“rusya-çin Doğalgaz Anlaşması, Abd’nin, ‘rusya’yı İzole Politikasının’ İflası”

“rusya-çin Doğalgaz Anlaşması, Abd’nin, ‘rusya’yı İzole Politikasının’ İflası”

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Çin’le imzalanan 30 yıllık doğalgaz anlaşmasının ABD’nin “Rusya’yı izole etme politikalarının” başarısız olduğunu gösterdiğini söyledi.Twitter’dan...

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Çin’le imzalanan 30 yıllık doğalgaz anlaşmasının ABD’nin “Rusya’yı izole etme politikalarının” başarısız olduğunu gösterdiğini söyledi.

Twitter’dan Çin’le imzalanan anlaşmayı değerlendiren Puşkov, “30 yıllık anlaşma stratejik önemde. ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya’yı izole etme politikası işlemiyor…” eleştirisi getirdi.

Gazprom CEO’su Aleksey Miller ile CNPC Başkanı Zhou Jiping bugün Şanhgay’da Doğu Güzergahı üzerinden Çin’e yılda 38 milyar metreküp doğalgaz tedarik edilmesini öngören otuz yıllık bir sözleşmeye imza attı. Karşılıklı yarara dayalı olarak hazırlanan sözleşme, petrole endeksli fiyatlandırma ve al ya da öde gibi temel sözleşme hükümlerini de içeriyor.

Anlaşma ile ilgili basına konuşan Miller, “Rusya ve Çin Gazprom’un tarihindeki en büyük anlaşmaya imza attı. 30 yıllık sürede Çin’e 1 trilyon metreküpü aşkın doğalgaz tedarik edilecek. Bizim için büyük potansiyel vaat eden yepyeni bir ihracat pazarı açıldı.” dedi.

Çin’e yönelik doğalgaz tedariki için yapılacak hazırlıkların küresel önem arz edeceğini kaydeden Miller, “Doğalgaz üretim ve aktarım tesislerine 55 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Rusya’nın doğusunda inşa edilecek büyük çaplı doğalgaz altyapısı bölgenin ekonomik gelişiminin lokomotifini oluşturacak. Rus metalürji, boru yapım ve mühendislik sektörleri bu anlaşmayla büyük bir ivme kazanacak. Bugün Rusya ile Çin arasındaki doğalgaz işbirliğinin ilk sayfasını açmış olduk. İleride bu işbirliğine birçok önemli ekleme yapacağız.” şeklinde konuştu.

Tarihi anlaşmaya göre, 30 yıl boyunca yılda 38 milyar metreküp tedariki öngörüyor. Doğalgaz tedarikinin 4 yıl içinde (2018 yılında) başlaması öngörülüyor. Karşılıklı yarara dayalı bu sözleşmenin Gazprom için 400 milyar dolar değer yaratacağı hesaplanıyor. Fiyatlandırma şartları ticari sır olarak saklanıyor.

Çin’e Sibirya’daki (Avrupa’ya doğalgaz tedarik eden sahalardan farklı) rezerv sahalarından doğalgaz sağlayacak yeni bir boru hattı daha inşa edilecek. Rusya tarafı Kovikta ve Çayandin sahalarına 55 milyar dola değerinde yatırım yapılacak. Çin de asgari 20 milyar dolar katkıda bulunacak. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.