı

Şap Aşılama Ve Kayıt Güncelleme Çalışmaları Başladı

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında il merkezi ve ilçelerinde 01 Eylül-31 Ekim tarihleri arası kampanya sürecini kapsayan Sonbahar Dönemi Şap Aşılama ve Türkvet kayıtlarının...

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında il merkezi ve ilçelerinde 01 Eylül-31 Ekim tarihleri arası kampanya sürecini kapsayan Sonbahar Dönemi Şap Aşılama ve Türkvet kayıtlarının güncellenmesi çalışmalarına başlandı.

Şap Aşılama Kampanyası ve Türkvet Kayıt Sistemi'nin güncellenmesi ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda, İl Müdürü Okan Yılmaz başkanlığında, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Rukiye Pınar, ilçe müdürleri, merkez ve ilçelerde görevli veteriner hekim veteriner sağlık tekniker ve teknisyenleri ve tar gel personellerinin katılımı ile toplantı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Yılmaz, "Halk arasında -tabak- olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; süt veriminde yüzde 15, et veriminde yüzde 10 verim kayıplarına neden olur. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde 80’lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın en önemli yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda 2 kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Kampanya da 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacak olup, kullanılacak aşılar Bakanlığımız tarafından proje kapsamında tahsis edilmiştir. Şap Aşılama programı ile beraber Turkvet Kayıt Sisteminin Güncelleme çalışmalarının da titizlikle yürütülmesi, 31 Aralık 2014 tarihine kadar güncelleme çalışmalarının tamamlanması hedeflenmiştir." dedi.

Şube Müdürü Rukiye Pınar ise "5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 6651 TL idari para cezası ile cezalandırılması hükmü mevcuttur. Aşı uygulanmamış hayvanların il ve ilçe dışına sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir. Güncelleme ile ilgili olarak İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan broşürler ilçe müdürlüklerine dağıtılmıştır. Aşılama kampanyasını, Nevşehir merkez de Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğümüz, ilçelerde ise Tarım İlçe Müdürlüklerimiz yürütecektir. Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Toplantıda şap hastalığının durumu, aşılamanın önemi ve yetiştiricilerin aşı kampanyasına katılımının en iyi şekilde sağlanması konularında bilgi alışverişinde bulunuldu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.