Sağlıkçılara şiddet  kabul edilemez

Sağlıkçılara şiddet kabul edilemez

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, “Sağlık Çalışanları Yılı” olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir yılda, sağlık çalışanlarının şiddetle anılması, şiddetin mağduru olmaları kabul edilebilir bir tablo değil” dedi.

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, 2021 sağlık çalışanlarının yılı o halde, şiddet olaylarının önüne geçmek için yeni bir eylem planı oluşturulmalı. Maalesef BM tarafından Tüm dünya ve Ülkemizde 2021 yılı sağlık çalışanları yılı ilan edilmesine rağmen, sağlıkçılara şiddetle başladı.“dedi Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay; “ Şiddet, sağlık emekçilerinin sistem temelli olmayan en yaygın ve en bilinen sorunudur. Çözüm yolu, yaşlısından gencine, hastasından sağlıklısına 84 milyonun topyekun duyarlılık göstermesinden geçmektedir Sorunun başlıca sebepleri ve aktörleri, sağlık sistemi dışındaki sosyal çevreden ve faktörlerden kaynaklansa da mağduru sağlık çalışanlarıdır. Böyle olduğu için de sorun yani şiddet en nihayetinde sağlık sistemini hedef alan bir dış tehdit unsuruna dönüşmektedir. Yeni bir yıla girilmesine rağmen 2021 Ocak ayında da sağlıkçılara şiddet durmadı ve devam ediyor. BM tarafından 2021 yılı Sağlık çalışanları yılı ilan edilmesine rağmen sağlıkta şiddet hız kesmedi.” dedi.

84 MİLYON TOPYEKÜN DUYARLILIK GÖSTERMELİ

Sağlıkçılara şiddetin çözüm yolu, yaşlısından gencine, hastasından sağlıklısına 84 milyonun topyekûn duyarlılık göstermesinden geçmektedir. diyen Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay: Bunun da yolu “bir sağlık çalışanına uygulanan şiddetin, 84 milyona yönelik olduğu” anlayışının içselleştirilmesinden ve ona göre tavır alınmasından geçmektedir.  İnsani olan da ahlaki olan da hukuki olan da budur. BM tarafından tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Sağlık Çalışanları Yılı” ilan edilen 2021 yılının, bu bağlamda herkesin milat kabul etmesi gerekmektedir. Aksi durumda, her geçen gün kararan şiddet bulutu, sağlık çalışanlarını çok daha fazla mağdur edecektir.    Ne yazı ki önceki aylarda olduğu gibi yeni yılın il ayı olan Ocak ayının verileri de bu endişemizi haklı çıkarmaktadır. Ocak ayı boyunca, sağlık birimlerinde kamuoyuna yansıyan 13 şiddet olayı yaşandı.  Bu olaylara sebebiyet veren 45 saldırgan, pandemiyle korakor mücadele eden 19 sağlık çalışanını mağdur etti. 13 şiddet olayının 10’u hasta ve hasta yakınları, 1’i yönetici, 2’si de kendini bilmez kimseler tarafından gerçekleştirildi. 13 olayın 10’u hem sözlü hem fiili, 2’si sözlü, 1’i ise taciz şeklinde yaşanmıştır. Bu veriler; şiddetin kaynağının da şeklinin de yeni yılın ilk ayında değişmediğini göstermektedir. Saldırganlara yönelik adli işlemlere baktığımızda, önceki aylara benzer bir tabloyla karşılaşıyoruz. Buna göre, yaşanan olaylarda 22 şahıs ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Tutuklama kararı verilen şahıs sayısı 2 olurken, 19 kişi hakkında da hiçbir işlem yapılmamış, 2 saldırgan hakkında ise adli soruşturma başlatılmıştır. Şiddet olaylarının Ocak ayında da adres ayrımı yapmadığını görüyoruz. Olayların 11’i hastanelerde, 2 saldırı ise saha çalışmalarında vuku bulmuştur. Ocak ayı süresince, yine birçok farklı alanda görev yapan sağlık personelinin şiddete maruz kaldığını görmekteyiz.  Bunların; 6’sı doktor, 6’sı hemşire, 4’ü 112 çalışanı, 3’ü de farklı farklı alanlarda görev yapan sağlık çalışanlarıdır. Son olarak Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından hazırlanan Sağlıkta Şiddet Raporunu değerlendiren Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, 2021’in “Sağlık Çalışanları Yılı” olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir yılda, sağlık çalışanlarının şiddetle anılması, şiddetin mağduru olmaları kabul edilebilir bir tablo değil” 2021 sağlık çalışanlarının yılı o halde, şiddet olaylarının önüne geçmek için yeni bir eylem planı oluşturulmalı.

Tüm taraflar bir araya gelerek acilen eylem planını hayata geçirmeliyiz. Şiddet, görevlerini fedakârlıkla yürüten sağlık çalışanlarının kaderi olamaz, olmamalıdır. Bu konuda herkesin her kurumun samimi olması gerekir. Sağlıkta şiddetle bu şekilde mücadele edilmez. Saldırganların kendilerini mağrur görmelerine neden olan tasarruflar sadece sağlık çalışanlarını mağdur etmez, gün gelir herkese zarar verir” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.