Samimi olan çözer

Samimi olan çözer

TİMAV, başörtüsü ile ilgili açılım yapan tüm kesimleri samimiyete ve sorunu çözmeye davet etti

KATSAYI ADALETSİZLİĞİ VE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI SONA ERMELİ

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı ( TİMAV ) 7. Olağan Genel Kurul sonrası göreve gelen yeni yönetim kurulu basına tanıtıldı, vakfın faaliyetleri anlatılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Katsayı adaletsizliği ve başörtüsü yasağının çözüme kavuşturulmasını isteyen TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, bu konuyla ilgili açılım getiren tüm kesimleri samimi olmaya çağırdı.

MAĞDURİYET, İHL ÖĞRENCİLERİYLE SINIRLI DEĞİL
Ecevit Öksüz, katsayı haksızlığı ve başörtüsü yasağının sadece İmam Hatip Liselerinin sorunuymuş gibi algılanmasının yanlış olduğunu belirtti. Ecevit Öksüz, İmam Hatip Lisesini bitirenlerin farklı fakülteleri tercih edebileceği gibi, başka liselerden mezun olanların da İlahiyat Fakültelerini tercih etmesi gerektiğini dile getirdi. Öksüz ayrıca, CHP’nin açılımı konusunda niyet okuyucusu olmadıklarını da kaydetti.

Samimiyete davet

Katsayı adaletsizliği ve başörtüsü yasağının çözüme kavuşturulmasını isteyen TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, bu konuyla ilgili açılım getiren tüm kesimleri samimi olmaya çağırdı

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı ( TİMAV ) 7. Olağan Genel Kurul sonrası göreve gelen yeni yönetim kurulu basına tanıtıldı, vakfın faaliyetleri anlatılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Selçuk Otel’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Konya merkezli kurulmuş bir vakfın kendini sorumlu hissettiği tüm alanlarda hizmetler ürettiğine işaret etti. Bu güne kadar vakıfta maddi ve manevi destekte bulunan tüm taraflara, geçmiş dönemlerde genel başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliklerini deruhte edenlere şahsı ve yönetim kurulu adına şükranlarını sunan Genel Başkan Ecevit Öksüz, “Bir önceki genel başkanımız Ahmet Ağırbaşlı ve yönetim kurulumuzun TİMAV yönetiminin gençleştirilmesi önerisi ve genel kurul üyelerimizin teveccühü ile göreve geldik. Aramızda çok genç arkadaşlarımız olduğu gibi gerek vakfımızda önceki dönemlerde görev almış gerekse farklı sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlenmiş değerli ve tecrübeli büyüklerimiz de yer alıyor. Genç arkadaşlarımızın dinamizmi ve değerli büyüklerimizin tecrübeleri ile temsilcisi olduğumuz camia başta olmak üzere, toplumumuzun tüm kesimleri, bölgemiz, ülkemiz ve tüm insanlık için faydalı olduğuna inandığımız alanlarda sorumlu bir sivil toplum kuruluşu bilinciyle hizmetler üretmeye gayret edeceğiz. Aynı zamanda ülkemizde sivil toplum bilincinin gelişmesi ve daha geniş kitlelerin toplumun sorunlarına olan duyarlılıklarının artırılması adına vakıf senedimizin öngördüğü ölçülerde bir misyon üstlenmeye de gayret edeceğiz” dedi.
TİMAV’IN SÜRDÜRMEYİ PLANLADIĞI FAALİYETLERİ
1- Türkiye çapında ve bilimsel olarak İmam Hatip ve İmam Hatipliler araştırması
A: Mezun Grupları: İmam Hatip Liselerinden mezun olan grupların toplumsal yaşamın içerisindeki yer ve etkilerinin araştırılması
B: Öğrenci Grupları: Halen İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin eğitim öğretimin içerisindeki yeri ve sosyo-kültürel durumlarının araştırılması
2- Bilimsel Raporlar: İlahiyat Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakülteleri ile ortaklaşa “din eğitimi” konusunda bilimsel araştırma ve raporlara öncülük edilerek, ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılmasını amaçlıyoruz.
3- Yayın organı: Ulusal bazda yayın yapacak “Oku Dergisi” veya benzeri bir yayın organını camiamıza kazandırmaya çalışacağız.
4- İstişare Kurulu: Bir anlamda gönüllüler meclisi gibi çalışacak, gerek vakıf faaliyetlerimize destek üretmede gerekse yeni ufuklar edinmemizde katkı üretecek bir istişare kurulunu daha aktif hale dönüştürmeyi hedefliyoruz.
5- Öğrenci Hizmetleri: Mevcut öğrencilerimizin gerek eğitim – öğretimlerinde, gerek hayata hazırlanmasında, gerekse bireysel gelişimlerinde destek olacak proje ve etkinlikler hazırlayarak öğrencilerimizin gelişimine hizmet etmeyi amaçlıyoruz.
6- Diğer taraftan, ülke gündemimiz içerisinde yaşanılan, eğitim sistemimizi ilgilendiren, hak ve özgürlüklerimiz gibi alanlarda camiamızın görüş ve önerilerini kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.
KATSAYI VE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Gündeme ilişkin gelişmeleri de değerlendiren Ecevit Öksüz, katsayı haksızlığı ve başörtüsü yasağının sadece İmam Hatip Liselerinin sorunuymuş gibi algılanmasının yanlış olduğunu belirtti. Ecevit Öksüz, İmam Hatip Lisesini bitirenlerin farklı fakülteleri tercih edebileceği gibi, başka liselerden mezun olanların da İlahiyat Fakültelerini tercih etmesi gerektiğini dile getirdi. Öksüz ayrıca, katsayı ve başörtüsü yasağı konusunda geliştirilecek açılımların gönülden samimi olmasına inanmak istediklerini belirterek, CHP’nin açılımı konusunda niyet okuyucusu olmadıklarını ve kamuoyunun bu konuda görüş sahibi olduğunu kaydetti.
Yeni yönetim kurulunun oluşumunda komisyon başkanlıkları oluşturduklarını anımsatan Ecevit Öksüz, herkesin her işi bilmesi yerine uzman olduğu alanda etkin bir şekilde çalışmasını amaçladıklarını söyledi.
TİMAV YÖNETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI
Ecevit Öksüz – Genel Başkan, Ali Karapınar – Genel Başkan Yardımcısı, Fatih Bezirci – Genel Sekreter ve Basın-yayın komisyonu başkanı, Derviş Ali Candan – Siyasi işler komisyonu başkanı, Mehmet Erdoğdu – Eğitim komisyonu başkanı, Mustafa Yıldız – Sosyal işler komisyonu başkanı, Selim Çelik – İdari işler komisyonu başkanı, Özcan Sayım – Sağlık işleri komisyonu başkanı, Rahim Duymuş – Hukuk işleri komisyonu başkanı, Mustafa Büyükyüzbaşıgil – Muhasebe ve Mali müşavirlik hizmetleri, Mehmet Oğul – İş dünyası temsilcisi, İsmail Hakkı Uğur – Finans komisyonu başkanı, Muhammet Aydoğdu - Halkla ilişkiler komisyonu başkanı, Nizamettin Gürler – Vakıf Müdürü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.